1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

F.X. Meiller Slaný, s.r.o.

FXMeiller22Potřebujeme změnit myšlení i přístup k zaměstnancům

Úspěšné zprovoznění nové kataforetické lakovny i dalších inovací, které se týkaly robotického svařování, patří k hlavním událostem letošního roku ve společnosti F.X. Meiller Slaný. Firma, která se bezmála 30 let věnuje výrobě sklápěčů, kontejnerových nástaveb či sklápěcích návěsů a přívěsů, investovala do nových technologií zhruba 500 milionů korun.

Díky tomu může nabídnout zákazníkům inovované produktové řady a zároveň dosáhnout vyšší efektivity ve výrobě. Vzhledem k pokračující energetické krizi se však zaměřuje i na hledání energetických úspor a aktivní je třeba také při oslovování mladé generace.

Více už nám (nejen) o těchto tématech řekne Štefan Abdulrahman, jednatel společnosti F.X. Meiller Slaný, která se vypracovala do pozice vůbec největšího výrobního závodu v mateřském koncernu F.X. Meiller. „Začnu investicí do nové lakovny, kterou jsme na jaře dokončili jen s drobným zpožděním, které bylo zejména na straně našich dodavatelů. Do provozu jsme uvedli budovu i technologii, která funguje podle očekávání, takže v tomto směru byla investice úspěšná. Samozřejmě, že nikdo z nás nepočítal s tím, jaké budou ceny energií. Proto jsme technologii lakovny, která je poměrně náročná na elektřinu i plyn, začali okamžitě optimalizovat z pohledu energetické náročnosti,“ říká jednatel firmy, která v rámci technologických inovací investovala také do automatizace a robotizace svařovacích procesů.

Přežít a udržet byznys

Po absolvování zkušebního provozu by od začátku příštího roku měly naplno běžet dvě nové robotické svařovací linky, od kterých si firma slibuje další zvýšení efektivity a produktivity. Také očekává menší závislost na externích dodavatelích i na kapacitách trhu práce, které jsou vesměs vyčerpány. Přibližně 60 svářečů, které by ve Slaném mohli zaměstnat, se teď hledá velmi obtížně. „Celkový přínos našich investic se ukáže během podzimu, kdy budeme představovat naše inovované produkty, a to především na veletrzích v Německu. Novou produktovou řadu, která byla s realizací investic spojená, budeme prezentovat například na veletrhu Bauma v Mnichově,“ doplňuje Štefan Abdulrahman s tím, že klíčové bude zaujmout zákazníky, jako jsou výrobci nákladních automobilů pro stavebnictví či zemědělství.

Podobně jako řada dalších průmyslových firem se také F.X. Meiller Slaný soustředí na projekty související s optimalizací energetické náročnosti výrobního závodu. Během tří let chce postupnými kroky snížit spotřebu energií až o 50 %. Aby toho dosáhla, bude v maximální možné míře na firemní objekty instalovat solární panely či tepelná čerpadla, u kterých již kalkuluje konkrétní potenciál úspor. Celková obnova energetické infrastruktury s cílem minimalizovat spotřebu elektřiny i plynu však bude závislá hlavně na dostupnosti potřebných kapacit u dodavatelů jednotlivých řešení. „Musíme počítat s tím, že dodavatelé v energetice mají omezené kapacity. Snažíme se pracovat tak, abychom u nich získali prioritu, protože teď jsme uprostřed závodu mezi průmyslovými továrnami v Česku. Optimalizaci potřebují všichni, navíc na trhu stále chybí nejen díly, ale výrobky jako tepelná čerpadla nebo solární panely, jsou nedostatkovým zbožím s rostoucí cenou. V kombinaci s dopady války na Ukrajině je situace na trhu pořád velmi dramatická,“ upozorňuje jednatel.

