1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

TPCA oslavila tři miliony vyrobených aut

Peugeot citroen logo1Významný milník ve své historii oslavila automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Právě v těchto dnech sjel z výrobní linky největšího zaměstnavatele kolínského regionu v pořadí třímiliontý vůz – Toyota Aygo s černou metalízou.

V prostorách automobilky se proto dnes sešli tuto významnou událost oslavit hosté v čele s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou, starostou Kolína a prvním náměstkem hejtmanky Vítem Rakušanem, zástupců okolních obcí, významných institucí regionu i dodavatelů TPCA.

„Tři miliony aut jsou impozantním číslem za tak krátkou dobu výroby, například v porovnání s jinými továrnami Toyoty a PSA, a takového čísla bychom nedosáhli bez pomoci ostatních, proto mi dovolte na tomto místě poděkovat. Na prvním místě našim zákazníkům a také zaměstnancům, z nichž celá řada je spojena s naší automobilkou již od prvních dnů výroby. Poděkování ovšem patří i našim sousedům, bez spolupráce s nimiž bychom se neobešli, zástupcům státní správy a samosprávy a v neposlední řadě našim dodavatelům,“ uvedl na začátku slavnosti prezident TPCA Koreatsu Aoki.

„Tři miliony vozů představují pro střední Čechy mnoho hmatatelných věcí. Jsou to například tři tisíce pracovních míst pro náš kraj. Je to i grantový program, který přispívá k rozvoji kolínského regionu, jeho ekonomickému, sociálnímu i ekologickému rozvoji. Celkové investice podporující rozvoj Kolínska dosahují více než sta milionů korun,“ řekla během slavnostního aktu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a dodala: „Středočeský kraj si váží toho, že na našem území působí největší výrobce automobilů na světě společně s evropským lídrem. A kraj není jen pasivní příjemce výhod pramenících z působnosti TPCA. Nová krajská rada si stanovila nové ambiciózní cíle. Mezi nimi jsou i takové, které budou mít synergické efekty pro TPCA i kraj, ať již v budování a péči o dopravní infrastrukturu, v podpoře technických oborů ve vzdělávání, v podpoře aktivní zaměstnanosti a v mnoha dalších oblastech.“

Překvapením pro přítomné bylo slavnostní předání jubilejního automobilu zákazníkovi, který si jej zakoupil v České republice – symbolický klíč od svého Ayga si převzal pan Ota Adámek z Prahy i se svým sedmiletým synem od prezidenta TPCA Koreatsu Aokiho a zástupce Toyoty Central Europe Jitky Kořánové. Jím objednaný vůz ještě dealer Toyota Lowman „vylepšil“ o navigaci a navrch si odvezl dárkové předměty od TPCA i Toyoty Central Europe.

Historie TPCA se začala psát v roce 2002 položením základního kamene a zahájením výstavby továrny v unikátním „joint venture“ projektu dvou mateřských společností – jedničky na světovém trhu Toyota Motor Corporation a druhého největšího evropského výrobce – tehdy PSA Peugeot Citroën – dnes PSA Group. 28. února 2005 byla zahájena výroba první generace malých vozů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, které se pak o tři roky později dočkaly svého prvního faceliftu. Rok 2012, kdy z linek sjel dvoumiliontý vůz, byl ve znamení druhé modernizace první generace. Přelomovým rokem se pak stal rok 2014, kdy TPCA začala vyrábět druhou generaci vozů Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1.

Vozy všech tří značek vyznačující se elegantním designem a nízkou spotřebou byly za dvanáct let výroby zastoupeny poměrně rovnoměrně, takže každá z nich má nyní na kontě okolo milionu aut, které brázdí silnice po celé Evropě od Islandu až po Řecko. V posledních letech ovšem patří mezi nejvýznamnější trhy Velká Británie, Francie, Německo, Holandsko a Itálie.
Plných 70% z celkové produkce TPCA zaujímají vozy v pětidvéřové variantě a není bez zajímavosti, že už více než 400 tisíc aut bylo vybaveno automatickou převodovkou.

Za dvanáct let výroby prošly všechny tři vozy řadou významných změn ať už v exteriéru, interiéru nebo vybavení. Od roku 2010 jsou vybaveny pouze benzínovými motory, do výbavy přibyl „bezpečnostní systém předcházející kolizím,“ nová generace aut od roku 2014 je pak vybavena stahovací střechou nebo možností dvoubarevného provedení tzv. bitone. Výrobní linky opustila i řada speciálních modelů jakým je například řada „Roland Garros“ pro Peugeot 108, která se každoročně objevuje na jednom ze čtyř největších tenisových turnajů světa – French Open.

14.03.2017

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...