1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

WALMARK, a.s.

Walmark 19Úspěšně šíří české know-how po celém světě

Společnost WALMARK je významným hráčem na českém i mezinárodním trhu s doplňky stravy a léčivými přípravky. Její průměrný růst v posledních 3 letech je 12 % za rok. Firma vybudovala v České republice nejlepší výrobní kapacity ve své kategorii a v současné době zaměstnává 590 lidí v rámci celého holdingu.

Jejím cílem je rozvíjet a posilovat postavení devíti evropských poboček a nadále expandovat prostřednictvím exportních partnerů. „Jsme ambiciózní společnost, která chce v regionu střední a východní Evropy růst rychleji než konkurence. Náš business stojí na inovacích, přičemž procento inovací se v segmentu, kde působíme, pohybuje kolem 20 %. Kromě toho je naše růstová strategie založena na oblíbených a důvěryhodných značkách a na akvizicích,“ říká Miroslav Slezák, generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti. Miroslav Slezák se v roce 2016 rozhodl přijmout nabízenou pozici ve společnosti WALMARK, protože ji považuje za „klenot mezi českými firmami postavený na zelené louce“. Je přesvědčen o tom, že WALMARK dokáže úspěšně čelit mezinárodní konkurenci díky českému know-how, které reprezentuje a šíří po celém světě.

Působivá historie firmy založené na rodinných tradicích se začala psát v roce 1990 v Třinci, kdy ji bratři Adam, Mariusz a Valdemar Walachovi založili. Za klíčový milník lze považovat rok 1993, kdy se firma začala koncentrovat na výrobu doplňků stravy. Ve stejném roce začala expandovat za hranice České republiky a otevřela své pobočky v dalších evropských státech. Dnes své výrobky prodává na 3 světových kontinentech – v Evropě, Asii a Africe. „Náš obchodní model je postaven na spolupráci s lokálními distributory. Počátek našich exportních ambic se pojí s rokem 1996 a mezi první exportní teritoria patřily Makedonie, Litva a Kypr. Prvním trhem Blízkého východu, na který WALMARK vstoupil, byl v roce 2005 Kuvajt. V současnosti tvoří velkou část obratu exportu 3 klíčové trhy: Saúdská Arábie, Írán a Myanmar. Různorodost jednotlivých trhů a jejich specifické legislativní požadavky na uvedení produktu na trh jsou pro nás velkou výzvou. Téměř vždy je nezbytné přizpůsobit portfolio místním podmínkám. Například pro země Blízkého východu byl použit Halal Chondroitin v Proenzi a hovězí želatina v gumových Marťáncích,“ uvádí pro zajímavost Miroslav Slezák.

Inovace jako zdroj úspěchu firmy

Nové nápady a rozvoj inovací podléhají ve WALMARKu sofistikovanému procesu, jehož cílem je najít atraktivní kategorie. Úvodním krokem je segmentační studie, která probíhá ve všech 9 pobočkách a je následována workshopy a dotazováním. Poté je do finálního kola vybráno 60 konceptů, které jsou následně hodnoceny spotřebiteli. Vítězné koncepty jsou zahrnuty do inovačního kalendáře, který je připravován na tři kalendářní roky dopředu s ohledem na sezónnost či potřeby zákazníků. Každý konkrétní koncept je nakonec rozpracován vývojovými experty.

Inovacím neunikl ani legendární multivitaminový produkt pro děti Marťánci. Ten vstoupil na český trh v roce 1994 a dnes se již prodává v 26 zemích světa. Ovšem nyní se vedení společnosti rozhodlo radikálně změnit tvář této zavedené značky. Miroslav Slezák k tomu říká: „Zjistili jsme, že v dnešní době pediatři, lékárníci i maminky přestávají důvěřovat multivitaminům, které mají v sobě, lidově řečeno, od každého trošku. Rodičům chybí na trhu produkt, který dokáže přesně cílit na děti podle toho, co v konkrétním věku skutečně potřebují. Roční batole vyžaduje úplně jiné látky pro zdravý vývoj než osmiletý školák. Rozhodli jsme se vyslyšet volání po těchto produktech a přicházíme na trh s novou řadou Marťánci FUTURA, která vznikla ve spolupráci s předními českými pediatry. Každý den podporuje produkt nejen imunitu dítěte, ale i přirozený růst a rozvoj kognitivních a mozkových funkcí. Vždy podle potřeb konkrétního věku.“

