1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Laboratoře Takeda, Eli Lilly dostaly v USA miliardovou pokutu

skumavkyWashington - Porota amerického soudu nařídila zaplatit dvěma velkým farmaceutickým společnostem Takeda a Eli Lilly pokutu v celkové výši devět miliard dolarů (179 miliard Kč) kvůli údajnému riziku rakoviny u přípravku pro léčbu cukrovky.

Takeda, která je největším japonským výrobcem léčiv, dnes uvedla, že bude proti verdiktu bojovat.

Právní pře se točila kolem toho, zda lék Actos, který se používá pro léčbu diabetu 2. typu, způsobil u pacienta rakovinu močového měchýře a byl v důsledku zodpovědný i za jiné případy rakoviny. Podle poroty soudu v americké Louisianě Takeda a její obchodní partner ve Spojených státech Eli Lilly zatajovaly nebezpečí rakoviny spojované s tímto přípravkem. Takedě kvůli tomu porota za trest nařídila zaplatit odškodnění ve výši šest miliard dolarů a Eli Lilly tři miliardy dolarů. Dalších 1,5 milionu dolarů v odškodném nařídili porotci vyplatit ve prospěch žalujícího.

Akcie Takedy se po verdiktu poroty dnes na tokijské burza propadly až o více než osm procent. Společnost v prohlášení uvedla, že důkazy nepotvrzují spojitost mezi rakovinou močového měchýře a lékem Actos. Proti rozhodnutí poroty prý hodlá bojovat všemi dostupný zákonnými prostředky.

Takedě a Eli Lilly kvůli tomuto prostředku hrozí řada dalších soudních sporů, které se týkají údajného nedostatečného varování před vedlejšími účinky a zatajování zdravotních rizik. Actos se prodává od roku 1999 a k dispozici je s varováními před vážnými vedlejšími účinky, včetně jaterních problémů či zlomenin kostí. Německo a Francie používání léku v roce 2011 kvůli obavám z možné spojitosti s rakovinou pozastavily.

Pokud se Takeda odvolá, je zde vzhledem k dřívějším případům v americké justici možnost, že se výše odškodného stanovená prvoinstančním soudem posléze sníží, míní podle agentury AFP burzovní makléři.

11.04.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...