1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ZETOR TRACTORS, a.s.

Zetor TraktorsTraktory od roku 1946: Síla, odolnost a efektivita

Patří k tradičním výrobcům traktorů, které si získaly renomé po celém světě. Společnost ZETOR TRACTORS, a.s., navazuje na bohatou historii, ale zároveň sází na nepřetržitou inovaci, výzkum a vývoj.

Letos například do sériové výroby uvede nový model, který posouvá traktory Zetor do výkonové kategorie 150 koňských sil a přináší i další vylepšení, jež reagují na poptávku ze strany zákazníků. O úspěších společnosti mimo jiné svědčí rostoucí zisk a zájem o unikátní show, která letos navštívila 20 zemí.

Traktory společnosti ZETOR TRACTORS, a.s., provázejí zemědělce již od roku 1946, kdy byla zahájena sériová výroba traktorů Z 25 ve Zbrojovce Brno. Ta byla v roce 1952 převedena do výrobních hal tehdejšího národního podniku Závody přesného strojírenství Brno-Líšeň. V těchto prostorách jsou traktory Zetor vyráběny dodnes. Od zahájení výroby neprošel proměnou pouze název společnosti, ale také sortiment produktů. Traktory Z 25 byly vyráběny až do roku 1961, kdy byla jejich výroba definitivně ukončena. Následně byla do výroby uvedena nová řada označovaná jako UŘ I (typy traktorů Zetor 2011, 3011 a 4011). Tyto traktory se vyznačovaly zejména vysokou unifikací v jednotlivých konstrukčních skupinách, což uživatelům přinášelo výhody z hlediska širšího použití jednotlivých náhradních dílů.

Podobná koncepce byla uplatněna u všech dalších traktorů Zetor UŘ I a u jejich modelových řad včetně traktorů vyšší výkonové třídy s označením Zetor UŘ II a Zetor UŘ III. Traktory Zetor procházely postupnou modernizací. V roce 1991 se dotkly řady UŘ III, která byla tvořena stroji s výkonem 70 až 105 koňských sil. O dva roky později společnost na trh uvedla novou modernizaci traktorů UŘ I pod označením Model 92 (Zetor Major). V roce 2001 přibyla do rodiny traktorů Zetor nejnovější řada pod obchodním označením Forterra, která představuje modernizovanou řadu UŘ III se čtyřválcovými motory.

Jak ukazuje stručný nástin historie výroby traktorů Zetor, společnost má skutečně na co navazovat. „Dlouholetá historie naší společnosti je pro nás nejen inspirací, ale také závazkem. Navazujeme na ni zejména na poli inovací a výzkumu. Významným pojítkem je také silná orientace na export,“ sdělil Adam Žert, ředitel úseku prodeje a marketingu společnosti ZETOR TRACTORS, a.s.

Zetor sází na zvyšování výkonu

Portfolio výrobků společnosti ZETOR TRACTORS je široké. „Aktuálně se můžeme pochlubit třemi modelovými řadami traktorů, a to Zetor Major, Proxima a Forterra, které se výkonově pohybují mezi 70 až 150 HP. Za zmínku stojí zejména úspěch modelu Major, jehož prodeje v loňském roce předčily naše očekávání. Opomenout nesmím ani novinku pro letošní rok, traktor Forterra HD, který ve třetím čtvrtletí tohoto roku zamíří do sériové výroby. Tento model cílí na zemědělce, kteří požadují vyšší výkon i komfort při práci,“ uvedl Žert.

Nový model Forterra HD posunul traktory Zetor do výkonové kategorie 150 koňských sil a přinesl i několik konstrukčních vylepšení, která navazují na inovativní technologická řešení předchozího modelu Forterra HSX, a dále je posouvají právě z hlediska výkonnosti, komfortu i bezpečnosti. K hlavním technickým novinkám modelu Forterra HD patří širší rozvor kol, který přináší lepší stabilitu traktoru. Modernizací prošel i motor, u něhož byla upravena hlava válců se čtyřventilovou technikou. Motor se vyznačuje výbornou startovatelností i za teplotně nepříznivých podmínek a vysokou životností až 8-tisíc motohodin. Snížena byla také hladina hluku, a to na hranici 76 dB. Do sériové výroby budou v průběhu letošního roku nejprve uvedeny modely ve výkonových kategoriích 130 a 140 koňských sil.

