1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Vysoké Mýto si pořídí první fotovoltaické elektrárny na některé městské objekty

solar panelVysoké Mýto - Vysoké Mýto na Orlickoústecku si pořídí první fotovoltaické elektrárny na některé městské objekty. Podle energetického akčního plánu byly pro první etapu vybrány budova městského úřadu v Jiráskově ulici, domov mládeže v ulici generála Závady a areál technických služeb v Průmyslové ulici.

Ve všech by se mělo využít maximum vyrobené elektřiny, řekl novinářům místostarosta Martin Krejza (ODS).

"Městský úřad je vhodný z toho důvodu, že v období, kdy fotovoltaika nejvíc vyrábí, by měl úřad fungovat a navíc se potřebuje chladit. Elektřina je kde zpracovat a nejsou přetoky do veřejné sítě. Horší je to se školami, protože když je výroba nejvyšší, školy jsou prázdné," uvedl Krejza.

Domov mládeže je obsazený i o prázdninách, kdy poskytuje ubytování například pro sportovní a kulturní soustředění a v provozu je kuchyně. Časem by se měl propojit se sousedním bazénem, kde by se přebytečná energie využila. Vhodný pro fotovoltaické panely je i areál technických služeb jak z hlediska orientace střech, tak co do energetické náročnosti.

Fotovoltaické elektrárny pokryjí 40 až 50 procent spotřeby objektů. Pro městský úřad se počítá s instalovaným výkonem 15 kilowattů (kW), pro domov mládeže a technické služby se plánují výkony po 50 kW. Instalace budou obsahovat i menší bateriová úložiště, která pokryjí spotřebu po část dne. Místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM) odhaduje návratnost investice na čtyři až sedm let podle vývoje cen elektřiny.

Tři elektrárny chce město dát vybudovat příští rok. Požádá proto o dotaci, která činí 50 procent z celkových nákladů zhruba šest milionů korun. V budoucnu by se mohly fotovoltaické panely objevit i na dalších městských budovách, někde tomu však brání památková ochrana, jinde nízké využití elektřiny.

05.09.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...