1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Výstavba plynovodu Síla Sibiře 2 z Ruska do Číny se může zpozdit

pipeline1Ulánbátar - Výstavba nového ruského plynovodu Síla Sibiře 2 do Číny, jejíž zahájení se očekává letos, se může zpozdit, řekl mongolský premiér Luvsannamsraj Ojun-Erdene. Informoval o tom list Financial Times (FT). Čína a Rusko se ještě musí dohodnout na klíčových detailech tohoto obřího projektu, vysvětlil šéf mongolské vlády.

Jednání podle něj zkomplikovaly rekordně vysoké ceny plynu v posledních dvou letech. Dotčené strany se zatím k věci nevyjádřily.

Rusko jedná o výstavbě nového plynovodu, který by měl ze severního Ruska do Číny přes Mongolsko přepravovat 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. To je téměř tolik, kolik proudilo nyní nefunkčním plynovodem Nord Stream 1 pod Baltským mořem, který byl v roce 2022 poškozen.

Plynovod bude provozovat společnost Gazprom. Dodávky plynu chce zahájit v roce 2030. Dohoda o klíčových otázkách, včetně cen, je však stále nedosažitelná, napsala agentura Reuters.

"Obě zúčastněné strany potřebují více času na podrobnější analýzu," řekl FT mongolský premiér. "Čínská i ruská strana stále provádějí výpočty a odhady a vyhodnocují ekonomické přínosy," dodal.

Rusko zvyšuje dodávky do Číny, aby kompenzovalo ztrátu velké části svého prodeje plynu v Evropě. Západní státy po invazi Moskvy na Ukrajinu uvalily sankce na Rusko a omezují závislost na ruské energii.

Místopředsedkyně ruské vlády Viktoria Abramčenková loni agentuře TASS řekla, že výstavba mongolské části Síly Sibiře 2 může začít v prvním čtvrtletí nebo v první polovině roku 2024.

05.02.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x600 CZA

Nenechte si ujít...