1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Unipetrol navýšil svůj podíl v České rafinerské na 67,5 procenta

Unipetrol rpa logoPraha - Unipetrol navýšil svůj podíl v České rafinérské z 51,2 na 67,5 procenta, když za 27,2 milionu dolarů (554 mil. Kč) koupil podíl společnosti Shell Overseas Investments.

Unipetrol to oznámil v tiskové zprávě. Zbylých zhruba 32,5 procenta vlastní italská skupina Eni.

Unipetrol RPA také dnes podepsal smlouvu se společností Shell Czech Republic, na jejímž základě získá zásoby ropy a rafinérských produktů od společnosti Shell. Hodnota transakce je 1,49 miliardy korun.

Unipetrol RPA také uzavřela se společností Shell smlouvu na dodávky pohonných hmot. Smlouva je podepsána na dobu až pěti let s hodnotou až do výše přibližně 44 miliard korun, a to na základě současných cenových kotací pohonných hmot a měnového kurzu CZK/USD a v závislosti na skutečné délce trvání smlouvy, uvedl Unipetrol.

Skupina Shell se po celém světě zaměřuje na redukci rafinérských kapacit. Nedávno například prodala rafinerie ve Velké Británii a v Německu. Firma se chce soustředit jen na ty oblasti podnikání, ve kterých může být nejvíce konkurenceschopná. V Česku si například nadále drží rozsáhlou síť čerpacích stanic.

Unipetrol je od roku 2005 součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. V ČR zaměstnává 3700 lidí. V loňském roce hospodařil se ztrátou 1,396 miliardy korun po předloňské ztrátě 3,098 miliardy korun. Tržby firmy klesly o sedm procent na 99,415 miliardy korun.

Česká rafinérská provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

03.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...