1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Statoil kvůli úniku přerušil těžbu na plošině v Severním moři

Statoil petrol stationOslo - Norská ropná firma Statoil musela přerušit těžbu na své ropné plošině Statfjord A v Severním moři kvůli úniku ropy a plynu. Polovinu ze 168 zaměstnanců evakuovala helikoptéra.

Pole Statfjord je jedno z největších v Severním moři. Leží zhruba 180 kilometrů od norského pobřeží a rozkládá se v britsko-norských vodách.

Únik na plošině byl zaznamenán v 17:40 SEČ, řekl agentuře Reuters mluvčí Statoilu Kjetil Visnes. Zhruba polovinu zaměstnanců helikoptéra přepravila na další plošiny, Statfjord B a C. Zatím není jasné, co únik způsobilo, nikdo při něm neutrpěl zranění.

Situace se podle mluvčího večer zklidnila, zatím však není jisté, kdy bude těžba obnovena. Mluvčí odmítl uvést, kolik ropy a plynu se na plošině těžilo v době nehody.

Na celém poli Statfjord se v prosinci podle výpočtů agentury Reuters vytěžilo zhruba 129.000 barelů denně, tedy čtyři miliony barelů za měsíc. Očekává se, že stejný objem se na plošině vytěží i v lednu. Těžba plynu z pole za celý letošní rok má činit 1,05 miliardy metrů krychlových.

Statoil provozuje pole Statfjord a má v něm podíl 44,34 procenta. Dalšími partnery Statoilu jsou Centrica s podílem 34,29 procenta a ExxonMobil, jehož podíl činí 21,37 procenta.

30.12.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...