1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Firmě Aircraft Industries loni klesly tržby na 1,807 mld. Kč, prodala 11 letadel

aircraft industries let logoKunovice - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni utržil přes 1,807 miliardy korun, zhruba o 474,6 milionu korun méně než v roce 2020. Firma loni dodala zákazníkům 11 letadel, předloni to bylo 15 strojů. Zisk společnosti za rok 2021 činil zhruba 54 milionů korun, o rok dříve přesáhl 271 milionů korun.

ČTK to zjistila z výroční zprávy podniku založené ve Sbírce listin.

Letos na jaře koupila Aircraft Industries od jejího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. Jediným akcionářem kunovické firmy je nyní akciová společnost LET Kunovice ze skupiny OMPO Holding. "Se změnou vlastníka společnost mění svou dosavadní obchodní strategii a zaměřuje se na různé světové trhy mimo ten ruský," uvedla ve výroční zprávě generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.

Firma loni vyrobila deset letounů L 410 UVP-E20 a jeden letoun L 410 NG, tedy nové generace. "Původní výrobní plán, který čítal 14 letounů, jsme byli nuceni v květnu snížit na 11 z důvodu velké absence zaměstnanců a problémů s dodávkami materiálu. Dokončení rozpracovaných letounů typu NG jsme posunuli do dalšího roku. Teritoriálně pro nás hlavním odbytištěm bylo Rusko, ovšem zásadně jsme se posunuli v prosazování se na další světové trhy," uvedla Plšková.

Podnik se podle ní účastní několika tendrů v Evropě nebo jihovýchodní Asii. "Zejména se nám vyplácí sázka na víceúčelové a hlídkové verze, se kterými se snažíme obsadit nové tržní segmenty a vyrovnat tím výkyvy na trhu letadel pro regionální dopravu," uvedla generální ředitelka. Loni se firma prezentovala na mezinárodním veletrhu leteckého průmyslu Dubai Airshow ve Spojených arabských emirátech.

Pro letošek plánoval podnik expandovat s letounem L 410 NG. Modernizovaný stroj zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu.

Kromě výroby letounů se společnost věnuje i jejich údržbě, provozuje též mezinárodní letiště Kunovice. Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 995 zaměstnanců, meziročně o 90 méně. Firma se však nadále se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Má zavedené učňovské praxe a stipendijní program, pravidelně přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků.

Společnost loni investovala do pořízení soustruhů a zkušební linky povrchových úprav, další stroje opravila. V souvislosti s modernizací areálu firma dokončila výstavbu páteřní sítě plynovodu a plynové kotelny a zahájila výstavba druhé plynové kotelny. Opravila komunikace, zrekonstruovala část rozvodů vodovodu a kanalizace, vyměnila okna a opravila střechy.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200.

03.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...