1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Plzeňský Doosan dostaví s tureckou AKSA paroplynovou elektrárnu v Kazachstánu

Doosan skoda power logo 2024Plzeň - Doosan Škoda Power, významný světový výrobce turbín, postaví s tureckou energetickou společností AKSA Energy paroplynovou elektrárnu v kazašské Kyzylordě. Zdroj na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny bude spalovat zemní plyn, dokončen bude příští rok.

Energetice v Kazachstánu dosud dominovaly uhelné elektrárny, přechod na zemní plyn znamená velký posun k udržitelnější energetice, zásadní roli v této transformaci má sehrát elektrárna Kyzylorda, řekla dnes ČTK mediální zástupkyně plzeňského Doosanu Natálie Sedláčková. Hodnotu kontraktu žádná ze stran neuvedla.

Přední turecká energetická společnost AKSA Energy podle Sedláčkové uzavřela strategické partnerství s Doosan Škoda Power s cílem urychlit dokončení zdroje. Po dokončení bude mít teplárna a elektrárna celkový instalovaný výkon 240 MW, čímž pokryje rostoucí poptávky po elektřině a teple v kazašském městě s téměř 250.000 obyvateli.

"Jsme první přímý zahraniční investor v energetickém sektoru Kazachstánu, a proto vnímáme zabezpečení dodávek energie jako prioritu. Účinnosti dosáhneme díky optimalizaci zdrojů a nejmodernějším technologiím, které v zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla o výkonu 240 MW použijeme," řekl projektový manažer AKSA Energy Algan Saracoglu.

Čistší a účinnější zdroj energie je podle Sedláčkové v souladu s národními cíli udržitelnosti a ochrany životního prostředí, tedy dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2060. Podle Jindřicha Závodného, projektového manažera Doosanu, je třetí projekt strojíren v Kazachstánu důkazem rostoucího podílu na zdejším trhu. "Projekt naváže na projekt Karabatan 2 x 56 MW a projekt Turkestán 2 x 175 MW," uvedl.

Dodávka plzeňské parní turbíny o výkonu 95 MW s příslušenstvím je plánována na třetí čtvrtletí letošního roku. Doosan Škoda Power už spolupracoval s AKSA Energy na dodávkách a instalaci dvou turbín o výkonu 135 MW do Turecka.

Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích světa, dodává až z 90 procent do ciziny. Jeho roční tržby dosahují téměř pěti miliard korun. Strojírny s více než stoletou tradicí, které mají téměř desetinový podíl na světovém trhu parních turbín, produkují a dodávají zařízení s výkonem tři až 1200 megawattů. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy.

05.02.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...