1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Teplárna Otrokovice dokončila přestavbu kotle, bude spalovat i biomasu

Teplaren4Otrokovice - Teplárna Otrokovice na Zlínsku dokončila přestavbu jednoho z kotlů. V nové topné sezoně na něm začne spolu s uhlím spalovat i biomasu. Práce na přestavbě uhelného kotle začaly loni a stály více než 200 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

 

Kromě rekonstrukce kotle, instalace nového roštu a dalších technologií bylo nutné vybudovat také prostor na skladování a dávkování biomasy. "Kotel jsme upravili tak, aby na něm bylo možné společně s uhlím spalovat větší podíl biomasy. Po přestavbě můžeme pálit až 50 procent dřevní štěpky," uvedl předseda představenstva teplárny Petr Jeník.

Na kotli se dělají zkoušky, které potrvají tři týdny. Ke sledovaným parametrům patří i kvalita páry. "Část páry se při tomto procesu musí vypustit do atmosféry. I když na kotli používáme tlumič hluku, během seřizování spalování může dojít ke krátkodobému zvýšení hluku v okolí teplárny," uvedl vedoucí výroby Aleš Trdlica.

Otrokovická teplárna rozšiřuje svou palivovou základnu a připravuje se na odchod od uhlí. Kromě uhlí a biomasy může při výrobě tepla a elektřiny použít i zemní plyn. Nový plynový kotel dokončila před třemi lety. "Nejsme díky tomu závislí pouze na jednom druhu paliva či jednom dodavateli. Při výrobě tepla a elektřiny můžeme využít uhlí, zemní plyn nebo biomasu, aby to bylo pro naše zákazníky ekonomicky nejvýhodnější," uvedl Jeník. Společnost loni také dokončila stavbu akumulátoru ve Zlíně-Malenovicích, kde využívá odpadní teplo.

Společnost zásobuje přes 9000 domácností, průmyslové podniky, školy, obchodní centra a další instituce v Otrokovicích a Napajedlech na Zlínsku a ve Zlíně – Malenovicích. Největším odběratelem je otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum.

02.10.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...