1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Hirschmann Automotive VS s.r.o.

Hirschmann automotive 22Rosteme. Pomohla nám včasná orientace na elektromobily

Z granulátu vyrábí společnost Hirschmann Automotive VS s.r.o., komponenty pro automobilový průmysl. Nejčastěji jde o konektory. Před pár lety se začala orientovat na elektromobilitu a tento strategický krok se vyplatil. Loni rozběhla výrobu v nové hale a očekává další nárůst objemů.

Otázkou ale je, co s automobilovým průmyslem udělá válka na Ukrajině, která se firmy coby dodavatele do automotive může nepřímo dotknout. Nejen o tom jsme v rozhovoru mluvili s Ing. Robertem Zámorským, jednatelem a výkonným ředitelem české pobočky skupiny Hirschmann Automotive.

S jakými očekáváními a vizemi jste vstoupili do roku 2022? Jak se pro vás zatím situace vyvíjí?

Letošní rok jsme začali úspěšně. V lednu jsme dokonce dosáhli rekordních čísel v objemu výroby. Příčiny je třeba hledat v roce 2017, kdy se skupině Hirschmann Automotive, kam patří i náš závod, podařilo získat poměrně velkou zakázku pro automobilku Mercedes-Benz. V této době jsme také začali dělat další kroky ve směru k elektromobilitě. A v tomtéž roce padlo rozhodnutí o zásadním projektu, tedy o výstavbě našeho druhého výrobního závodu. Výrobní kapacity totiž byly na svých limitech a nebyl už další prostor pro jejich rozšiřování. Závod jsme dostavěli v roce 2019 a v roce 2020 jsme začali se stěhováním výroby ze starých do nových prostorů. Loni se pak rozběhl nový výrobní projekt a letos očekáváme postupný nárůst výroby. Je ale třeba dodat, že zatím nevíme, jaký dopad na vše bude mít válka na Ukrajině. Nemáme přímé vztahy s ukrajinskými firmami, ale jiní partneři a subdodavatelé do automotive mají, a tak se může stát, že se uzavření závodů a omezení výroby promítne i u nás.

Nyní je to válka na Ukrajině, předtím to byla pandemie, která do výroby také zasáhla. Jak jste lockdowny prožívali a jaká je nyní obecně situace ve vašem oboru?

Nejvíce jsme byli pandemií zasaženi na jaře 2020, a to především proto, že německé automobilky, kam dodáváme komponenty, omezovaly výrobu. I my jsme museli následovat výkyvy v poptávce. Vše se zlepšilo v létě 2020 a v podstatě 13 měsíců jsme měli dost zakázek, ani jsme je nestíhali odbavovat. Pak ale přišly problémy s nedostatkem materiálu, v našem případě je to plastový granulát. Situaci jsme řešili koordinovaně se skupinou Hirschmann Automotive, a to tak, aby všechny závody vždy měly z čeho vyrábět. Vánoce a začátek roku pro nás byly klidné, optimistické. Nicméně je třeba říci, že situace s materiálem není stále vyřešená, zlepšila se, ale reálná hrozba nedostatku trvá.

S jakými hospodářskými výsledky jste uzavřeli rok 2021? A na jaká čísla byste rádi dosáhli v roce 2022?

Díky poměrně vysokému objemu výroby byly loňské hospodářské výsledky velmi dobré. Co se týká letošního roku, bude záležet na tom, jaké dopady bude mít válka. Zatím je náš plán postaven na růstu, počítáme se zvýšením objemů o 15 až 20 %. Pokud se nám to podaří, budou naše výhledy i nadále dobré.

Jak se teď vyvíjí zájem o vaše výrobky? A které produkty, jež vyrábíte, patří k těm nejdůležitějším?

Velmi důležitý pro nás byl včasný vstup na pole elektromobility. Pro nás to konkrétně znamená, že vyrábíme produkty pro kabeláž mezi bateriovými systémy a motory v elektromobilech. Naším nastupujícím produktem jsou tedy konektory. V této oblasti běží řada nových projektů, které budeme v krátké budoucnosti realizovat. To společně se zmíněným projektem pro Mercedes-Benz povede k tomu, že celkový objem výroby bude pravděpodobně růst.

Chystáte letos zásadní investice do vašeho závodu? Čeho se budou týkat?

Míra investic u nás zůstává stejně vysoká jako v předešlých letech. To se týká celé skupiny Hirschmann Automotive. V současné době realizujeme stavební úpravy ve staré výrobní hale, připravujeme prostory pro rozjezd výroby komponentů pro e-biky. Rozšiřujeme také naše skladové kapacity. Pořizujeme další montážní automaty na kompletaci konektorových sestav z námi vyrobených plastových dílů. Pokračujeme v investicích do integrace našich strojů do chytré výroby, rozšiřujeme strojový park vstřikovacích lisů, navyšujeme kapacitu sušárny granulátu. Nezanedbatelná je také investice do IT infrastruktury, kterou i z důvodu bezpečnosti udržujeme na té nejvyšší úrovni.

Jak pokročilá je u vás automatizace a robotizace?

Už při stavbě nového výrobního závodu jsme počítali s vysokým stupněm automatizace. Na nové technologie jsme mysleli už od počátku, a tomu jsme podřídili stavební dokumentaci. Automatizace se prolíná celým závodem, už od okamžiku, kdy k nám cisterny dovezou granulát. Ten je pak automaticky dopraven přes sušárnu až ke vstřikovacím lisům. Následně jsou naše výrobky, konektory, bez zásahu operátorů dopraveny přes sklad až k expedici. Dopravu zajišťuje náš interní systém, což jsou vozíčky jezdící po kolejích. Tím jsme eliminovali počet potřebných operátorů. Naproti tomu ale nyní potřebujeme více inženýrů a nevýrobního personálu obecně.

Daří se vám udržovat stabilní tým zaměstnanců? Jak je motivujete?

Zpracováváme pravidelné monitoringy spokojenosti zaměstnanců, a to pak promítáme i do benefitů. Hlavní motivací pro naše pracovníky zůstává dobré pracovní prostředí a týmová práce. Nemám po ruce objektivní srovnání s ostatními firmami v regionu, ale můžu říct, že máme nízkou fluktuaci pracovníků, určitě výrazně nižší, než jsou celorepublikové průměry.

Co zásadního vás letos čeká? Jaké chystáte změny nebo novinky uvnitř firmy?

Jako dodavatel do automobilového průmyslu jsme tlačeni do zvyšování efektivity naší výroby. V tomto směru jsme iniciovali několik projektů. I nadále budeme optimalizovat naše výrobní procesy, stejně jako procesy vývoje nových produktů. Nastartováno máme několik projektů napříč všemi odděleními. Chystáme i změnu organizační struktury, což nám pomůže ještě více se orientovat na zákazníky. Samozřejmě, že nic z toho by nebylo možné bez podpory naší rakouské mateřské společnosti, která nám dává důvěru a umožňuje nám realizovat vysoké investice, jež jsou předpokladem dalšího růstu. 

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...