1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

EUROVIA CS, a.s. závod mosty a konstrukce

Eurovia sk 19Staví technologicky náročné mosty v Česku i na Slovensku

Postavit most přes řeku nebo dálnici je ve stavebnictví obzvlášť náročná disciplína. Ke špičkám ve svém oboru se řadí společnost EUROVIA CS, a.s., potažmo její závod mosty a konstrukce. Za sebou má například stavbu Starého mostu v Bratislavě, kterou zvládla v rekordním čase dvou let. Nyní se podílí na rekonstrukci mostů v rámci oprav na nejvytíženější české dálnici D1.

 

 

Protože i do stavebnictví pronikají nové technologie, závod je využívá, kde to jde. Z technologického hlediska i z hlediska zakázek se firmě daří, jedinou potíží ve stavebnictví je momentálně nedostatek pracovní síly.

Společnost EUROVIA CS, a.s., je jednou z nejvýznamnějších stavebních firem v České republice a jedničkou v oblasti dopravního stavitelství. Staví na bohatých zkušenostech, na špičkovém technologickém zázemí a na výkonnosti regionálních závodů i dceřiných společností. Koncern má vlastní surovinovou základnu a organizačně je rozdělen do čtyřiadvaceti závodů. V České republice je závodů 16, z toho tři jsou zaměřené technologicky – mezi ně patří i závod mosty a konstrukce. Na Slovensku pak skupina provozuje 8 regionálních závodů. „Technologické závody kooperují se všemi regionálními závody, které pracují na zakázkách v místě svého působiště. My se specializujeme hlavně na dopravní stavitelství. Náš závod provádí kompletní stavby mostů na klíč, spolupracujeme na nabídce i finální realizaci díla,“ upřesňuje zaměření firmy Ing. František Mašek, ředitel závodu mosty a konstrukce.

EUROVIA CS, a.s., je zároveň součástí silného francouzského koncernu působícího v 18 zemích světa. Protože je ale český a slovenský trh malý, podílí se firma na plnění skupiny ze 6 až 7 %. „Největší trh je ve Francii,“ podotýká František Mašek, který si zároveň pochvaluje zázemí silné nadnárodní skupiny. „Rozhodně z něho čerpáme výhody, například při získávání finančních prostředků nebo v oblasti investic. Můžeme pořizovat moderní zařízení, naše matka podporuje vývoj nových technologií, investice plynou i do vývoje nových materiálů nebo stavebních řešení,“ dodává.

 

Ne tak ledajaké mosty

 

Díky silnému zázemí a technologické vyspělosti se EUROVIA CS může pouštět do zakázek vyžadujících stavební um. Firma je pyšná zejména na realizaci Starého mostu v Bratislavě. „Naším úkolem bylo během 24 měsíců zbourat původní most z doby Františka Josefa, odstranit pilíře a postavit nový ocelový most přes řeku Dunaj, kde je velký lodní provoz. Zakázku jsme stihli v termínu a myslím, že dílo je architektonicky i technologicky zdařilé,“ říká František Mašek. Poměrně náročná byla také stavba dálničního mostu přes vodní nádrž na dálnici D3 u Žiliny. Most měří 1,5 kilometru a patří k nejdelším dálničním mostům v České republice i na Slovensku. Hotový byl za 36 měsíců. „Byla to pro nás výzva. Dílo jsme si rozdělili na čtyři úseky a nasadili jsme čtyři různé technologie, abychom vše časově zvládli,“ dodává ředitel závodu.

Kromě časově a technologicky náročných nových staveb se firma nyní podílí také na rekonstrukci dálnice D1. Zde má na starosti hlavně opravy stávajících mostů. Práce jsou s ohledem na náročný provoz komplikované. Společnost si musí práci rozdělit do kratších časových úseků. Protože je majitelem klíčových dopravních tepen v České republice i na Slovensku stát, nepřekvapí, že je i hlavním zákazníkem společnosti EUROVIA CS, a.s. V České republice firma spolupracuje hlavně s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, s Českými dráhami nebo se SŽDC a krajskými samosprávami. Na Slovensku je to společnost Železnice Slovenskej republiky nebo Národná diaľničná spoločnosť.

