1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Alpla, s.r.o.

ALPLA 17Chceme rozvíjet inovace, obchod i zázemí pro zaměstnance

„S výsledky jsme relativně spokojení, ale byl to pro všechny náročný rok,“ říká Jan Daňsa, generální ředitel společnosti Alpla, v rámci hodnocení minulého roku, který byl kvůli pandemii koronaviru velmi specifický i pro předního tuzemského výrobce plastových obalů.

Jeho závod ve středočeské Bystřici přesto fungoval bez jakýchkoli odstávek, a dokonce se podařilo realizovat první etapu rozsáhlé rekonstrukce výrobních a skladových kapacit i uvést do provozu nové automatizační technologie. Stranou nezůstaly ani inovace produktů.

Generální ředitel společnosti Alpla již loni pro Průmysl Dnes avizoval, že z ekonomického hlediska by se měla držet na plánovaných hodnotách zisku i obratu, který se měl pohybovat kolem 1,5 miliardy korun. A to se povedlo, byť tržby se před uzavřením hospodaření za rok 2020 očekávaly nakonec mírně nižší zejména z důvodu levnějších cen vstupních surovin. „Pandemie nás nejvíce ovlivnila tím, že nám proměnila portfolio, ve kterém došlo k poklesu poptávky především po půllitrových plastových lahvích, které jsme dodávali do gastronomického odvětví. Naopak lépe se dařilo jiným segmentům jako například kosmetice, kde vzrostla poptávka po plastových obalech na dezinfekce nebo ústní vody,“ říká Jan Daňsa.

Jak fungovat dohromady

Významně podle něj stouply také požadavky z pivovarského průmyslu, kde velké, střední i menší pivovary potřebovaly ve větší míře stáčet pivo do plastových lahví. „Teď už se vracíme více do normálu, ale teprve uvidíme, jak přesně bude letošní rok vypadat,“ pokračuje generální ředitel s tím, že firma mohla na změny v poptávce reagovat velmi pružně díky rychlému přeskupení výrobních kapacit a obsáhlému portfoliu. Prakticky nemusela vstupovat do zcela nového segmentu, kde by jen příprava na výrobu nových produktů trvala několik měsíců. „Kromě změny portfolia nadále máme zvýšené náklady na zabezpečení výroby, kde jsou od počátku pandemie zavedena hygienická opatření jako nošení roušek, používání dezinfekce či sestavení speciálních směn a rezervních týmů. Vyrovnat jsme se museli také se zvýšenou nemocností a karanténami zaměstnanců,“ podotýká Jan Daňsa.

Pokračující koronavirová krize je (nejen) pro společnost Alpla zároveň impulsem k novým způsobům komunikace napříč managementem i směrem k zaměstnancům. „Určitě nám pomohlo, že jsme okamžitě zavedli krizové týmy a na jaře jsme se jako management scházeli denně, abychom dokázali rychle reagovat. Podstatné bylo, že jsme v rámci nadnárodní skupiny mohli čerpat informace ze závodů v Číně, takže jsme opatření aplikovali již v půlce loňského března. Nejvíce mě ovšem potěšilo, že jsme dokázali fungovat dohromady. Když to bylo potřeba, zapojili se do výroby i lidé z kanceláří a managementu, což bylo všemi vnímáno velmi pozitivně,“ zdůrazňuje generální ředitel, podle kterého se sluší znovu všem 200 zaměstnancům poděkovat za to, jak všechno zvládají.

Dále zlepšovat se musí i připravenost firem na masivnější využívání práce formou home office, což opět klade vysoké nároky na komunikaci, psychickou odolnost či rodinné zázemí zaměstnanců. „Myslím si, že spousta firem zatím není na využití home office ve větším měřítku připravena. Samozřejmě, že i řízení závodu a jednotlivých projektů je kvůli tomu náročnější a stojí více času,“ doplňuje Jan Daňsa. Nečekané komplikace se kvůli pandemii objevily také v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků, kterým stát v několika obdobích pozastavil prodlužování stávajících nebo vydávání nových pracovních víz. „Nebyli jsme jediní, komu takřka ze dne na den zmizelo poměrně velké množství zahraničních pracovníků, kteří u nás chtěli zůstat. V tomto nám stát mohl více pomoci,“ myslí si generální ředitel společnosti Alpla.

