1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Contipro, a.s.

Contipro 18Světový výrobce kyseliny hyaluronové vyrostl z nuly

Do svých současných rozměrů, tržeb kolem 700 milionů korun, na nichž se podílí 250 zaměstnanců, vyrostla společnost Contipro, a.s., doslova z nuly. Začínala s výrobou potravinových doplňků, dnes je alfou a omegou jejího podnikání kyselina hyaluronová. Firma se opírá o vlastní výzkum a vývoj, výrobky vyváží hlavně do zahraničí a soustředí se na další růst. „Očekáváme, že se nám opět podaří ve výkonech poporůst o nějakých 5 až 7 %,“ říká v rozhovoru doc. RNDr. Vladimír Velebný, CSc., zakladatel společnosti Contipro, a.s.

Společnost Contipro, a.s., je na trhu od roku 1990. Vzpomenete na začátky firmy?

Rád. Byla to doba plná nadějí a očekávání, spousta lidí kolem nás nám fandila. Společnost Contipro, tenkrát ještě ve formě výrobního družstva, protože neexistovala legislativa pro obchodní společnosti, jsem založil na konci zimy 1990. Již tenkrát jsem si dal jako cíl biofarmacii, konkrétně výrobu kyseliny hyaluronové, a to fermentačním způsobem. Byl to ambiciózní cíl, jehož uskutečnění bylo nákladné. Proto bylo třeba vymyslet cesty, jak se k takovému cíli dostat v podstatě z nuly a bez finančních prostředků.

Vznikl třístupňový plán. Začínali jsme s výrobou potravinových doplňků, zejména pro sportovce, a ve druhém stupni jsme navázali výrobou kosmetiky. Budovali jsme také prodejny zdravé výživy a výživových doplňků. K tomu jsme vybudovali velkosklad, který zásoboval nejenom naše prodejny, ale i prodejny v širším okolí. Koncept postupného budování výnosnějších výrob se ukázal jako účinný nástroj pro získávání finančních prostředků, a proto jsme si mohli už v září 1990 pronajmout laboratoře, kde jsme zahájili vývoj bakteriálního kmene pro produkci kyseliny hyaluronové, a v roce 1993 jsme poprvé prodali první tři kilogramy této kyseliny.

Dnes už ale výživové doplňky nevyrábíte a neprodáváte?

Výrobu výživových doplňků a kosmetiky jsme prodali na přelomu milénia. Pro malou firmu, kterou jsme tehdy byli, totiž bylo náročné udržet dva rozdílné segmenty. Plně jsme se začali soustředit na výrobu surovin pro producenty kosmetiky a farmacie, konkrétně na produkci kyseliny hyaluronové a produktů založených na této kyselině. Toto zaměření držíme dál.

A vypracovali jste se na světového lídra ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové.

Ano, patříme do silné trojky až pětky ve světě z pohledu výroby kyseliny hyaluronové a troufnu si říci, že jsme firma, která má nejrozvinutější výzkum a vývoj v oblasti kyseliny hyaluronové mezi světovými výrobci.

Proč je kyselina hyaluronová tak žádaná?

Je to látka, která je tělu vlastní. Máme ji v podstatě ve všech tkáních, vytváří spolu s dalšími biopolymery jakési lešení, do kterého se zabudovávají buňky, a ve zvýšené míře se vyskytuje všude tam, kde je třeba něco mazat, například klouby, kde je třeba držet tvar orgánu, například oko, kde je třeba držet vlhké prostředí, například pupeční šňůra nebo kůže. Kyselina hyaluronová může sloužit v tkáňovém inženýrství pro výstavbu umělých tkání, může být použita pro různé chirurgické aplikace, pro hojení ran, jako nosič léků. Její využití je velmi široké, proto je tak žádaná.

Vy se ovšem nevěnujete jen výrobě, ale také vývoji. Před jakými výzvami v souvislosti s kyselinou hyaluronovou stojíte?

Při vývoji různých medicínských aplikací nenarážíme na biologické problémy, nýbrž na fyzikální vlastnosti kyseliny. Kyselina hyaluronová má totiž silnou afinitu k vodě, dokáže ji nasát neuvěřitelné množství, což však vede k tomu, že vzniklé gely jsou velmi řídké, kyselina se snadno v organismu degraduje. Proto musí nastoupit chemická úprava, pospojování řetězců kyseliny, aby vznikly mechanicky pevnější a chemicky odolnější struktury. A tady je největší problém v užívání kyseliny hyaluronové. Je třeba vymyslet takové chemické reakce, které povedou k požadovaným strukturám z pohledu fyzikálních a mechanických požadavků, a přitom kyselina nebude organismus dráždit. Daří se nám i v této oblasti. Máme vymyšlenou a samozřejmě také patentovanou celou paletu chemických reakcí, které ve výsledku organismu neškodí a kyselinu dokáží dostat do stavu, aby se z ní daly vyrobit různé formy. V současné době pracujeme na celé paletě přípravků na hojení ran, bércových vředů nebo popálenin, pracujeme i na vývoji přípravků pro náhradu poškozené chrupavky, vyvíjíme antiadhezivní materiály pro chirurgii, pracujeme na oftalmologických přípravcích, přípravcích pro ušní chirurgii a tak dále.

