1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

SCHÄFER - SUDEX, s.r.o.

schafer sudex 18Nerezové sudy vyvážíme do celého světa

Více než milion nerezových sudů určených pro pivo či různé nealkoholické nápoje vyrobila za loňský rok v kooperaci s německou společností Schäfer Container Systems česká firma Schäfer - Sudex v Ledči nad Sázavou. Tamní podnik, založený v roce 1993, je po 25 letech existence velice úspěšným exportérem, který se prosadil prakticky na všechny světové trhy. V letošním roce plánuje navýšit prodej o 10 %.

 

O rozvoji firmy Schäfer - Sudex, její současné kondici a dalších plánech napoví rozhovor s obchodním ředitelem systémů KEG a prokuristou Zdeňkem Zeleným, který v ní působí od samých počátků. Jak může potvrdit, právě průkopnická 90. léta byla po všech stránkách náročným obdobím. Společnosti, která původně vznikla jako divize bývalého státního podniku Kovofiniš, se je však podařilo překonat a následně vystavět zdravé základy. A to díky vstupu silného zahraničního vlastníka – německého koncernu Schäfer Werke GmbH se sídlem v německém městě Neunkirchen.

Jaké okolnosti tenkrát provázely vstup strategického investora?

Naše firma se po založení v roce 1993 nejprve osamostatnila pod názvem KF Sudex. Výroba sudů se v Česku jakožto pivovarské velmoci jevila velmi perspektivní, což se nakonec prokázalo, ale rozvoj byl složitý. Vzali jsme si tehdy velmi vysoký úvěr na výstavbu závodu, avšak kvůli finančním problémům jsme následně hledali řešení, jak pokračovat dál, firmu zachránit a opravdu nastartovat. Jako nejlepší varianta se nabízelo spojení s německou firmou Schäfer Werke, výrobcem nerezových sudů s polyuretanovým pláštěm, který v oblasti nápojářského průmyslu působí už od roku 1978. V letošním roce tedy slaví 40. výročí.

Čím jste německého partnera zaujali?

Tak jako jsme my věděli, že se jedná o velice silného partnera, sliboval si on od získání naší výroby nerezových sudů hlavně významné rozšíření svého portfolia. V únoru roku 1995 jsme se finálně domluvili s tím, že německá firma se stala naším 100-% vlastníkem. Výrobu jsme naplno rozběhli velmi rychle, na potřebnou úroveň jsme se dostali během dvou/tří měsíců a dál se situace hodně lepšila. S odstupem času mohu říct, že to bylo skutečně nejlepší řešení. Kromě výroby celonerezových sudů máme od roku 2007 v našem areálu v Ledči nad Sázavou také druhý provoz, ve kterém vyrábíme přepravní kontejnery IBC na pevné a kapalné látky a granuláty převážně pro potravinářský a chemický průmysl. Opět se jedná o celonerezové provedení, na které jsme od počátků specializovaní.

Do jaké pozice jste se jako český výrobce dokázali vypracovat?

Už jen fakt, že společně s mateřskou společností Schäfer Werke patříme mezi tři hlavní světové výrobce, svědčí o tom, že naše pozice je velice dobrá. Samotný vlastník vnímá naši práci velmi pozitivně, investuje do výroby a v oboru vidí perspektivu. Jen za poslední dva roky investoval 6 milionů euro do technologické modernizace našeho závodu. V letošním roce to je pro změnu výstavba administrativní budovy za zhruba 1,6 milionu euro. Když se ještě vrátím zpět k budování naší pozice, musím zmínit, že oproti roku 1995 jsme naši produkci zvýšili trojnásobně. V roce 2017 jsme společně prodali 1,1 milionu sudů a pro letošní rok jsme si dali za cíl zvýšit prodej o dalších 10 %.

Prošla samotná výroba nerezových sudů výrazným technologickým rozvojem?

