1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ametek elektromotory, s.r.o.

AmetekVýrobce elektromotorů se připravuje na nové podmínky EU

V České republice je opravdu jen málo výrobních společností, jejichž produkce v drtivé většině směřuje na zahraniční trh. Jednou z takových výjimek je společnost Ametek elektromotory, s.r.o, která sídlí v Náchodě a vyrábí jednofázové komutátorové motory.

Bez jejích produktů se neobejdou vysavače, zahradní sekačky, řetězové pily či pumpy. Společnost Ametek elektromotory je součástí velké americké skupiny Ametek, která se řadí mezi přední světové výrobce elektromechanizačního zařízení. Výrobky skupiny Ametek směřují na všechny světové kontinenty. Nicméně hlavní sídlo firmy pro Evropu se nachází v Itálii a právě tam bylo v roce 1995 rozhodnuto o otevření náchodské pobočky Ametek elektromotory, s.r.o., díky níž se podařilo splnit zvyšující se nároky na objemy výroby. Společnost Ametek elektromotory byla oficiálně založena v roce 1996 a o rok později byla v rekonstruovaném areálu firmy oficiálně spuštěna výroba.

Vyhrává kvalita, servis a rychlost dodávek

„Mateřská firma Ametek má po celém světě několik divizí. Jedna z nich vyrábí měřicí zařízení, další produkuje například motory do letadel. Třetí divizí je právě divize elektromotorů, která má pobočky v Americe, Mexiku, Brazílii, Číně, Itálii a v České republice. Naše firma tedy vyrábí motory a elektromotory, ať to jsou komutátorové motory, krokové motory, brushless motory a další,“ říká zástupce generálního ředitele společnosti Ametek elektromotory Michal Prouza. Největšími a nejznámějšími zákazníky náchodské firmy je například přední výrobce vysavačů Kärcher, dále společnosti Bosch, Husqvarna, Nilfisk či Samsung.

Ametek elektromotory ročně vyrobí přes 6 milionů motorů, které v drtivé většině směřují na zahraniční trhy. „V České republice zůstává opravdu zanedbatelné množství naší produkce, maximálně jedno procento,“ dodává Michal Prouza. Motory a elektromotory se z Náchoda vyvážejí hlavně do Evropy, ale část produkce směřuje i do Severní a Jižní Ameriky, do Číny, Malajsie i do Austrálie. Firma se snaží konkurovat i ne příliš kvalitním produktům z Číny a daří se jí to. „Proti čínským producentům se dokážeme prosadit naší kvalitou a dodacími lhůtami,“ tvrdí Prouza a dodává: „Hlavní část naší produkce směřuje do všech koutů Evropy a naši odběratelé oceňují nejen kvalitu, ale především servisní služby a skutečnost, že motory mají k dispozici během jednoho až dvou týdnů. Sázíme i na rychlost. Díky umístění České republiky v srdci kontinentu, jsme schopni v rámci Evropy expedovat už hotové výrobky do 24 hodin. Navíc díky začlenění do skupiny Ametek máme výrobu i na všech ostatních kontinentech, takže není problém pokrýt dodávkou kdekoli na světě.“

Připraveni do budoucna

Další konkurenční výhodou, kterou se může náchodský závod chlubit, je náskok v dodržování evropských norem na efektivitu a spotřebu motorů. Proto už dnes firma sází na motory, které budou nové podmínky Evropské unie splňovat a začala s výrobou tzv. brushless, tedy bezuhlíkových motorů. Do vývoje a výroby těchto nových motorů směřuje podle Michala Prouzy největší část investičních výdajů firmy. Před dvěma lety firma také začala vyrábět krokové, tedy stepper motory, které nacházejí své uplatnění například ve zdravotnictví, farmacii či bankovnictví. Krokové motory MAE-AMETEK jsou vyráběny ve velikostech 16, 17, 23, 34 a 42 v momentovém rozsahu od 8,7 N.cm až 21 N.m. V nabídce je standardní i zákaznické řešení, které umožňuje motory plně přizpůsobit potřebám koncových uživatelů, například z hlediska výstupní hřídele, elektrického zapojení, přírub či rozměrů. Jedná se o motory s vynikajícím vysokým točivým momentem, nízkou setrvačností a dlouhou životností. Lze je zapojit unipolárně i bipolárně.

Roční produkce přesahuje 6 milionů motorů

Náchodská továrna patří k evropské skupině, kterou tvoří ještě dva závody v Itálii. Ročně vyprodukuje česká pobočka přes 6 milionů motorů, společně s italskými provozy přesahuje celková roční výroba 8 milionů produktů. Přibližně tedy 70 % produkce pochází z Česka, třetina z Itálie. „Celkový obrat evropské části skupiny Ametek dosahuje 86 milionů eur,“ upřesňuje Michal Prouza. V České republice zaměstnává dnes firma 400 až 450 zaměstnanců, jejich počet se liší podle sezonnosti. Hlavní přínosy v začlenění náchodské firmy do struktur Ametek vidí Michal Prouza především v tom, že se jedná o velkou a stabilní firmu. Navíc jsou k dispozici dostatečné investiční prostředky na další rozvoj. Nicméně platí, že každá divize Ametek má vlastní nezávislost nejen v rozhodování o výrobním sortimentu, ale především v hospodaření. Jinak to ani nejde.

Koncern Ametek sdružuje více než 100 malých firem a po celém světě zaměstnává na 10-tisíc zaměstnanců. I portfolio výrobků je hodně široké – počínaje dodávkami do leteckého průmyslu, přes vysavače, zahradní techniku až po kardiostimulátory. Nicméně vedení firmy Ametek elektromotory má s budoucností jasno. „Musíme být ekonomicky stabilní, úspěšní a vyvíjet nové elektromotory, které budou konkurenceschopné i v rámci nových podmínek stanovených směrnicemi Evropské unie. Začne boj o to, kdo se na trhu dokáže udržet i v nových podmínkách,“ předpovídá zástupce generálního ředitele společnosti Ametek elektromotory Michal Prouza další vývoj trhu v budoucnu.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...