 

Dopravní stavitelství roste

 

O zakázky firma nouzi nemá. V posledních 15 letech se totiž staví a rekonstruuje poměrně hodně dálnic. A stále častěji se využívají i nové technologie, které na středoevropský trh směřují ze zahraničí. Příkladem jsou třeba výsuvné skruže, zavěšené mosty nebo lehké betony. Stavební a technologické firmy proto vyvíjí nové materiály, například vysokopevnostní betony, jež jsou až třikrát pevnější než před několika lety. „Ve společnosti máme dceřiný závod PREFA PRO, který vyrábí betonové prvky a současně pracuje na vývoji nových prefabrikovaných prvků z vysokopevnostních materiálů. Nejsme ale vývojová společnost, takže novinky řešíme v rámci konkrétních zakázek, kdy přemýšlíme nad tím, jak postup optimalizovat nebo jakou nejlepší metodu zvolit,“ dodává František Mašek. Kromě výrobny betonu je ve skupině také společnost zabývající se speciálními ocelovými konstrukcemi a mosty – OK Třebestovice.

Obecně je nyní na českém i slovenském stavebním trhu poměrně hodně zakázek. „Troufám si říci, že jsme na hranici, kdy se na trhu soutěží více projektů, než mohou české firmy postavit. Řekl bych, že jsme i na materiálových limitech, protože firmy prodávající suroviny jsou na hranici svých výrobních možností a o mnoho více betonu nebo železa už prostě nedokážou na trh dodat. Vše začalo v roce 2017, kdy bylo vypsáno 10 velkých zakázek, což naplnilo kapacitu stavebních firem. Dalším faktorem je nedostatek lidské síly,“ vysvětluje ředitel závodu.

V samotném závodu mosty a konstrukce pracuje přes 60 techniků. Firma si na stálý pracovní poměr ponechává z dělnických profesí jen specialisty. Ostatní dělníky si dlouhodobě najímá přes agentury, s nimiž spolupracuje už mnoho let, takže si vybírá konkrétní lidi, kteří se při práci osvědčili. „Vůbec největší potíže s pracovní silou začaly v roce 2017 a pokračovali i loni. Trh práce se proměnil. Stále méně lidí je ochotno pracovat ve stavebnictví, mladí lidé nechtějí za prací dojíždět, pracovní síla meziročně zdražila, a to až o 25 %. Specifikem práce ve stavebnictví je, že zakázky jsou po celé České a Slovenské republice, takže dojíždění je nutné. To se nelíbí všem. Proto hledáme zaměstnance i v zahraničí,“ podotýká František Mašek. Zatímco ještě nedávno přicházeli pracovníci zejména ze Slovenska nebo z Ukrajiny, aktuálně firma připravuje projekty, jež mají oslovit lidi v Srbsku, Rumunsku nebo Bulharsku, kde je vysoká nezaměstnanost.

 

I dál rozumně růst

 

Pokud nahlédneme do firemního účetnictví, tak společnost EUROVIA CS, a.s., má obrat kolem 560 milionů euro, zatímco závod mosty a konstrukce generuje 40 milionů euro. „Pro nás je to optimální obrat. Měli jsme i roky, kdy jsme zvládli zakázky za 60 milionů euro, ale takových čísel lze dosáhnout jen při velkých stavbách. Nyní jsme spokojeni. Ziskovost celé společnosti je kolem 5 %, což je ve stavebnictví velmi solidní výsledek,“ poodhaluje specifika stavebního segmentu František Mašek.

Ačkoli se závodu daří, neusíná na vavřínech. „To by bylo nezodpovědné. Naše výkony jsou optimální, ale nyní potřebujeme stabilizovat počet zaměstnanců, zejména kvalifikovaných odborníků, kteří budou získávat stále větší zkušenosti. Aby závod obstál v konkurenci, musíme ho vybavit moderními technologiemi, které dokážou nahradit pracovní sílu – ta je u stavařů totiž klíčová. Pokud lidé nebudou ochotni v budoucnu v našem oboru pracovat, musíme procesy automatizovat, abychom nebyli na nedostatku pracovní síly tak moc závislí,“ vysvětluje ředitel závodu. Z nových zakázek nyní firma pracuje například na obchvatu Prešova na dálnici D1. „Je to poměrně náročná zakázka, stavíme zde společně s partnery velké mosty, používáme tady nové technologie výstavbya myslím, že se nám práce daří,“ uza vírá František Mašek.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...