1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Kovárna VIVA, a.s.

Ocelové výkovky mají špičkovou pověst a světové zákazníky

Když před 25 lety zahajovala zlínská Kovárna VIVA svoji činnost, byla malou výrobní dílnou. Nová firma si teprve musela vybudovat renomé. Dnes je jedním z lídrů v oboru průmyslových kováren v ČR a stále významnější kovárnou v Evropě. Produkuje ročně více jak 10 milionů kusů ocelových výkovků, které nacházejí uplatnění zejména v náročném odvětví automotive. Tržby společnosti v posledních letech přesahují miliardu korun.

Zlínskou Kovárnu VIVA a její zápustkové výkovky z ušlechtilých ocelí dobře znají a dlouhodobě odebírají značky světového průmyslu jako Bosch, Scania či Kion. Tuzemský podnik, který je členem skupiny Moravia Steel, aktuálně zaměstnává celkem 600 zaměstnanců a ve své branži se řadí mezi pětici nejlepších zaměstnavatelů v České republice. Více nejen o úspěšném působení v posledním čtvrtstoletí řekne předseda dozorčí rady Čestmír Vančura, který se podílel na založení společnosti, jejíž prapůvod se odvozuje od malé kovárny firmy Baťa založené v roce 1932.

Jak náročné bylo v 90. letech navázat na baťovskou tradici a jsou u vás původní hodnoty ještě přítomné?

Navazovat na cokoli v naší malé kovárně bylo v roce 1992 obtížné. Průmysl v celé ČR byl ve velmi složité situaci, šlo o začátek docela dlouhého hladového období. S odstupem času jsme především rádi, že jsme tuto dobu vůbec přečkali. Pokud bych se měl ovšem držet otázky, na baťovskou tradici jsme v té době navazovali spíše nevědomě, práce pro nás je především služba zákazníkovi. Napomohlo nám také, že vztahy ve firmě jsme měli od počátku velmi dobré, cítili jsme se spolu se spolupracovníky velmi blízko. To jsou asi dva nejdůležitější faktory, které mají souvislost s naší historií.

Najdete ve vývoji po roce 1992 milníky, které považujete za zásadní pro rozvoj společnosti?

Pro nás bylo nejdůležitější, že jsme vydrželi první dva tři roky. Kovárna byla malá, v oboru neznámá. Kromě vlastní spotřeby v rámci ZPS Zlín, pod které dříve patřila, dodávala jen několik druhů výkovků pro důlní průmysl. Hledali jsme tedy pozici na trhu a viděno zpětně, o obchodování a našem oboru jsme věděli pramálo. Když jsme se po prvních hladových letech rozhodovali, jak pokračovat dál a nebýt outsiderem živým jen z drobků, které ostatním spadnou pod stůl, nebo závislým na prodejných nákupčích, bylo jasné, že potřebujeme strategii, na které budeme schopni postavit naši budoucnost. Rozhodli jsme se získat zákazníky, kteří jsou nejlepšími ve svém oboru na světě, nebo alespoň v Evropě.
Na tom jsme postavili obchodní filozofii, a to se nám nakonec vyplatilo. Naši zákazníci nás v podstatě naučili všemu, co je třeba, aby jejich dodavatel uměl, a to od technických parametrů výrobků až po obchodní strategii a disciplínu. Je jasné, že my sami jsme je zaujali více naším entusiasmem a tahem na branku než tehdejší úrovní naší firmy. Ta byla dost žalostná, s odstupem času ještě mnohem horší, než jsme si tenkrát mysleli.

Nyní máte pověst výrobce, který obstojí u skandinávských trucků i německého BMW, Daimleru nebo Bosche. Jaká je tedy současná kondice Kovárny VIVA?

Jsme na tom podobně jako jiné úspěšné firmy v průmyslu, máme převis poptávky od zákazníků nad našimi kapacitami. Jsme v dobré kondici, zúročujeme zkušenosti našich lidí i investice. Letos očekáváme, že vyrobíme o 25 % více výkovků než loni, ale zákazníci by potřebovali ještě více, abychom naplnili jejich potřeby. Co se týče tržeb, plánovali jsme je ve výši zhruba 1,25 miliardy korun, ale bude to spíše o 150 milionů více, tedy kolem 1,4 miliardy korun, které jsme plánovali dosáhnout v roce 2018. Faktorem, který nás dnes výrazně limituje, je aktuální situace na trhu práce. Na další rozvoj jsme připraveni investičně, ale bohužel, nestačíme nabrat a včas zaučit obsluhu výrobních zařízení.

Díky čemu se vám podařilo ze Zlína oslovit globální zákazníky, jako jsou firmy Bosch či Scania?

