1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Pfizer zvýšil čtvrtletní zisk, tržby kvůli silnému dolaru klesly

pfizer logoNew York - Americká společnost Pfizer, která patří mezi největší výrobce léčiv na světě, v prvním čtvrtletí díky silné poptávce po očkovacích látkách a lécích na rakovinu vytvořila vyšší zisk, než se čekalo.

Tržby ale vinou silného dolaru klesly a firma kvůli tomu snížila v zprávě i jejich celoroční výhled.

Čistý zisk Pfizeru se meziročně zvýšil o dvě procenta na 2,38 miliardy dolarů (asi 60 miliard Kč). Zisk na akcii očištěný od jednorázových položek pak dosáhl 51 centů a o dva centy předčil průměrný odhad analytiků v anketě agentury Thomson Reuters.

Tržby klesly o čtyři procenta na 10,9 miliardy USD, což bylo také více, než se čekalo. Výnosy z prodeje vakcín se o 44 procent zvýšily a dosáhly 1,33 miliardy USD.

Pfizer dosahuje zhruba 60 procent svých tržeb v zahraničí, takže většinu jeho příjmů ovlivňují pohyby kurzu dolaru. Americká měna v prvním čtvrtletí proti koši měn zpevnila o devět procent, což v přepočtu na dolary snížilo americkým firmám výnosy v zahraničí.

Pfizer snížil odhad tržeb na celý rok na 44-46 miliard USD z dosavadní předpovědi 44,5-46,5 miliardy USD. K podobnému kroku tento měsíc přikročil i největší americký výrobce produktů zdravotní péče Johnson & Johnson.

Akcie Pfizeru zůstaly po zveřejnění zprávy bez větších změn. Jejich kurz v celém prvním čtvrtletí vzrostl o 12 procent, zatímco Dow Jonesův index během této doby o 1,5 procenta klesl.

30.04.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...