1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

AGC Automotive Czech, a.s.

Agc automotive 18Automobilová skla budou interaktivní součástí vozu

Zasklení automobilů neplní jen bezpečnostní a estetickou funkci. Automobilky i koncoví zákazníci od nich očekávají daleko více. Autoskla se v blízké budoucnosti promění v chytré prvky, které poskytnou veškerý komfort týkající se světelných podmínek, teploty a vnitřní i vnější komunikace. Na to se připravuje společnost AGC Automotive Czech, a.s., která chce v oboru udávat trendy.

Český závod těží ze silného zázemí skupiny AGC. „Díky koncernu jsme se za poslední roky neuvěřitelně posunuli, což by jinak nebylo možné. Za svůj rozvoj firma vděčí i schopnosti našich lidí stále se přizpůsobovat novým výzvám i změnám, které jsou v automobilovém průmyslu velmi rychlé. Nebýt toho, určitě bychom nebyli na špičce mezi dodavateli pro automobilový průmysl,“ říká Ing. Luděk Steklý, MBA, generální ředitel a člen představenstva AGC Automotive Czech, a.s.

Automobilový průmysl je na vrcholu, což jistě ovlivňuje i vaši výrobu. Stačí vám kapacity?

Ano, je pravda, že automobilový průmysl je zřejmě na svém vrcholu. Bez ohledu na tento fakt naše firma již několik let po sobě zvyšuje roční objem výroby autoskel, který v současné době překračuje hranici 32 milionů kusů. Tento růst nesouvisí pouze s konjunkturou, ale také s tím, že neustále investujeme do zlepšování kvality naší výroby v Chudeřicích, ale i ve všech dalších výrobních závodech skupiny AGC, která je druhým největším výrobcem autoskel v Evropě.

Dnes jste součástí nadnárodního koncernu, ale zároveň jste i přímým pokračovatelem stoleté tradice výroby autoskel na Teplicku. Jak se váš závod vyvíjel?

Historie naší sklárny v Chudeřicích je dlouhá více než 100 let. První automobilová skla jsme vyráběli již ve 20. letech 20. století. Ve druhé polovině 20. století pak firma dodávala bezpečnostní skla pro všechny výrobce dopravních prostředků v Československu. Od 90. let jsme součástí skupiny AGC, což pro nás zaznamenalo významný posun. Díky tomu jsme se mohli významně rozvíjet a dostat se s našimi výrobky k největším automobilkám v Evropě.

Jaký je nyní váš výrobní program?

Výroba autoskel prošla významným posunem v designu a komplexnosti skla jako celku. Již nedodáváme pouze autosklo, které chrání cestující. Dodáváme systém zasklení se všemi komponenty, které zajišťují nejrůznější montážní, ochranné, komfortní a audiovizuální funkce. Dodáváme všechny typy autoskel, přední, boční, zadní i střešní panoramatická skla, která se například sama zatmavují podle intenzity slunečního světla. Velmi často spolupracujeme s automobilkami na vývoji skel a možnostech výroby jejich požadavků. V našem vývoji přímo v Chudeřicích pracuje nyní již zhruba 100 lidí.

Koncern AGC pravidelně investuje do nových technologií a modernizace stovky milionů korun. Jaké investice proběhly ve vašem závodě?

Za posledních šest let jsme v Chudeřicích proinvestovali zhruba 1,5 miliardy korun, což je obrovská částka. Každoročně tak do investic směřuje v průměru kolem čtvrt miliardy korun. Zatím poslední velkou investicí byla nová hala na řezání bočních autoskel realizovaná loni. Linka je schopna vyrobit až 2,5 milionu kusů bočních autoskel ročně. O toto množství jsme navýšili kapacitu na vstupu do výroby. Investice se vyšplhala na 180 milionů korun. Také letos plánujeme investice zhruba v objemu čtvrt miliardy korun.

Mají u vás místo roboti nebo automatizace?

Průmysl 4.0. vede jednoznačně ke zlepšování výrobní kvality a zvyšování produktivity práce. Do automatizace a robotizace investujeme velké prostředky i úsilí. Svědčí o tom například i nová hala na řezání bočních autoskel, kde velkou část výroby zajištují roboti. Automatizace přináší také mnoho nových nároků na hardwarové i softwarové vybavení výrobních zařízení. Především ale přináší nové požadavky na dovednosti obsluhy. A právě to je pro nás do budoucna důležitý úkol. I proto se stále více zaměřujeme na vzdělávání nejen stávajících, ale i budoucích zaměstnanců.

Je patrné, že inovace jsou pro vás důležité. Co je aktuálním trendem ve vašem oboru?

