1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Řediteli elektráren Temelín a Dukovany budou Zronek a Štěpanovský

nuklearna elektrarenTemelín - Novým ředitelem Jaderné elektrárny Temelín bude od 1. ledna 2015 Bohdan Zronek. Ve funkci nahradí Miloše Štěpanovského, který od stejného data povede Jadernou elektrárnu Dukovany.

ČTK to řekl mluvčí elektrárny Temelín Marek Sviták. Dosavadní ředitel elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub bude v ČEZ pracovat ve funkci projektového manažera.

Třiačtyřicetiletý Bohdan Zronek nyní řídí bezpečnost všech elektráren společnosti ČEZ. Temelín dobře zná. Po ukončení elektroenergetiky na ČVUT začínal jako operátor turbíny. Postupně prošel všemi pozicemi ve velíně jihočeské jaderné elektrárny. Od roku 2010 vedl provoz Temelína.

Štěpanovský podle člena představenstva a ředitele divize výroba společnosti ČEZ Ladislava Štěpánka za sedm let v Temelíně stabilizoval provoz největší české elektrárny. "Jeho zkušenosti nyní chceme využít v Dukovanech, které z předchozího působení dobře zná," uvedl ke změnám v čele jaderných elektráren Ladislav Štěpánek, člen představenstva a ředitel divize výroba společnosti ČEZ. Štěpanovský se do Dukovan vrací po sedmi letech řízení Temelína. Na Temelín přišel v závěru roku 2007 z pozice ředitele údržby jaderných elektráren.

Zronek vystudoval ČVUT v Praze, obor elektroenergetika. Po škole začal pracovat v ČEZ, po dvou letech školení nastoupil v Temelíně. Postupně si prošel celou řadou funkcí - operátor turbíny, operátor reaktoru, vedoucí blokové dozorny, vedoucí reaktorového bloku, směnový inženýr, v roce 2008 se stal hlavním technologem, po dvou letech vedoucím provozu Temelína a po dalších dvou letech začal šéfovat bezpečnosti všech elektráren ČEZ.

Sedmapadesátiletý Štěpanovský pracuje pro firmu ČEZ od roku 1981, kdy dokončil studila na strojní fakultě ČVUT Praha. Začínal jako operátor reaktoru v dukovanské elektrárně. Prošel řadou funkcí až po ředitele elektrárny v roce 2004. V čele dukovanské elektrárny vystřídá Jaroslava Jakuba, který přechází na místo projektového manažera Divize výroba firmy ČEZ. "Jaroslavu Jakubovi patří velký dík, za úspěšné provozování elektrárny, která pod jeho vedením dosahuje nejlepších provozních i ekonomických výsledků ve své historii," uvedl Štěpánek.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie, i letos plánuje překročit hranici 15 miliard kWh.

Dukovanská jaderná elektrárna je v provozu od roku 1985, její roční výroba minulý rok překonala mladší Temelín. Čtyři dukovanské bloky dodaly do sítě dohromady rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

14.10.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...