1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Vodní elektrárna Střekov loni vyrobila o trochu méně elektřiny

water energyÚstí nad Labem - Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem vyrobila za loňský rok 95,182.773 kilowatthodin elektřiny. Mohla by jí celoročně zásobovat téměř 50.000 domácností. Informovala o tom severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Meziročně však elektrárna vyrobila o 2,5 procenta elektřiny méně, a to kvůli červnovým povodním.

"Na snížené výrobě vodní elektrárny Střekov se negativně projevil vliv červnových povodní, kdy byla elektrárna odstavena a nevyráběla 28 dní," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušnik. Elektrárna tak v červnu vyrobila jen 245.945 kilowatthodin elektřiny, kdežto v červnu 2012 to bylo 6,293.710 kilowatthodin.

Červen byl z hlediska množství vyrobené energie pro elektrárnu nejslabším měsícem. Nebýt červnového výpadku, mohla elektrárna překonat rekord a její výroba by v roce 2013 nejspíš dosáhla 100 gigawatthodin. Naopak nejsilnějším loňským měsícem byl květen, kdy elektrárna dodala do sítě téměř 11 gigawatthodin elektřiny.

Střekovskou vodní elektrárnu mohou v některých dnech roku navštěvovat turisté. "Loni se do srdce elektrárny podívalo 1309 návštěvníků. Cestu si sem našli převážně během dnů otevřených dveří. Mezi ně vloni patřily Světový den vody, Dny evropského dědictví a Týden vědy a techniky Akademie věd ČR," sdělila Holingerová.

Vodní elektrárna Střekov je součástí ústeckých Masarykových zdymadel, v provozu je už od roku 1936 a má instalovaný výkon 19,5 megawattu. Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho vodní dílo umožňuje bezpečnou migraci ryb díky vybudovanému rybímu přechodu.

31.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...