Slova o potřebě přežít letošní rok tak nejsou jenom frází a nadsázkou, ale realitou, se kterou je třeba se poprat. „Z minulosti jsme měli poměrně významný podíl objednávek z Ruska a Ukrajiny, které byly vlivem války a sankcí zastaveny. Zakázky, o které jsme přišli, se tedy snažíme sanovat a hledáme uplatnění pro některé produkty, které nám zůstaly na skladech. Letošní rok je tak spíše o tom, jak změnit naši mysl, způsoby fungování a hospodaření i přístup k zaměstnancům. Nemluvíme tolik o dalším rozvoji, i když investice do technologií jsou pro nás cestou, po které pořád půjdeme,“ vysvětluje Štefan Abdulrahman, podle kterého je třeba pochopit, že roky hojnosti, kdy se většina průmyslových výrobců měla dobře a zvyšovala zisky, jsou pryč. „Teď je to o udržení našeho byznysu a rozumných marží. Přestože jsou ceny oceli a energií několikanásobně vyšší, my si nemůžeme dovolit takto zdražovat naše produkty. Musíme se vyrovnat s extrémním tlakem na udržení nebo jen mírné zvýšení jejich cen,“ podotýká jednatel společnosti F.X. Meiller Slaný.

Vytvořit nový standard

Ruskem rozpoutané boje na Ukrajině se promítly také do příběhů řady její zaměstnanců, kteří pocházejí právě ze země postižené válečným konfliktem. Desítky z nich se rozhodli prakticky ze dne na den odejít, aby bránili svou vlast. „Z lidského hlediska bylo rozhodnutí našich kolegů z Ukrajiny pochopitelné. Na druhou stranu jsme následně zaznamenali významný pokles výrobních kapacit, z čehož se dosud vzpamatováváme. Průběžně školíme nové zaměstnance a zlepšujeme podmínky těm stávajícím tak, abychom pro ně byli ještě atraktivnější a chtěli u nás zůstat. Musíme přitom však zůstat konkurenceschopní a uvědomit si, že ani mzdy nemohou růst do nebe. V současné době, která je pro všechny těžká, se to špatně vysvětluje,“ navazuje Štefan Abdulrahman, podle kterého je navzdory nepříjemným okolnostem zapotřebí udělat maximum pro vzájemnou podporu a spolupráci.

„Chtěl bych také všem našim zaměstnancům poděkovat za to, že jsou s námi. Právě v takto náročném období je důležité, že jsme spolu a jedině společně to zvládneme,“ vzkazuje jednatel společnosti F.X. Meiller Slaný, která by do budoucna chtěla ve svých řadách přivítat více zaměstnanců z mladé generace. Na základě interního šetření se domnívá, že je mohou přilákat například nové technologie. Proto firma plánuje mimo jiné investici do virtuální reality, respektive do svařovacího a lakovacího simulátoru s 3D brýlemi, který se bude používat při zaškolování nových kolegů. „Bude to něco jako základní kurz, který se bude podobat počítačové hře, což by mohlo mladé zajímat. Taktéž se více zaměřujeme na sociální sítě. Zahájili jsme spolupráci s influencery a youtubery, abychom se dostali do povědomí mladých a mohli je oslovovat. Začneme s tím od příštího roku. Už máme připravena krátká videa, jejichž prostřednictvím se učňům a studentům představíme na Instagramu nebo Youtube. Chceme jim ukázat, jak konkrétně se u nás mohou rozvíjet a co všechno se naučí,“ sděluje Štefan Abdulrahman.

Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji letošního roku si netroufá odhadnout, s jakými výsledky jej společnost F.X. Meiller Slaný uzavře. Celoroční plány, ze kterých se dříve vycházelo, přestaly platit, a tak budou stejně jako jiné firmy rádi za „černou nulu“. I v dalších letech lze předpokládat stagnaci zakázek, neboť zákazníci budou zřejmě prodlužovat délku cyklů obnovy vozových parků. „Opravdu nevíme, co přesně přijde. V rámci plánů vycházíme ze zvyklostí z předchozích deseti let, ale nyní je zjevné, že příštích několik let se bude normálu vymykat. Musíme proto vytvořit nový standard pro naše podnikání,“ domnívá se jednatel firmy, která chce složité období překonat pomocí vnitřní optimalizace a transformace. „Nezbývá nám než se zaměřit na snižování nákladů, a přitom udržet kvalitu, abychom pro zákazníky zůstali zajímavým partnerem,“ dodává Štefan Abdulrahman.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...