1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Rusko podle Putina dostane desítky nových jaderných raket

nuclear explosionMoskva - Ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných prý proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou.

Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na zahájení výstavy a konference o vojenské technice Armija-2015 v Kubince u Moskvy. 

"Tento rok jaderné síly doplní více než 40 nových mezikontinentálních balistických raket, které budou schopny překonat libovolné, dokonce i technicky nejvyspělejší systémy protiraketové obrany," řekl Putin.

"Věnovali jsme a budeme věnovat zvláštní pozornost realizaci velkých státních programů přezbrojení a modernizaci vojensko-průmyslového komplexu," řekl Putin. Připomněl výstavbu nových radarů, které mají zajistit kontrolu strategických přístupů ze západu a z východu, jakož i nové tanky Armata, transportéry Kurganěc a Bumerang a samohybnou houfnici Koalicja, což jsou podle Putina obrněnce, které nemají ve světě dosud obdoby.

Nové zbraně byly veřejnosti poprvé předvedeny na květnové vojenské přehlídce v Moskvě. Ruský prezident sice tvrdil, že nová technika je už u vojsk, nicméně experti odhadovali, že v Moskvě byly předvedeny nejspíše prototypy či zkušební série, takže vyzbrojení jednotek novou technikou ještě několik let potrvá.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ukrajinskému konflikty klesly na nejnižší bod od konce studené války. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.

19.06.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...