1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Airbus nehodlá odejít z Británie, pokud země vystoupí z EU

airbus a350Paříž - Evropský výrobce letadel Airbus nehodlá odejít z Británie, pokud by se Britové v plánovaném referendu vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Řekl to generální ředitel Airbusu Fabrice Brégier.

Jeho slova kontrastují s vyjádřeními šéfa britské divize Airbusu Paula Kahna, který v květnu řekl, že v případě odchodu Británie z EU by musel Airbus znovu zvážit budoucí investice v této zemi.

Brégier na mezinárodním aerosalonu u Paříže zpravodaji britské stanice BBC řekl, že Airbus nemá žádné plány na přemístění výroby ze svých britských závodů. Hodlá prý dodržet závazky vůči svým zhruba 16.000 zaměstnancům, které má v Británii. Připustil jen, že by se firma musela zamyslet nad důsledky, které by "Brexit" (odchod Británie z EU - pozn. ČTK) mohl mít na její konkurenceschopnost.

Britský premiér David Cameron, jehož konzervativci jasně vyhráli květnové parlamentní volby, slíbil uspořádat hlasování o setrvání Británie v EU do konce roku 2017. Předtím se chce pokoušet přemluvit EU k reformám a jednat o změně vztahů mezi unií a Británií.

Airbus, který soutěží s americkým Boeingem o titul největšího světového výrobce velkých dopravních letadel, vyrábí v Broughtonu na severu Walesu křídla pro všechna svá dopravní letadla a zaměstnává tam asi 6000 lidí. Další tisíce lidí pracují nedaleko Bristolu, kde navrhují křídla a provádějí testy podvozků.

Obavy z referenda o setrvání Británie v EU vyjadřuje řada čelných představitelů světa podnikání, pro něž je to zdrojem investiční nejistoty. Kahn v květnu řekl, že Británie musí soutěžit o investice a nejlepším způsobem, jak je dál získávat, je podle něj zůstat v EU. Dodal ale, že není "slepým zastáncem členství Británie v EU" a vítá plány britské vlády prosadit reformy, které by učinily EU štíhlejší a efektivnější.

24.06.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...