1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Pardubický kraj chce víc spořit energie, pořídí LED svítidla do svých budov

bulb 1Pardubice - Pardubický kraj investuje do opatření, která mají snížit v krajských budovách spotřebu energií, přes 55 milionů korun. Vymění žárovky za LED, obmění staré kotle, spotřebiče nebo zrekonstruuje vzduchotechniku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Hejtmanství reaguje na prudký růst cen energií.

 

"Největší část investic je v letošním roce, kdy by to mělo být kolem 40 milionů korun. Chceme snížit energetickou náročnost našich objektů, návratnost je v měsících," řekl Línek.

Nejvíc investic teď bude směřovat do školských budov. Kraj zřizuje kolem 70 středních škol. "V první vlně více než 30 škol dostane finanční prostředky. Jedná se o drobné investice až po velké, milionové. Vymění ledničky, hlavice topení i osvětlení v učebnách," řekl krajský radní Josef Kozel (3PK).

Největšími chystanými projekty je pořízení LED osvětlení a nové vzduchotechniky ve speciální škole v Ústí nad Orlicí za 3,2 milionu korun a podobný projekt je na gymnáziu v Přelouči na Pardubicku za 2,7 milionu. Přes tři miliony korun bude stát obměna osvětlení v krajské knihovně a budovách regionálních muzeí.

V sociální sféře kraj chystá v příštích letech investovat 14 milionů korun, na několik fází obnoví vybavení v Centru sociálních služeb Bystré na Svitavsku za více než pět milionů korun. Ještě nákladnější bude rekonstrukce vzduchotechniky a instalace fotovoltaiky v Domově u fontány v Přelouči za 5,5 milionu korun.

Práce by měly být zahájeny s ohledem na náročnost jednotlivých projektů a nutných příprav v letošním a příštím roce, řekl Línek.

Politici dodali, že energetické úspory, které mají také velký efekt, kraj dělá už mnoho let. Zatepluje budovy a vyměňuje na nich okna.

02.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...