Další inovační projekt představuje nový interaktivní online program Index zdraví, který krok za krokem vede ke zdravému životnímu stylu. „Stačí zdarma vyplnit jednoduchý, ale komplexní test a získáte okamžitý přehled o svém zdravotním stavu i s doporučeními, co dělat jinak a lépe. Můžete si také stáhnout osobní plán na 4 týdny, s nímž budete den po dni podporovat své zdraví. Online platforma představuje dostupnou a atraktivní možnost pro každého, kdo se chce udržet ve formě anebo ji znovu získat. Od samotného spuštění v říjnu 2016 až do současnosti je Index zdraví k dispozici v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a Litvě a aktuálně pomáhá již 199 439 lidem,“ vysvětluje Miroslav Slezák.

Speciální nutriční programy

Mezi další novinky patří nutriční programy, které jsou navrženy tak, aby si z nich každý klient vybral podle svého životního stylu a individuálních potřeb. Na tvorbě programu i nutričních balíčků se podílela specialistka na klinickou výživu MUDr. Zuzana Kala Grofová. Program Aktivní pohyb je vhodný pro ty, kteří vynakládají zvýšenou fyzickou námahu anebo chtějí být dlouhodobě fit a pomoci svému tělu s přirozenou regenerací či metabolismem tuků a sacharidů. Program Energie pro tělo a mysl je doporučován sportovcům a lidem, kteří jsou vystaveni fyzické a duševní zátěži. A nakonec program Krása zevnitř vyhledávají především ti, již se o svoji krásu chtějí starat na dlouhodobé bázi. Produkty podporují zejména kvalitu vlasů, pleti a nehtů.

Inovační projekty se však netýkají pouze jednotlivých produktů či speciálních programů pro zákazníky, ale jsou aplikovány také v rámci pracovních procesů a technologií. Kupříkladu před dvěma lety investovala firma do vysokokapacitní linky IMA pro blistrování produktů, jejíž maximální výkon je 350 blistrů za minutu. Kromě toho WALMARK v současné době úspěšně pokračuje v procesu migrace stávajících webových stránek a tvorbě nových webových stránek na platformě Kentico. „Tato platforma nám dovolí rychleji a efektivněji spravovat i spouštět jednotlivé webové stránky. Navíc nám poskytne možnost optimalizovat komunikaci se zákazníky v digitálním světě prostřednictvím mnoha kanálů a využít data napříč všemi webovými stránkami,“ objasňuje výhody systému Miroslav Slezák.

WALMARK sází na kvalitu

Kromě důrazu na inovace se na úspěších firmy podílí také striktní dodržování a zvyšování kvality výrobků. Vzhledem ke špatným zkušenostem s dodavateli produktů z Indie a Číny je pro WALMARK kvalita produktů prioritou číslo jedna a zároveň konkurenční výhodou.

Společnost je držitelem certifikátu GMP neboli Správné výrobní praxe pro výrobu léčiv, který byl vydán Státním úřadem pro kontrolu léčiv a jenž musí být pravidelně obhajován při následných auditech. Přitom zajišťování kvality produktů je značně složitým procesem. Miroslav Slezák jej přibližuje těmito slovy: „Vyrábíme a distribuujeme 3 hlavní typy výrobků: léčivé přípravky (např. Septofort, Etrixenal či Prubeven), pro které platí systém jištění jakosti zvaný Správná výrobní a distribuční praxe (SVP, SDP), dále zdravotnické prostředky (např. Degasin 280 mg), na něž se vztahuje systém jištění jakosti dle normy EU ISO 13485:2012, a nakonec doplňky stravy, jejichž výroba se řídí podle tzv. systému HACCP, což je Systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů při výrobě potravin. Všechny tyto systémy jakosti máme certifikovány a každý rok procházíme pravidelnými audity, prováděnými Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SVP, SDP) či notifikovanými osobami 3EC, Tüv Süd Slovakia (ISO, HACCP), při kterých musíme prokázat, že naše systémy jištění jakosti jsou funkční a spolehlivé a zajišťují, že se na trh nedostanou naše výrobky se závadami v jakosti.“ A Miroslav Slezák doplňuje svá slova konkrétními čísly, za rok je ve WALMARKu odebráno zhruba 16-tisíc vzorků, což představuje 110-tisíc různých analytických testů, a je propuštěno asi 4300 šarží hotových výrobků (v oblasti doplňků stravy, léčiv, zdravotnických prostředků i kosmetiky).

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...