1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ukrajina řekla, že nemůže plně zaplatit za únorový plyn

UkraineFlagKyjev - Ukrajina podle šéfa ruského Gazpromu plynárenský gigant informovala, že nedokáže zaplatit za únorové dodávky plynu v plné výši.

Alexej Miller podle agentury Reuters také řekl, že celkový dluh Ukrajiny u Gazpromu za dodávky plynu se blíží dvěma miliardám dolarů (skoro 40 miliard Kč).

Vyjádření podle Reuters zřejmě zvýší napětí mezi Moskvou a Kyjevem po víkendovém zásahu ruských sil na ukrajinském Krymu.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger v úterý oznámil, že Brusel pomůže Ukrajině uhradit Rusku dluh za dodaný plyn. Šéf Evropské komise José Manuel Barroso dnes sdělil, že EU je připravena Ukrajině poskytnout během několika příštích let finanční pomoc ve výši nejméně 11 miliard eur (zhruba 300 miliard korun). Balík zahrnuje řadu opatření. Podle webu komise je jedním z hlavních bodů dnes odsouhlaseného balíku modernizace ukrajinského systému přepravy plynu.

Rusko-ukrajinské vztahy týkající se dodávek plynu jsou důležité pro Evropu. Představitelé ruského monopolního výrobce plynu Gazpromu tento týden uvedli, že podíl Gazpromu na evropském trhu plynu loni vzrostl na 30 procent z 25,6 procenta v roce 2012.

07.03.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...