1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Čínská jaderná společnost kupuje podíl ve velkém africkém dole

nuclear logo2Peking/Sydney - Přední čínská jaderná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) se dohodla na převzetí čtvrtinového podílu v jednom z největších uranových dolů v Africe.

Informoval o tom list The Wall Street Journal, podle kterého tak čínský státní podnik získává lepší přístup ke zdrojům čistší energie, jejíž výrobu chce rozvíjet vláda v Pekingu.

CNNC patří k největším státem vlastněným jaderným konglomerátům v Číně. Mimo jiné pracuje na projektu výstavby reaktorů, který by měl Číně coby druhé největší ekonomice světa pomoci snížit závislost na produkci energie z uhlí.

Divize CNNC koupila 25 procent uranového dolu Langer Heinrich v Namibii od australské těžařské společnosti Paladin Energy. Pro Čínu to je podruhé, kdy proniká do těžby uranu v Namibii. Předloni převzala čínská China Guangdong Nuclear Power Corporation jiný tamní projekt za 2,3 miliardy dolarů.

Transakce v hodnotě 190 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč) zároveň znamená záchranu pro Paladin. Australský těžař se totiž po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v uplynulých třech letech potýkal s poklesem cen uranu a zároveň akutně potřeboval zvýšit kapitál.

V Číně se až 80 procent energie v současnosti vyrábí spalováním uhlí. Některá čínská města včetně Pekingu ale opakovaně trápí zdraví nebezpečné znečištění ovzduší. To by mohlo vyvolat vlnu odporu a čínští politici v nedávné době zvýšili úsilí o rozšíření produkce čistších energií. Podle Světového jaderného sdružení (WNA) je v pevninské Čína nyní v provozu 20 reaktorů a dalších 28 je ve výstavbě.

24.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...