Myslím si, že je to vliv několika věcí dohromady. Zaprvé, naše branže není veliká a všichni se vcelku dobře znají a vědí o sobě, kdo je kdo. Nám se podařilo získat důvěru našich zákazníků a už dlouho vlastně nepotřebujeme žádný marketing či prezentaci na veletrzích. Jsme v rámci Evropy malým oborem, ve kterém je přibližně 700 významnějších firem, a i okruh klíčových zákazníků není tak velký, jak by se mohlo zdát. Jsou to především velké automobilky a podniky, které se počítají spíše na desítky nebo jen malé stovky. Pro nás je nejdůležitější oblast automotive, od osobních a nákladních vozů, po užitkové vozy až po železnice, ložiskáře, manipulační techniku či hydraulické motory. Pro všechno, co se pohybuje po zemi, vodě i vzduchu, míří zhruba dvě třetiny produkce našeho oboru, menší část je pak určena pro ostatní průmysl. Za druhé, bylo důležité, že se nám podařilo prokázat, že jsme schopni se učit a růst zároveň s potřebami zákazníků. Ukázali jsme se jako spolehlivý partner, jehož výrobky mají dobrý poměr ceny a kvality a službu zákazníkovi berou vážně. Hodně nám také pomohlo, že jsme byli zákazníkům blízko a dokázali pomoci i v nestandardních případech, kdy jsme byli schopni hbitě reagovat a nalézt nekonvenční technologická řešení a jsme pořád v souhrnu lepším dodavatelem než někteří naši kolegové. To všechno nejspíše přispělo k naší pověsti v oboru.

Který z vašich výrobků je u zákazníků nejúspěšnější?

Asi každá firma touží po tom, aby našla svoji parketu a ani my nejsme výjimkou. Soustřeďujeme se plánovitě na náročnější kategorii výkovků, na oblast tzv. strategických výkovků, často koveme bezpečnostní díly, na které jsou kladeny mnohem vyšší požadavky. V souhrnu je to komodita, ve které se snažíme najít ve výsledku něco nového, co nám poskytne konkurenční výhodu. Takových projektů jsme v minulosti několik měli a firmu jsme na nich vlastně postavili. Některé projekty jsme uměli vyrobit dokonce jako jediní v celé Evropě, což bylo hodně důležité pro reputaci kovárny, ale také pro sebevědomí našich spolupracovníků. Velkým úspěchem pro nás bylo například řešení výkovku, jehož vývoj jsme řešili společně se zákazníkem konstruujícím podvozkový díl pro vozy BMW s novými požadavky na kvalitu i bezpečnost. Byl to díl na novou platformu, a přestože na prototypech zpočátku všechno nevycházelo podle představ, nakonec to i díky naší práci a nasazení dopadlo dobře. Produkce dílu potom několikanásobně předčila očekávání, takže projekt byl pro nás skvělý nejen technicky, ale i ekonomicky.

Během 25 let jste si museli poradit s řadou překážek, příkladem může být krizový rok 2009. Jak se vám podařilo nenadálé potíže překonat?

Rok 2009 byl pro nás skutečně těžkým obdobím. Na konci prvního kvartálu jsme měli pokles prodeje o téměř 80 % oproti předchozímu roku. Dotýkali jsme se dna a bylo hodně náročné to vyřešit. Myslím, že nám pomohlo, že jsme docela drželi pohromadě i přesto, že jsme museli na krátko propustit více než třetinu lidí. Všichni ostatní měli zkrácenou pracovní dobu i výplaty. Naštěstí jsme to nakonec zvládli bez velkých následků, naše kolegy jsme postupně do jednoho roku nabrali zpátky. I tak šlo o dobu, kterou bych už nikdy zažít nechtěl. Propouštět dobrého zaměstnance, který se ničím neprovinil, to každý podnikatel vnímá jako hřích, který si sám neumí odpustit a na který nikdy nezapomene.

Označujete se za jednu z nejmodernějších průmyslových kováren ve střední Evropě. Podle čeho to zákazník a zaměstnanec pozná?

Jsme firma, která slušně drží krok s vývojem. V posledních letech jsme investovali více jak půl miliardy do nových technologií, lidí i zařízení. Máme k dispozici nové tvářecí linky a stroje, některé snad snesou i označení nadčasové řešení. Jsme pro zaměstnance přitažlivá firma, ve které si mohou udělat novou pracovní kariéru a za dobrou práci vydělat vysoký nadstandard oproti průměru v regionu. I když o nás nikdy před tím neslyšeli a moc toho, kromě chuti do práce a ochoty na sobě dělat, s sebou ani nepřinesou. Daří se nám lidi motivovat také v souvislosti s robotikou, ze strojního kováře děláme kvalifikovaného operátora plně robotizované tvářecí linky či z obsluhy CNC strojů operátory bezobslužného provozu center. Stále více mezi nás přijímáme i ženy a dívky, všechny půvabné a skvělé, a také nadané a ztepilé muže. Z šedé práce se zkrátka pokoušíme udělat barevný svět Kovárny VIVA.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...