Nové projekty a inovace

Z loňského do letošního roku se naštěstí nepřenesly jen dopady pandemie, ale také důležité investice a inovace, na kterých stojí další rozvoj tradičního tuzemského výrobce plastových obalů. Pokračovat bude především rekonstrukce výroby, která patří k nejrozsáhlejším projektům v celé historii areálu v Bystřici, kde firma působí od roku 1995. První etapa, zahrnující rozšíření skladových prostor a úpravy výrobních kapacit pro nový strojový park, byla dokončena loni. Co je v plánu letos? „Letos chceme dokončit rekonstrukci celého závodu včetně nového zázemí pro zaměstnance. Celkově se v rámci rekonstrukce zaměřujeme na snižování energetické náročnosti našich provozů a investujeme i do nových technologií. Máme za sebou první etapu automatizace výroby, kde nám již zhruba polovinu kapacity obsluhují automaticky naváděné vozíky. Technologie nám pomáhají řešit i personální situaci v době, kdy stále roste obchod a výroba, ale lidé na trhu práce nejsou. Díky automatizaci si vystačíme se stejným počtem zaměstnanců, a přesto jsme schopni výrobní kapacity navýšit,“ odpovídá Jan Daňsa.

Zásadní jsou pro společnost Alpla také nové vývojové projekty, které vznikají v kooperaci se strategickými zákazníky. Příkladem může být Veseta, výrobce nealko nápojů pro nadnárodní obchodní řetězec Lidl, pro jehož potřeby byla vyvinuta výrazně odlehčená 1,5 litrová plastová PET lahev se sníženým hrdlem i víčkem. Výhodou tohoto řešení je, že hmotnost a kvalita těla lahve zůstává zachována, ale přitom dojde k výraznému odlehčení, což je jeden z dominantních trendů v celém průmyslu plastových nápojových obalů. Eliminují se také dopady na životní prostředí i koncové spotřebitele, kteří bezesporu ocení skutečnost, že nový typ lahve obsahuje 25 % recyklovaného plastu dodaného ze závodů skupiny Alpla. „Jen tímto projektem se nám podařilo ročně snížit dopad na životní prostředí o 1200 tun CO2. Jedná se o vůbec první lahev tohoto typu v Česku. V zahraničí jsou lahve s nízkým hrdlem poměrně běžné například v Itálii, kde se používají za nesycené vody. My je ale používáme i na sycené vody, zejména na jemně perlivou vodu,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Alpla, pro kterou je nová plastová lahev největším inovačním úspěchem za poslední rok. Potvrzují to i ocenění z prestižních soutěží. Za špičkovou technologickou novinku získal tuzemský výrobce nejprve titul Obal roku 2020 v kategorii udržitelný obal. Následně vyhrál i v celosvětové soutěži WorldStar Global Packaging Awards 2021.

Chystáme se na růst

Jak naznačuje úspěšná inovace, zvyšování recyklovatelnosti plastových lahví je stěžejním úkolem, na kterém společnost Alpla pracuje i s několika dalšími zákazníky. Jednotlivé inovační projekty se týkají jak přidávání recyklovaných plastů, tak snižování hmotnosti a designových úprav lahví. Jednou z novinek, vycházejících z centrály skupiny Alpla, je také nová generace plně recyklovatelné a opakovaně naplnitelné PET lahve, která je o zhruba 10 gramů lehčí než lahve předchozí generace. „Je to alternativa, která ukazuje, že rozhodně neděláme jenom jednorázové obaly,“ upozorňuje Jan Daňsa.

Věnovat se nadále chtějí také osvětě. I proto loni v červnu v Praze představili výsledky tzv. LCA studie, která hodnotí celý životní cyklus jednotlivých druhů obalů. Nezávislá expertní skupina z Rakouska podle ní došla k závěru, že ve většině produktových segmentů, které jsou pro společnost Alpla klíčové, byly PET lahve z hlediska dopadů na životní prostředí hodnoceny výrazně lépe než ostatní obaly. Do budoucna, až bude opět možná osobní interakce a setkávání na seminářích či konferencích, firma plánuje také kampaň cílenou na vyvracení některých mýtů ohledně plastových obalů. „Celkově se v horizontu nejbližších let chystáme růst a chceme být připravení tak, abychom dokázali splnit požadavky evropské legislativy na obsah recyklovaného materiálu. Na tom ostatně pracují i naše recyklační závody. Samozřejmě chceme dál rozvíjet také obchod a zázemí pro zaměstnance,“ dodává generální ředitel společnosti Alpla.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...