1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

GS Caltex Czech, s.r.o.

GS Galtec 19Úspora hmotnosti je trendem současnosti

Pokud jezdíte autem, máte možná společnost GS Caltex Czech, s.r.o., stále před očima. Vyrábí totiž materiál, ze kterého se tvarují přístrojové desky v automobilech. „K devizám firmy patří cena, servis a flexibilnost,“ dodává marketingový specialista firmy David Buchta. V severomoravské Karviné má korejská petrochemická společnost GS Caltex svou první evropskou pobočku. „Když firma GS Caltex vstupovala do Evropy, tak zvažovala postavení podniku na několika místech.

Mezi vyhlédnuté oblasti také patřily Slovensko a Polsko, jedním z hlavních kandidátů byla Česká republika a Karviná. Hlavním důvodem umístění filiálky na severní Moravě nakonec bylo přesvědčení, že je to velmi zajímavá lokace,“ říká David Buchta. Karviné byla dána podle jeho dalších slov nakonec přednost především proto, že firma má zákazníky na Slovensku, v Polsku, ale a také v Čechách a na Moravě. A právě Karviná a severní Morava má blízko ke všem uvedeným hranicím, k dispozici je také dálnice. Proto při rozhodování vyhrála Česká republika a Karviná. „Mateřská společnost je se svým rozhodnutím spokojena. Každoroční růst chemického průmyslu v prodejích o několik desítek procent správnost rozhodnutí jen potvrdil,“ dodává marketingový specialista firmy.

Výroba stále roste

GS Caltex Czech, s.r.o., je na severní Moravě šestým rokem. Po dokončení výrobních hal v roce 2013 začali vyrábět kompaundovaný polypropylenový granulát, naplno se produkce rozběhla v roce 2015. „Začátky byly stejné, asi jako u každé jiné firmy. My jsme ale měli přece jen výhodu v tom, že naši finální zákazníci – zástupci korejských automobilek KIA a Hyundai, nás již znali a s důvěrou se na nás obrátili. U evropských automobilek to zas tak jednoduché nebylo,“ pokračuje David Buchta.

Další továrny společnosti v oblasti zpracování polymerů a polypropylenů má GS Caltech samozřejmě v Koreji, kde sídlí matčiná společnost a sídlo firmy. Další dvě filiálky jsou v Číně, a taky závod v Mexiku. „Největší výrobní závody jsou ale v Koreji. Tam se produkuje z ropy surový materiál, který se v dalších závodech, a také v Karviné, používá k dalšímu zpracovávání plastu. Je tam také podobný závod, jako zde na severní Moravě, kde se zpracovávají kompozity. Je však daleko větší. Protože ale naše výroba stále roste, je možné, že za několik let možná budeme v rámci firmy největším podnikem na zpracování polymerů,“ přemýšlí David Buchta.

Současná výrobní kapacita v České republice je kolem 40-tisíc tun polypropylenových kompozitů, kapacita celé firmy je asi 220-tisíc tun za rok. Konkurence firmě jsou podle Davida Buchty velcí a v Evropě zaběhlí hráči. Proto je velmi těžké se dostat do některých projektů, kde funguje konkurence již velmi dlouho. „Je to totiž vždy otázka zkušeností dané automobilky s výrobcem. A samozřejmě otázka ceny. Nechci tvrdit, že vždy všechny poptávky vyhráváme, dlouhodobé vazby v těchto obchodech mají skutečně velký vliv. Pokud totiž automobilka spolupracuje s dodavatelem desítky let, je to pro každého nového hráče na trhu nelehká situace. Daří se nám ale postupně „koláč“ prodeje konkurenci pomalu odkrajovat. A na nové výzvy se soustředíme,“ zdůrazňuje marketér David Buchta.

Barva na přání

Materiál z GS Caltex Czech, s.r.o., může být použit ve třech hlavních sektorech – automobilovém průmyslu, při výrobě domácích spotřebičů, například praček nebo ledniček, ale uplatnění najde i v zemědělství či v různých výrobních procesech. „Soustředíme se však na automotive, což jsou zhruba tři čtvrtiny naší výroby, na druhém místě jsou domácí spotřebiče. Typickým klientem je automobilka, ale to je vlastně až finální zákazník. My své výrobky dodáváme firmám, které metodou injekčního vstřikování vyrábějí plastické díly do automobilů. Takže náš zákazník díl vyrobí a automobilce dodá,“ popisuje David Buchta.

V karvinském závodě se vyrábějí téměř všechny druhy kompozitních plastů. Používá se zde několik druhů plniv a aditiv se skelným vláknem, gumou nebo slídou. Materiál se vždy upravuje na základě finálních požadavků zákazníka. „Jsme schopni nejenom materiál upravit na požadované mechanické vlastnosti přidáním různých plniv a aditiv, ale nabízíme finální materiál i v rozličných barvách. Máme v Karviné laboratoř na různé pigmenty a můžeme klientovi obarvit materiál podle jeho přání,“ zdůrazňuje David Buchta.

Všechny materiály GS Caltex Czech, s.r.o., ať již kvalitou nebo vlastním zpracováním, patří mezi světově nejlepší. Ve firmě mají dlouhodobou zkušenost s dodáváním materiálů, ze kterých se pak tvarují přístrojové desky, dokonce některé automobilky používají jejich materiál exkluzívně. V České republice pak mají úspěch s materiálem, který je plněný krátkým skelným vláknem a používán nejen v automobilovém průmyslu, ale třeba také v zahradnictví.

Směr Evropa!

Mezi největší zákazníky GS Caltex Czech, s.r.o., patří již zmínění dodavatelé plastů, kteří produkují vstřikované plasty do automobilek. Zcela jistě je najdete v autech značky KIA a Hyundai. „Tam skutečně používají velkou část dílů, které jsou vyrobeny z našich materiálů. A v nových modelech těchto automobilek jsou téměř veškeré plastové díly ať interiérů či exteriérů od nás,“ doplňuje marketér GS Caltex Czech, s.r.o. K dalším zákazníkům říká, že se GS Caltex Czech, s.r.o., snaží nyní dostat na evropský trh a získat zakázky evropských automobilek, jako jsou Škoda, Volkswagen, BMW, Daimler a podobně. Zaznamenávají tam již první úspěchy, i když prodejní objemy zatím nejsou tak velké, jako u korejských automobilek, které působí u nás. V budoucnu by se ale chtěli v Evropě etablovat a zvyšovat prodeje u těchto zákazníků.

Pokud David Buchta hovoří o výhodě nad konkurencí, zdůrazňuje zajímavé ceny GS Caltex Czech, s.r.o. A kromě nich také profesionální technický servis a flexibilnost produkce. „Na rozdíl od konkurence reagujeme na změny produkce zákazníků daleko rychleji a bez velkých sankcí,“ uzavírá David Buchta.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...