Total končí z průzkumem těžby břidlicového plynu v Polsku
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Varšava - Francouzská energetická skupina Total se rozhodla, že neobnoví svoji jedinou licenci na průzkum těžby plynu z břidlic v Polsku. Total se tak stal další zahraniční firmou, která se stáhla z průzkumu těžby břidlicového plynu v Polsku.
Polsko vkládá do břidlicového plynu velké naděje a doufá, že mu pomůže snížit jeho závislost na ruském plynu.
"Licence v Chelmu, v jihovýchodním Polsku, vypršela. Total se rozhodl, že ji neprodlouží," řekl polské agentuře PAP mluvčí ministerstva životního prostředí Pawel Mikusek. Firma Total pak v prohlášení uvedla, že zjistila, že oblast ve východním Polsku, blízko hranic s Ukrajinou, kterou zkoumá, sice obsahuje plyn, avšak jeho těžba není ekonomicky životaschopná. Platnost licence skončila 31. března.
Již loni průzkum těžby břidlicového plynu vzdaly společnosti Marathon Oil a Talisman Energy, předloni Exxon Mobil. Na počátku letošního roku omezila své aktivity v zemi také italská firma Eni. Ministerstvo životního prostředí vydalo přes 100 licencí na průzkum těžby břidlicového plynu.
Polsko chce s pomocí zásob plynu v břidlicových horninách snížit závislost na ruském plynu. Také si od toho slibuje omezení spotřeby uhlí, na němž je polská energetika takřka plně závislá. Zásoby vytěžitelného břidlicového plynu v Polsku se odhadují až na 768 miliard metrů krychlových. Spotřeba plynu v Polsku se pohybuje kolem 15 miliard metrů krychlových ročně a většinu suroviny země dováží z Ruska.
Total však uvedl, že bude zvažovat další možnosti ohledně břidlicového plynu v Polsku. "Polsko zůstává slibným trhem pro břidlicový plyn, ale proces průzkumu je zde v plenkách a průmysl potřebuje více údajů a času k pochopení geologického podloží polských sedimentárních pánví," citovala agentura Reuters mluvčího Totalu.
Problémem těžby v Polsku je charakter podloží. Břidlicové skály tam jsou v oblasti od východního pobřeží Baltského moře přes střední a východní Polsko po Bělorusko a Ukrajinu hluboko pod zemí a ukázalo se, že v Polsku je mnohem obtížnější je vytěžit, než je tomu například v USA. Podle odborníků je proto na těžbu břidlicového plynu v Polsku potřeba víc testů, více času, a mnohem více peněz.
22.04.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na…
Category: Energetika

Praha - Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal provozní zisk před zdaněním více než 2,53 miliardy korun…
Firma Witte otevřela v Ostrově nový závod, celkově…
Category: Automobilový průmysl

Ostrov - Výrobce zámkových systémů pro automobilový průmysl Witte Automotive Czechia dnes slavnostně otevřel no…
V ČR jsou čtyři vodíkové stanice, ve většině zemí…
Category: Energetika

Praha - Česká republika má čtyři vodíkové stanice, dalších zhruba deset projektů je rozestavěných nebo se připr…
Výroba aut za leden a únor meziročně klesla o 11 p…
Category: Automobilový průmysl

Praha - Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234.341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňsk…
Připojte se: