Slovensko podmíní těžbu uranu souhlasem obyvatel
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Bratislava - Slovensko umožní těžbu radioaktivních nerostů na svém území pouze v případě souhlasu obyvatel. Vyplývá to z návrhu zákona, který schválil kabinet premiéra Roberta Fica.
Jednobarevná vláda sociálních demokratů tím reagovala na protesty občanů proti zvažované těžbě uranové rudy na východě země.
Nově budou muset zájemci o těžbu radioaktivních nerostů získat na svou stranu obyvatele dotčených obcí. Pokud se občané v místních referendech vysloví proti záměru, úřady těžbu nepovolí. Tento postup v praxi zřejmě zcela zabrání těžbě uranu na Slovensku, protože podobné plány firem v minulosti narazily v zemi na kritiku veřejnosti.
Se schválením nových pravidel ve sněmovně nebude mít Ficova vláda žádný problém, protože v parlamentu se může opřít o pohodlnou většinu.
Na pětimilionovém Slovensku jsou podle ministerstva životního prostředí tři lokality, kde se nacházejí radioaktivní nerosty. Průzkumné práce nedaleko Košic na východním Slovensku v minulosti prováděla kanadská společnost European Uranium Resources, která své aktivity na Slovensku podle medií dříve v letošním roce prodala australské společnosti Forte Energy. Proti plánům na těžbu uranu v této lokalitě se v petici vyslovilo více než 100.000 Slováků.
V Česku se uranová ruda těží v Rožné, která je posledním fungujícím uranovým dolem ve střední Evropě. Těžba by měla vydržet ještě čtyři až pět let. Státní podnik Diamo zvažuje, že po ukončení těžby v této lokalitě by otevřel další těžební ložisko uranu u Brzkova na Jihlavsku.
04.06.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Vodovody a kanalizace Zlín chystají příští rok rek…
Category: Energetika
Zlín - Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají příští rok rekordní investice ve výši téměř 375 milionů korun.…
Britský ropný obr BP bude mít poprvé v čele ženu,…
Category: Energetika
Londýn - Britský ropný gigant BP nově povede Meg O'Neillová (55), která je nyní ředitelkou australské společnos…
KHNP chce v příštím roce uzavřít další dvě desítky…
Category: Energetika
Praha - Korejská společnost KHNP chce v příštím roce uzavřít s českými firmami další více než dvě desítky kontr…
Firma Eltra z EP Industries dokončila na Slovensk…
Category: Doprava
Bratislava/Humenné - Slovenská firma Eltra z české skupiny EP Industries dokončila elektrifikaci 33,5 kilometru…
Poličský výrobce hasičské techniky dodá na Sloven…
Category: Firmy
Polička - Zakázka pro ministerstvo vnitra na Slovensku bude v příštím roce znamenat pro společnost THT Polička…

Připojte se: