1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ukrajina chystá reformu státního monopolu Naftogaz

Naftogaz logoKyjev - Ukrajinská vláda připravuje reformu společnosti Naftogaz, která je monopolním dovozcem ruského plynu a správcem ukrajinského plynovodního systému a podzemních zásobníků. Oznámila to agentura Unian.

Podstatou vládního návrhu je možnost vstupu západních investorů do dceřiné společnosti Ukrtransgaz, která plynovody spravuje.

V budoucím konsorciu si chce ukrajinský stát ponechat většinu 51 procent akcií s tím, že zbytek mohou získat "společnosti, které vlastní nebo kontrolují občané ze zemí Evropské unie nebo USA". Od reformy si Kyjev slibuje zejména velké investice, které silně podfinancovaný tranzitní plynovod nezbytně potřebuje.

Společnost Ukrtransgaz by se zároveň měla stát samostatným subjektem, jak to Ukrajině doporučila Evropská komise. Podle pravidel EU mají být odděleni operátoři plynového tranzitu od společností, které dobývají, dodávají či uchovávají zemní plyn.

O majetkový vstup do Naftogazu v minulých letech vytrvale usilovala obří ruská plynárenská společnost Gazprom. I dřívější proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče ale ruským námluvám odolával a snažil se získat ke spolupráci západní investory.

Kyjev tvrdí, že projekt by mohl posílit schopnost země přijímat zpětné dodávky ruského plynu ze zemí Evropské unie. Také by prý už díky němu nebyl nutný plynovod South Stream. Tento plynovod, který je projektem ruského plynárenského podniku Gazprom, má přivádět plyn do jihovýchodní Evropy, ale mimo území Ukrajiny.

"Pokud se Evropané do tohoto podniku zapojí, Rusko nebude stavět South Stream," řekl podle agentury Reuters premiér Arsenij Jaceňuk ukrajinskému parlamentu. Ten se dohodl, že se bude návrhem zákona umožňujícím vstup amerických nebo evropských firem do správy plynovodů zabývat. Datum projednávání ale stanoveno nebylo.

South Stream upadl v nemilost regulátorů Evropské unie, kteří mají námitky proti tomu, že plynovod nebude přístupný jiným producentům plynu. Některé země, například Bulharsko, Německo a Rakousko, ale vybudování plynovodu South Stream podporují. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger v pondělí prohlásil, že jde o projekt, který by EU mohla přijmout.

25.06.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...