1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

POCLAIN HYDRAULICS, s.r.o.

POCLAIN 2 13V České republice pokrýváme zhruba 80 % trhu

S generálním ředitelem a jednatelem společnosti POCLAIN HYDRAULICS, s.r.o., Pavlem Krýže se scházíme znovu po roce, abychom se dozvěděli, jaké úspěchy za firmou v posledních 12 měsících stojí a jaké plány hodlá firma realizovat v příštích letech.

 

Naposledy jsme spolu hovořili zhruba před rokem. Jaké nejdůležitější události byste za poslední rok zmínil?

Nejprve bych rád zmínil ocenění, která jsme v uplynulém roce získali. V žebříčku Štiky českého byznysu, který sestavuje už několik let společnost Coface Czech, jsme se umístili v TOP 3, takže jsme získali 3. místo v rámci celé České republiky, a navíc 2. místo v oblasti Jižní Moravy. Toho si velice vážíme. Kromě toho nám společnost Bisnode udělila certifikaci AAA, čímž jsme se zařadili mezi nejlepší firmy v ČR. A do třetice nám společnost Dun and Bradstreet přidělila top rating, kterým oceňuje 2 % nejzdravějších firem.

Letos jsme také začali rozšiřovat naši továrnu tak, abychom se připravili na budoucnost. Postavili jsme novou budovu výcvikového střediska, protože naši zaměstnanci jsou jedním ze čtyř pilířů naší firmy. K těm dalším patří inovace, nezávislost firmy a globální působení. I proto jsme investovali do budovy, kde mají naši zaměstnanci lepší jídelnu, šatny a školicí místnosti. Také jsme vybudovali nové parkoviště. Ačkoli je to investice s dlouhodobější návratností, určitě stojí za to.

I v loňském roce jsme se připravovali na rozšíření výroby. V minulém roce jsem vyrobili asi 103-tisíc motorů, tedy o 10 % více než v roce 2012. Letos budeme mít k dispozici novou výrobní halu, kde chceme rozšířit výrobu až na 150-tisíc motorů ročně v letech 2015 až 2016. Ovšem nejde jen o rozšiřování výroby. Do budoucna nechceme už být jen výrobní jednotkou, proto bychom měli začít i se samostatnými návrhy motorů přímo v Česku a v příštích letech zde můžeme postavit velmi kvalitní vývojové centrum.

Vaše domovská firma ve Francii, Poclain Hydraulics, S.A., nabízí celou řadu unikátních řešení – například kombajn na kácení stromů nebo kombajn na sklizeň vinných hroznů. Co však tvoří hlavní výrobní program v České republice?

Jsou to především hydromotory menší velikosti do všech silničních válců, bagrů i dalších stavebních strojů. Uplatňují se však také v kombajnech, sekačkách a sprejerech v zemědělství. Například ve Francii mají všechny sklízecí stroje na víno stoprocentně motory Poclain. A už i na Slovensku se prodalo několik kusů, i když i tam stále ještě převažuje ruční česání hroznů, stejně jako v České republice. Dále jsou to motory do vrtacích souprav, razících štítů a nově se chceme více orientovat i do automobilového průmyslu. V současné době například dodáváme značkám Volvo, MAN, Renault či Daimler.

Letos jsme pro naše zákazníky připravili velkou novinku, v Brně nevyrábíme jen motory, ale naším cílem je nabídnout zákazníkovi kompletní systém. Proto na trh přicházíme s vysokotlakým čerpadlem o výkonu 500 barů, které jsme představili na hannoverském veletrhu Agritechnica v polovině listopadu minulého roku.

Uplatňují se inovace, se kterými přichází každoročně vaše domovská firma, i na českém trhu?

Určitě, naše inovace může využít jakýkoli zákazník po celém světě. Není to o tom, že by tyto novinky měly exkluzivitu jen v určitých zemích nebo teritoriích. Do výzkumu a vývoje investujeme ročně 6 % z obratu a využíváme jak metodu PULL, kdy zákazník řekne, že potřebuje takový a takový produkt, s takovými parametry a my mu jej dodáme, tak i metodu PUSH, kdy my předstoupíme před naše zákazníky a představíme jim nový produkt, který, věříme, pro ně bude natolik zajímavý, že jej zařadí do svého systému. Například v České republice už delší dobu používá naše motory společnost Ferrit a na první pohled se může zvenčí zdát, že jsou stále stejné. To podstatné je ale uvnitř. Snažíme se proto vyvíjet součástky, které jsou trvanlivější, výkonnější a pokud jde o elektroniku, zaměřujeme se na vývoj nových řídicích systémů, které elektronicky řídí například čerpadlo, motor, pedály či ventily.

A je o tyto novinky v Česku zájem?