Vylepšené parametry traktoru Forterra HD jsou prací vývojového oddělení ZETOR TRACTORS. „To v současné době pracuje na vývoji tří nových modelových řad traktorů. Zaměřuje se především na zvyšování výkonu – výkonové rozpětí traktorů Zetor se rozšíří na 50 až 200 koňských sil. Reagujeme tak na potřeby zákazníků a zvyšujeme tím svůj prodejní potenciál na mnoha trzích se zemědělskou technikou,“ dodal ředitel.

Zisk narostl o 7 %

Traktory značky Zetor nejezdí jen po polích v České republice. „Prodáváme je prakticky po celém světě. V současné době máme více než 500 prodejních míst traktorů Zetor. Kromě tradičních trhů Evropy a Spojených států amerických zaměřujeme svoji pozornost také na rozvíjející se trhy v Africe a v Asii,“ uvedl Žert k exportní politice společnosti.

Obchodní strategie firmy ZETOR TRACTORS je postavena na třech pilířích. „Jde o sílu, odolnost a efektivitu. V těchto charakteristikách našich traktorů se skrývá také naše konkurenční výhoda. Traktory Zetor jsou úsporné s optimálním výkonem a tradičně se vyznačují dlouhou životností,“ doplnil ředitel.

Společnosti se obchodní strategie vyplácí. To ukazují i hospodářské výsledky za rok 2013, které potvrzují stabilitu a neustálé zefektivňování procesů napříč celou společností. Při mírném snížení počtu kusů prodaných traktorů oproti roku 2012 vzrostl konsolidovaný zisk před zdaněním o 7 %, tedy na 323 milionů korun.

V současné době v mateřské společnosti ZETOR TRACTORS pracuje více než 800 zaměstnanců. K tomu je třeba připočítat ještě další pracovníky v afilacích v zahraničí. „Jsme společnost, která dává příležitost mladým schopným lidem, ale zároveň chceme těžit ze zkušenosti našich dlouholetých zaměstnanců, kteří se Zetorem spojili celý život. Zaměstnanecká základna je tedy pestrým mixem všech věkových kategorií,“ sdělil Žert.

Zetor Gallery a Zetor Tractor Show

Ačkoli společnost navazuje na dlouhodobou úspěšnou tradici, neusnula na pomyslných vavřínech, ale systematicky se věnuje vývoji a inovacím. Využívá také moderní marketingové nástroje. Významnou roli hraje v prezentaci firmy tzv. Zetor Gallery. „Ta veřejnosti představuje celou evoluci traktorů Zetor. K vidění jsou jak nejstarší modely, které stály u zrodu značky Zetor, tak aktuální modelové řady. Vše je doplněno množstvím moderních audiovizuálních prvků, které návštěvníka provedou celou historií i současností Zetoru. Prostřednictvím Zetor Gallery se ZETOR TRACTORS, a.s., prezentuje jako moderní společnost zaměřená na technologie a vývoj, která však nezapomíná na svoji bohatou historii,“ vysvětlil ředitel.

Od roku 2010 společnost pořádá také předváděcí akci pro odborníky i veřejnost Zetor Tractor Show. Již 4. ročník odstartoval v březnu v Holandsku a během letošního roku postupně navštívil další státy. „Letošní ročník byl výjimečný především počtem zastávek a navštívených zemí. Ve 20 státech se návštěvníci přišli podívat na 120 samostatných akcí. Kromě celého portfolia našich traktorů byla letos k vidění i novinka Forterra HD 150 – tedy nejsilnější model společnosti ZETOR TRACTORS, a.s.,“ upřesnil Žert. Dodejme jen, že v České republice show proběhla v průběhu května a zastavila se na čtyřech místech. Hlavním tématem letošního ročníku byla efektivita, která je právě jedním z klíčových pilířů společnosti.

Ani v následujícím období se firma nenechá ukolébat dosavadními úspěchy. „Proexportně orientovaná společnost, jakou ZETOR TRACTORS, a.s., bezpochyby je, prochází nepřetržitým vývojem. Chceme-li uspět ve vysoce konkurenčním prostředí, musíme neustále monitorovat situaci a reagovat na ni. Výsledky z posledních let naznačují, že jsme se vydali správným směrem zefektivňování výroby a výběru nejlepších obchodních partnerů,“ uzavřel Žert.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...