1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

VAK Trutnov měl loni zisk 3,3 milionu korun, polovinu chce dát na dividendy

water tap 2Trutnov - Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni vytvořila zisk 3,28 milionu korun po předloňských 3,65 milionu korun. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 26. května, firma hodlá z loňského zisku dát na dividendy 1,67 milionu korun, tedy tři koruny na akcii.

Zbytek zisku firma po příslušných odvodech do podnikových fondů převede na účet nerozdělených zisků minulých let. Společnost to uvedla v pozvánce na valnou hromadu.

Pokud akcionáři výplatu dividend schválí, bude to druhá výplata zisku akcionářům v historii společnosti. Loni vodárny mezi akcionáře rozdělily 2,2 milionu korun, tedy čtyři koruny na akcii.

Firma, v níž mají největší podíl města a obce v čele s Trutnovem, v minulosti veškerý volný zisk investovala. To se nelíbilo minoritním akcionářům, kteří rozdělování zisků bez výplaty dividend začali napadat u soudů. Soudy rozdělení zisku roku 2017 bez výplaty dividend označily za nesprávné. Představenstvo vodáren proto loni výplatu dividend navrhlo.

VAK v regionu zásobuje vodou téměř 36.000 lidí. Loni zvýšil výnosy o 11 procent na 183 milionů korun. Na investice a opravy vodárny daly 174 milionů korun po loňských 103 milionech korun. Hlavní investice směřovaly do staveb kanalizací. Firma zaměstnává 82 lidí.

Hlavním akcionářem vodáren je město Trutnov s podílem 49,15 procenta, následují Pec pod Sněžkou s podílem 20,04 procenta a Janské Lázně s 8,06 procenta. Města a obce celkem vlastní 86 procent akcií.

12.05.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...