1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Česká zbrojovka, a.s.

Ceska zbrojovkaSpolečnost úspěšná na zahraničních trzích pracuje na vývoji nových zbraní

Česká zbrojovka, a.s., vyváží více než 90 % produkce a velmi dobře se etablovala na trhu v USA. Neustále pracuje na vývoji nových zbraní a v současné době se angažuje v přezbrojování české armády. Nejen o tom jsme vedli rozhovor s viceprezidentem pro vnější komunikaci Ing. Radkem Hauerlandem.

Česká zbrojovka působí v oblasti zbrojního průmyslu již 78 let. Jaká je její historie?

Česká zbrojovka, a.s., je firmou, která byla vybudována v roce 1936 na „zelené louce“ o výměře cca 20 hektarů. Pozemek pro výstavbu byl pečlivě vybírán – byl situován v blízkosti železničního nádraží, zdroje vody a s pevným podložím v přijatelné hloubce 4 až 6 metrů. V prvních letech vyráběla Česká zbrojovka letecký kulomet LK 30 a signální pistoli vz. 30. Za okupace k výrobnímu sortimentu firmy přibyl letecký kulomet MG 17. V České zbrojovce, a.s., má výroba dílů pro letecký průmysl čtyřicetiletou historii a je zaměřena na výrobu a montáž převodovek leteckého motoru Walter M601 a jeho modifikací. Kvalita a technická úroveň výrobků je zajišťována personálním obsazením kvalifikovanými pracovníky a techniky.

Na jaké výrobky se zaměřujete v současné době?

Hlavním oborem podnikání České zbrojovky je vývoj, výroba a prodej ručních palných zbraní. Patříme mezi 10 největších výrobců ručních palných zbraní na světě, s roční produkcí cca 230-tisíc kusů zbraní. Ve svém portfoliu máme 10 produktových řad – pistole, kulovnice, malorážky, brokovnice, vzduchovky, větrovky, samopaly, útočné pušky, odstřelovací pušky a granátomety. K těmto výrobkům dokážeme nabídnout i široké příslušenství vč. optiky, střeliva, balistické ochrany, pouzder na zbraně atd. Nabízíme i výcvikové programy pro speciální složky policie, armády, dokážeme vyškolit zbrojíře a specialisty atd.

Jak se vyvíjel počet zaměstnanců České zbrojovky? Jakých tržeb aktuálně dosahujete?

V roce 1937 měla naše firma necelých 500 zaměstnanců, 17 úředníků (přesněji technických a administrativních úředníků a úřednic) a 480 dělníků, dělnic a učňů. Dnes má Česká zbrojovka 1 750 zaměstnanců, z toho 350 technických pracovníků a 1 400 dělníků. Tržby České zbrojovky se v loňském roce přiblížily k hranici 2,8 mld. korun a byly o cca 28 % vyšší oproti roku 2012.

Od roku 1997 působí v Severní Americe dceřiná společnost České zbrojovky CZ-USA. Jak se na americkém trhu etablovala?

Na trhu Spojených států amerických si naše dceřiná firma CZ-USA sídlící v Kansas City vede výborně. Za 14 let své existence si na náročném americkém trhu vydobyla pevné místo mezi firmami vyrábějícími a prodávajícími ruční palné zbraně. Do CZ-USA směřuje každoročně cca čtvrtina produkce z Uherského Brodu. V roce 2005 naše dceřiná firma CZ-USA koupila amerického výrobce zbraní – firmu Dan Wesson. Dan Wesson vyrábí klony nejznámější pistole Colt 1911 v mnoha různých variantách. Kromě toho nabízí nejucelenější řadu kulovnic Safari Classic, určených pro lov té nejtěžší africké zvěře a řadu dalších produktů.

Kdo patří k vašim klíčovým zákazníkům v České republice?

Na tuzemském trhu to je Ministerstvo obrany ČR, resp. Armáda České republiky. Od roku 2011 probíhá přezbrojení Armády ČR. V letech 2011 až 2013 se uskutečnila první etapa přezbrojení, kdy jsme AČR dodali téměř 8-tisíc kusů útočných pušek CZ 805 Bren A1/A2, dále 5,5 tisíc kusů pistolí CZ 75 SP-01 Phantom, 600 kusů samopalů Scorpion, a 350 kusů granátometů. V závěru loňského roku jsme podepsali smlouvu na druhou etapu přezbrojení, která je v podobném objemu jako etapa první, a potrvá až do roku 2020.

Česká zbrojovka získala ocenění v 19. ročníku prestižní soutěže Exportér roku, což je prestižní cena.