Jaké další suroviny vyrábíte?

Je to dalších 15 surovin pro kosmetický průmysl. V medicíně jsou v našem portfoliu různé deriváty hyaluronanu, dnes jich nabízíme 8. Zařazeny máme i velmi krátké fragmenty hyaluronanu, které jsou biologicky aktivní, celkem 16 různých látek. Hyaluronan máme v různých formách, které vyrábíme přesně podle požadavků zákazníků, to jsou zmiňovaná nanovlákna, mikrovlákna, tenké filmy nebo přípravky na hojení ran. V současné době jsou natrvalo zařazeny do našeho portfolia i technologie na výrobu a zpracování nanovláken. Vedle toho děláme i laboratorní chemikálie.

O jakou strategii opíráte svůj úspěch?

Naše strategie byla vytvořena v letech 2000 a 2001 a v podstatě až dosud spočívá na třech pilířích. Tím prvním je nekompromisní kvalita, a to nejenom kvalita výrobků, nýbrž i kvalita služeb, kvalita všech činností, které ve firmě probíhají. Druhým pilířem je převzetí části nákladů zákazníka na sebe. Zní to zvláštně, ale je to v podstatě velmi jednoduché. Firmy rády uvítají, když nemusí vynakládat prostředky na vývoj finálních produktů, když nemusí dělat moc analýz, když za ně někdo vyřeší problémy, které se u nich vyskytují třeba ve výrobě, nebo v aplikacích. Tyto činnosti a s nimi spojené náklady velmi ochotně přenechají tomu, kdo je ochoten je převzít. To je v podstatě principem našeho druhého strategického pilíře.

Třetím pilířem jsou inovace založené na skutečném vývoji a výzkumu, který podle potřeby jde až hluboko do základního výzkumu. Podaří-li se vám opravdu zajímavý objev, který lze patentovat, poskytne vám to určitou možnost odpoutat se od konkurence, pomocí patentu si v podstatě vymezit hrací pole, kam ostatní právě díky patentu nemohou. To, že se vám daří ve výzkumu a vývoji má i další sekundární efekty. Přebírání nákladů zákazníka je snadnější a pro zákazníka i věrohodnější, firma s vysokým výzkumně–vývojovým potenciálem má rovněž kredit u ostatních zákazníků, což významně usnadňuje navazování nových kontaktů. Prostě dobře dělaná věda a z ní vycházející inovace jsou velmi dobrým klíčem otevírajícím dveře k celé řadě firem, zejména těch největších.

Kde všude máte odběratele?

V současné době máme svoje obchodní zástupce nebo distribuční firmy asi v šedesátce zemí všech pěti světadílů. Nejvíce vyvážíme do západní Evropy, zhruba 51 % produkce, do USA a Kanady asi 20 %, do zemí jihovýchodní Asie dalších 22 % produkce. Zbytek směřuje do zemí východní Evropy, Afriky, Austrálie a Jižní Ameriky. Bohužel jsme vázáni smlouvami o mlčenlivosti, a proto nemohu jména našich významných zákazníků zveřejňovat. Můžeme říci, že velká většina velkých kosmetických firem od nás nějakou surovinu nakupuje. U farmacie se můžeme pochlubit tím, že od nás suroviny nakupuje řada největších firem v oboru.

Kde byste společnost rád viděl za 5 nebo 10 let?

Jednoznačně bych chtěl, aby si udržela svoje velmi dobré postavení mezi dodavateli kyseliny hyaluronové a jejích derivátů. Velice rád bych viděl, že naše technologie pro tvorbu a zpracování nanovláken se budou dále rozvíjet a dobře prodávat a že přidáme ještě další technologie pro přípravu jiných přípravků z oblasti nanosvěta. Rovněž bych rád firmu viděl po boku velkých nadnárodních korporací v oblasti vývoje a výroby přípravků na hojení ran. Nejsou to sice malá zadání, jsem však přesvědčen, že firma na to bude mít jak lidský, tak i finanční kapitál a zůstane přitom pouze v českých rukou, jak byla a je dosud.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...