Hlavní změnou je, že autoskla již neplní ve voze jen bezpečnostní a estetickou funkci. Zákazníci nyní očekávají daleko více, a to především v oblasti konektivity a interakce s okolním světem. Autoskla se v blízké budoucnosti promění v chytrá skla, která poskytnou veškerý komfort týkající se světelných podmínek, teploty a vnitřní i vnější komunikace. Dalším trvalým trendem ve vztahu k elektromobilitě a autonomnímu řízení je požadavek zákazníků na snižování hmotnosti jednotlivých komponentů. Takže pro nás to znamená vyrábět tenčí a lehčí skla při zachování nebo dokonce zlepšení všech bezpečnostních i estetických charakteristik. Autoskla tak již nyní nejsou jen skla, ale chemicko-elektronický výrobek.

Na jakých zajímavých projektech nebo zakázkách jste v poslední době pracovali?

Určitě velmi zajímavým projektem byl vývoj a následná sériová výroba největšího samozatmavovacího panoramatického skla. Tato zakázka byla určena pro koncern Mercedes pro jeho luxusní limuzíny. Výrobu samozatmavovacích skel v našem závodě dále rozvíjíme.

Jakým dalším automobilkám výrobky dodáváte?

Jednoznačně převažuje export, který se na celkové výrobě podílí zhruba 80 %. Dodáváme automobilová skla pro všechny největší světové automobilky, jako jsou jednotlivé značky koncernů Volkswagen, Mercedes, BMW, Audi, Škoda, GM, Ford, Renault, Toyota, Peugeot, Citroën, KIA, Hyundai, Bentley a další. Naše skla najdete například v prvním hybridním vozu Porsche. Dodáváme je také všem výrobcům automobilů v České republice.

Prozradíte, v jaké výši se pohybuje roční obrat vaší společnosti? Očekáváte jeho nárůst?

V roce 2017 jsme vyrobili rekordních 32 milionů autoskel. Oproti roku 2016 počet vyrobených autoskel mírně vzrostl. V letošním roce očekáváme výrobu zhruba na úrovni roku 2017 nebo mírný růst. Tržby společnosti loni dosáhly úrovně 5,48 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o 0,3 %. Mírný růst souvisí s mírným zvýšením výroby i vyšší přidanou hodnotou v našich autosklech.

Zaměstnáváte kolem 2500 lidí. Jaké profese nejčastěji obsazujete?

Vedle dělnických pozic, kterých je v současné době v našem závodě nejvíce, stále větší část tvoří vyspělé technické profese. Zaměřujeme se proto na vyhledávání talentů na středních a vysokých školách. Pomalu začínáme spolupracovat i se základními školami. Důležité je pro nás také vlastní vývojové oddělení, které dlouhodobě rozšiřujeme. Kandidátů na tyto pozice je stále méně a zřejmě se to do budoucna příliš nezmění. I proto budujeme jako skupina AGC v České republice i celosvětově pozici dobrého zaměstnavatele. Náš program pro zaměstnance je, troufnu si říct, jedním z nejpropracovanějších a nejrozsáhlejších. Namátkou mohu jmenovat například to, že každý rok posíláme do lázní na náklady firmy 90 lidí. Přispíváme na penzijní připojištění, dětskou rekreaci, týden dovolené navíc, lidé si mohou vybrat až tři dny v případě nevolnosti. Každé léto grilujeme nebo o Vánocích rozdáváme zaměstnancům kapry.

Uzavřeme rozhovor pohledem do budoucna. Kde byste rád firmu viděl v následujících letech?

Směřujeme k tomu, aby se skupina AGC Automotive Europe stala jedničkou na trhu ve výrobě automobilových skel. My jsme největším závodem ve skupině s roční výrobou 32 milionů kusů autoskel. Každý šestý automobil v Evropě je kompletně zasklen od nás z Chudeřic. S nástupem technologií, jako je autonomní řízení nebo elektrifikace, lze očekávat změny v požadavcích na zasklení. Již teď vyrábíme více klima-komfortních skel, jako jsou pokovená skla nebo skla s vyhříváním. Stále více skel je připraveno pro využití různých asistenčních a bezpečnostních systémů, jako jsou kamery a senzory. Určitě bude také přibývat prvků pro vyšší komfort a příjemně strávený čas ve voze. V tomto případě půjde o LED obrazovky, displeje, HUD projekce a další. Jdeme proto cestou rozvoje nových technologií, protože se automobilová skla postupně stanou interaktivní součástí řízení celého vozu. Ten trend je zřetelný a my chceme být tím, kdo v tomto odvětví bude udávat směr.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...