Ano. Soutěž Exportér roku pro nás představuje jakýsi ukazatel úspěšnosti. Výrobky dodáváme do cca 80 zemí světa, vyvážíme více než 90 % naší produkce. V kategorii Nejlepší exportér jsme podle hodnocení Bisnode obsadili 4. místo. Sami vnímáme, že je o naše výrobky ve světě větší a větší zájem, soutěž Exportér roku srovnává naši úspěšnost s ostatními českými firmami. Z tohoto pohledu je 4. místo v ČR naprosto skvělé.

K hlavním produktům České zbrojovky patří samonabíjecí pistole značky CZ. Z ní se vyvinul nový model CZ P-07. Můžete tyto modely představit?

Pistole CZ P-07 je pokračováním veleúspěšných pistolí řady CZ 75. Do krátkých zbraní vyráběných v naší firmě přináší konstrukční a technologické novinky. Jedná se především o univerzální spoušťový mechanismus, který se pouhou výměnou jednoho ovladače změní z pojistkového provedení na provedení s vypouštěním kohoutku. To je velmi populární u všech ozbrojených složek, jako je armáda, policie, různé speciální jednotky atd. Z technologického hlediska přináší tato zbraň polymerový rám, součástky mechanismu jsou vyráběné technologií MIM (Metal Injection Moulding) a výroba závěrů zbraně je realizována na roboticky ovládaných CNC strojích, kdy kompletní závěr vyrobíme na dvě upnutí oproti dřívější klasické výrobě, kde se závěr musel upínat asi dvacetkrát. Pistole CZ P-07, která vyniká životností, spolehlivostí, bezpečností a uživatelským komfortem, je naším nejvíce prodávaným produktem.

Ve vývoji ale nadále pokračujete. Letos uvedete na trh další novinku.

Ano, pokračováním kompaktní pistole CZ P-07 je full-size pistole CZ P-09. Obě zbraně mají shodný spoušťový mechanismus i ostatní vlastnosti, liší se jen velikostí. Se změnou velikosti souvisí i zvýšení kapacity zásobníku na 19 nábojů či prodloužení délky záměrné. Obě zbraně mají výměnný hřbet rukojeti, tzn. velikost úchopu lze přizpůsobit uživateli s jakoukoli velikostí ruky.

Kromě zbraní vyrábíte i produkty v rámci nezbrojní produkce.

Přesně tak, asi 20 % ročních tržeb tvoří příjmy z nezbrojní výroby. Ta je rozdělena na několik částí: leteckou výrobu, automobilovou výrobu, výrobu nářadí, povrchové úpravy, tepelné zpracování a slévárnu přesného lití. Pro automobilový průmysl produkujeme díly brzdových systémů, klimatizací a chladičů do vozidel největších světových automobilek. Například díly, které dodáváme automobilovému průmyslu, se montují do vozů Mercedes, BMW, Porsche, Ford a dalších.

Patříte k zakladatelům České střelecké nadace. Můžete nám ji představit?

Tato nadace byla založena v roce 2010 jako první nadace svého druhu v České republice s cílem podporovat co nejširší portfolio střeleckých disciplín a umožnit široké veřejnosti podílet se formou sponzorství na podpoře střeleckého sportu. Jediným zakladatelem nadace je Česká zbrojovka. K dosažení tohoto účelu nadace shromažďuje a spravuje finanční prostředky, které využívá k podpoře rozvoje střeleckého sportu a střeleckých soutěží, organizování akcí v oblasti střeleckého sportu zaměřené na využití volného času a rozvíjení talentu dětí a mládeže apod.

Zaměřujete se ale i na podporu studentů a mj. stojíte za projektem Příprava občanů k obraně státu.

Ano, smyslem tohoto vzdělávacího programu je vysvětlit žákům pojmy, které souvisí s obranou státu, Armádou ČR nebo řešením krizových situací. Žáci se mj. dozvědí o tom, jaký je úkol vlády, prezidenta, Parlamentu ČR nebo jaké jsou povinnosti občana při obraně státu. Kromě toho realizujeme projekt Podpora studentů, kdy oslovujeme nadané studenty a různými formami jim umožňujeme seznámit se s prostředím naší společnosti. Z hlediska strategického významu naší společnosti je nutná především podpora studentů VŠ technického směru (konstrukce, technologie, průmyslové inženýrství atd.). Nabízíme jim např. možnost zpracování bakalářských a diplomových prací v podmínkách České zbrojovky, výkon bezplatné povinné odborné praxe či stáže apod.

Jaké máte plány do roku 2014?

Je toho celá řada – například spuštění montáže pistolí CZ P-07 v Brazílii či uvedení nových výrobků na trh. Pokračovat budeme i v přezbrojení Armády ČR a i nadále budeme podporovat talentované studenty atd.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...