Samozřejmě. Naším hlavním cílem je nabídnout zákazníkům výrobky, které jsou menší, ale zároveň výkonnější a vydrží déle. Teď dodáváme na trh nové produkty, které ve stejném objemu budou mít o 30 % větší výkon a menší hydraulické nebo mechanické ztráty. A to je pro naše zákazníky hodně zajímavé.

Vaše firma se nezaměřuje pouze na prodej hydraulických motorů a hydrostatických pohonů. Svým zákazníkům nabízíte i doprovodné služby například v podobě servisu, poradenství či distribuce náhradních dílů. Jaký je o tyto služby zájem?

Rozhodně veliký. Někteří naši zákazníci nemají na začátku projektu konkrétní představu o tom, co všechno hydraulický systém dokáže. Znají své požadavky a po nás chtějí, abychom jim zajistili vše potřebné. Dokážeme tedy našim zákazníkům poskytnout naše know-how, zpracovat celý projekt, systém vyrobit a dodat. Můžeme také zajistit školení mechaniků, správnou dokumentaci nebo kompletní servis. Naše servisní služby jsou rychle dostupné a profesionální, a to je podle mého názoru velká přidaná hodnota. Naši zákazníci velmi oceňují náš velký a zkušený servisní tým, který tady v Brně máme.

Můžete přiblížit vaše hospodářské výsledky za rok 2013? Jaký je výhled pro rok letošní?

Už poněkolikáté v řadě jsme v loňském roce vykázali znovu nejlepší výsledky v historii firmy a pevně věřím, že tímto trendem budeme pokračovat i letos. Dařilo se nám a obrat se pohyboval těsně pod hranicí 2 miliard korun.

Zhruba 10 % vaší produkce směřuje na domácí, český trh, zbytek do zahraničí. Jaké zahraniční trhy tvoří vaše největší odbytiště a o co je ve světě největší zájem?

Jednoznačně nejvíce zákazníků máme v Německu. Tam vykazuje naše firma také největší obrat. Dodáváme motory například do silničních válců, nakladačů a mininakladačů, stavebních strojů. Firmě MAN například prodáváme motory, které jsou přímo v předním kole kamionu, a když v zimě nečekaně napadne sníh a kamion by mohl mít problém vyjet po neupravených silnicích, stačí stisknout na palubní desce jen jedno tlačítko a tím zapnout náhon na všechna čtyři kola. Bez problémů a bez řetězů pak kamion kopec vyjede.

Velkou část trhu pokrýváme i ve Finsku a ve Švédsku, kde je zájem především o mininakladače a lesní kombajny. Dále exportujeme do Velké Británie, Itálie, Francie či do Španělska. De facto pokrýváme celou Evropu.

Jakou část trhu pokrýváte svými dodávkami v České republice?

Zhruba 80 % trhu.

Celosvětově vaše firma ročně investuje 6 % z obratu do výzkumu a vývoje. Jaké jsou tedy nejaktuálnější úkoly výzkumu a vývoje? Na co se v této oblasti zaměřujete?

Jedná se o tzv. High Performance a High Flow motory. To jsou naše nové produkty. Zákazník bude mít možnost získat menší motor s vyšším výkonem, obzvlášť pokud jej propojí s naším čerpadlem. Jak už jsem říkal, uvádíme na trh výkonnější a méně ztrátové motory. Vedle toho se zabýváme i rekuperací energie při brzdění autobusu. Takto získanou energii může následně autobus využít při rozjezdu a tím uspořit až 15 % nafty denně. A to už je poměrně významná částka.

Kam dále směřovaly vaše investice v loňském roce?

Celosvětově jdou hlavně do rozšíření a vyšší efektivity výroby. Naše závody jsou větší, mají větší kapacity, nové a výkonnější stroje. V posledním roce jsme navíc koupili další dvě továrny, které se zabývají systémy v kamionech. Umí přizpůsobit zařízení či systém tak, aby odpovídal všem normám. To nám bezesporu pomůže při pronikání do automobilového průmyslu.

Jaké jsou hlavní priority vaší firmy na následující období?

Naši vizi, misi a strategii máme stanovenou poměrně jasně. V roce 2017 bychom chtěli celosvětově dosáhnout obratu ve výši 500 milionů eur, letos to bude 275 milionů eur. To od nás vyžaduje hodně strmý růst, který nedokážeme realizovat jen tím, že budeme podnikat na stávajících trzích. Musíme naše trhy rozšiřovat, přicházet s novými produkty. Náš růst musí být ziskový, chceme dosáhnout dvakrát vyšší kvality, inovovat. Zlepšit řízení uvnitř podniku, používat nové materiály, minimalizovat fluktuaci zaměstnanců a dosáhnout vyrovnání mezi PUSH a PULL produktem. Také musíme zavést nový informační systém nejen do výroby, ale taky v rámci HR, zákaznických služeb či pro technickou dokumentaci. Z ekonomického hlediska bychom pak chtěli dosáhnout 12 % EBITDA marže.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...