1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Rozšíření Panamského průplavu ohrožují spory o finance

boat on suezPanamá - Firmy pracující na rozšíření Panamského průplavu hrozí přerušením stavby, pokud jim panamská vláda neuhradí dodatečné náklady přesahující 1,6 miliardy dolarů (více než 32 miliard Kč).

Panama trvá na dodržení kontraktu v původní výši, která činí 3,2 miliardy USD. Prezident Ricardo Martinelli doufá v pokračování stavby bez ohledu na finanční spory a dnes prohlásil, že se chystá do Evropy, aby tam navštívil vedení firem, které se na stavbě podílejí.

Panamským průplavem prochází asi pět procent veškeré světové námořní dopravy, kapacita sto let staré stavby už ale nestačí. Panamský úřad PCA, který průplav spravuje, vyhlásil v roce 2009 soutěž na jeho rozšíření, kterou vyhrálo konsorcium firem v čele se španělskou firmou Sacyr. Vítězné sdružení nabídlo cenu 3,2 miliardy dolarů, která byla výrazně nižší, než kolik nabízela konkurence i kolik činil odhad samotného úřadu. Ten činil 3,8 miliardy dolarů.

Sacyr nyní tvrdí, že Panama stavbaře v zadání špatně informovala o řadě věcí souvisejících se stavbou, a že během prací došlo i k nepředvídatelnému zvýšení výdajů. Konsorcium pak dalo úřadu PCA tři týdny na to, aby splnil jejich požadavky, jinak prý stavbu přeruší.

Úřad PCA ovšem odmítá nové finance uvolnit "bez ohledu na tlak, kterému je vystaven", uvedl v prohlášení šéf úřadu Jorge Quijano. Kritici Španělům vyčítají, že již v době soutěže údajně věděli, že za nabídnutou cenu nemohou stavbu dokončit. Prezident Martinelli se kvůli sporu chystá vyrazit k jednáním do Španělska, aby zainteresované firmy přiměl dodržet původní kontrakt. "Firma by neměla zvýšit náklady na projekt o tak vysokou částku," řekl podle agentury Reuters prezident.

Cílem projektu je rozšířit a prohloubit kanál, aby jím mohlo proplouvat více lodí než dosud, a aby pojal i rozměrnější plavidla. Podle španělských médií je stavba ze tří čtvrtin hotova. Původně měla být dokončena letos v říjnu na sté výročí otevření průplavu, v jejím průběhu byl však termín dokončení odložen na příští rok.

04.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...