Jednoznačně ano. Jak jsem již uvedl, díky neustálým investicím a modernizacím jsme výrobu mohli zkvalitnit a navýšit její kapacitu. Když patříte mezi světovou špičku, nemůžete usnout na vavřínech. Inovace jsou naprostou samozřejmostí a nezbytností. Ostatně, tak si to trh žádá. Proto se u nás v posledních letech instalovaly například nové svářecí automaty či lisy a spuštěn byl zcela nový chemický provoz.

Proměnily se také požadavky vašich zákazníků?

Klíčovým parametrem jsou nadále ceny a dodací podmínky. Potom rozhodují také osobní vztahy a bezpodmínečně kvalita výroby. Přestože ve světě najdeme desítky různých výrobců nerezových sudů, pouze 12 až 15 z nich je na úrovni a představují pro nás technologickou konkurenci. Je logické, že musíme mít výrobní technologii na top úrovni, abychom mohli dodávat světovým koncernům. Jsou to významné pivovarské skupiny, jako je například Anheuser-Busch Inbev, Heineken, Carlsberg, Efes či Asahi. Z jednotlivých zemí je to celá Evropa, země bývalého Sovětského svazu, USA, Latinská Amerika, Kanada, dále Afrika, Japonsko, Indie, Vietnam či Austrálie. Dá se říci, že naše sudy vyvážíme do celého světa.

Který ze zahraničních trhů je pro vás prioritou?

Pro nás je nyní klíčový trh ve Spojených státech, kde se rozvíjejí tzv. craftové pivovary. Máme tam i dceřinou obchodní společnost, která odvádí velice dobrou práci. Musím zdůraznit, že uspět na tomto trhu je velmi náročné. Vyžaduje to navazování silných mezilidských vztahů i marketingovou podporu. Technickým specifikem jsou galonové sudy, které mají jiné rozměry, než je běžné na evropském trhu. Avšak na vstup na americký trh jsme se pečlivě připravovali několik let, takže máme všechny potřebné nástroje a bojujeme tam velice srdnatě.

Vyhledáváte také nové obchodní příležitosti?

Věříme, že do budoucna bude velice dobrý prodejní potenciál v Africe, Indii a Číně. Berme v potaz, že například Čína vyrobí ročně zhruba 450 milionů hektolitrů piva, což je 20-krát více než tuzemská produkce. Čepované pivo tam ale tvoří pouze do 1 % spotřeby. Dá se však očekávat, že po vstupu nadnárodních koncernů se bude zájem o pivo čepované ze sudů zvedat. Podobně veliký potenciál je také v Indii. Tradičně byl pro nás atraktivní trh v Rusku a také na Ukrajině, kde však došlo v důsledku mezinárodní politické krize k poklesu prodeje. Postupně se tam však situace začíná obracet k lepšímu.

Jak významný je pro vás prodej v tuzemsku?

V Česku vyrábíme a prodáváme v posledních třech letech sudy ve standardním množství. Jedna éra velkých prodejů byla od roku 1996 do roku 2002, kdy pivovary přecházely na nerezové sudy. Nynější vývoj je u tuzemských zákazníků spíše o doplňování sudového parku a o nákupech sudů pro exportní prodej piva. Za poslední tři/čtyři roky se situace stabilizovala. Celkově máme pokryto více než 95 % českého trhu.

Jste světovým exportérem a zároveň tradiční regionální firmou. Jak vnímáte převládající názor, že v průmyslu chybějí kvalifikované pracovní síly?

Myslím si, že v tomto případě se jedná o téma, které je celosvětové. Není to záležitost pouze českých průmyslových podniků. U nás bychom uvítali například pracovníky na pozice svářečů, manipulačních dělníků či operátorů u lisů. Jinak se snažíme mít dlouhodobě stabilní základnu kmenových zaměstnanců. Jelikož vyrábíme již čtvrtým rokem v nepřetržitém provozu, což představuje 21 směn týdně, je pro nás stabilní personální složení velice důležité. S fluktuací se ovšem musíme vyrovnat v případě agenturních pracovníků, kteří tvoří zhruba 30 %

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...