1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.

Agrostroj Pelhrimov 23Naše podnikání chceme rozšiřovat i směrem na západ

Tradičním lídrem v tuzemské strojírenské výrobě je společnost AGROSTROJ Pelhřimov, která vyniká mimo jiné vysokou výrobní hloubkou a technologickou komplexností. Jako největší výrobce zemědělské techniky v Česku je tzv. vývojovým dodavatelem, což znamená, že jednotlivé projekty pro své partnery připravuje na klíč včetně analýzy proveditelnosti, přípravy výroby a konstrukce i výroby nářadí.

Mezi její zákazníky patří přední světoví výrobci zemědělské techniky a užitkových vozidel jako například John Deere, Scania, MAN, Krone, Claas, Volvo nebo Fendt.

Rok 2022 byl těžkou zkouškou

„Každá dobrá firma stojí především na lidech a naši zaměstnanci jsou toho důkazem,“ říká Lubomír Stoklásek, majitel a generální ředitel společnosti, pro kterou pracuje více než 2-tisíce zaměstnanců. AGROSTROJ Pelhřimov má kromě svého domovského závodu v Pelhřimově také další dvě výrobní střediska, která se nacházejí v Humpolci a Počátkách. V roce 2021 koupil německou firmu Stoll se dvěma továrnami v Německu, jednou v Polsku a dalšími ve Spojených státech. Stal se tak globálním výrobcem, který v budoucnu hodlá směrovat investice hlavně k automatizaci a robotizaci. Rozšířit chce výrobní kapacity také v USA a otázkou zůstává další vývoj podnikání v Rusku, kde byly veškeré aktivity, včetně investice do nového závodu u Voroněže, vlivem války zastaveny. Více už k aktuálními vývoji řekne samotný majitel a generální ředitel společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, se kterým se nejprve ohlédneme za průběhem minulého roku. „Troufnu si říct, že rok 2022 nebyl lehký pro nikoho z nás a lepší to bohužel nebude ani letošní rok. Když už to vypadalo, že jsme se dostali z období koronaviru, přišla energetická krize a spousta velkých firem měla problém udržet se, jak se říká, při životě. I pro nás byl tento rok těžkou zkouškou. Museli jsme si například zajistit vlastní zdroje energie, když ještě na jaře nebylo jisté, jak to bude s dodávkami plynu do České republiky,“ sděluje Lubomír Stoklásek, podle kterého se firma navzdory náročné době opět dokázala postarat o všechny své zaměstnance.

Pomohla jí především pokračující spolupráce s nejvýznamnějšími výrobci užitkových vozidel na světě, jako jsou Volvo, Scania, MAN nebo Mercedes. Dalším pevným pilířem je výroba zemědělské techniky pro světové značky John Deere, Claas, Krone a další, ke kterým si vždy dokáže najít cestu. Na upřesněnou je třeba dodat, že pro oblast užitkových vozidel vyrábějí komplexní produkty, které putují přímo na montážní linky kamionů, autobusů, stavebních strojů, vysokozdvižných vozíků nebo vstřikolisů. Realizovat zakázky ve stanoveném čase a v nejvyšší možné kvalitě umožňují nejmodernější technologie a vysoce kvalifikovaní pracovníci. „Trochu mě mrzí přístup našeho státu k otázce podpory velkých firem a zaměstnavatelů obecně. Když se podíváme do zahraničí na úspěšné státy, jako jsou Německo, Francie, Španělsko nebo Portugalsko, vidíme, jak tyto státy aktivně podporují právě zaměstnavatele. A důvod je samozřejmě jednoduchý: když budou spokojení zaměstnavatelé, budou spokojení i zaměstnanci a obráceně. V České republice je velký důraz na podporu zaměstnanců, ale zaměstnavatelé se musejí s problémy vypořádávat sami, a to je mnohdy velice složité,“ upozorňuje majitel a generální ředitel společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, která pro letošní rok počítá s nárůstem výroby o zhruba 10 až 15 %.

Expanze v USA

„To znamená, že bychom měli zvládnout problémy týkající se energetiky a samozřejmě plánovaných investic,“ podotýká Lubomír Stoklásek, podle kterého jsou nové možnosti pro expanzi zejména na trhu ve Spojených státech amerických. Zhodnocovat by se postupně měla investice do firmy Stoll, která je druhým největším výrobcem čelních nakladačů na světě. Právě díky této akvizici získal AGROSTROJ Pelhřimov dva závody v Česku, dva v Německu, jeden v Polsku a hned tři v USA. „Americká ekonomika funguje velice dobře a podle posledních čísel má náš závod v USA nárůst o 40 %, oproti například německému závodu, kde jsme zaznamenali propad řádově o 10 %. Proto v současné době jednáme se zástupci čtyř amerických států a rádi bychom naše působení rozšířili ještě směrem na západ. Uvidíme, jaké nám nabídnou podmínky,“ uvádí majitel a generální ředitel.

Společnost AGROSTROJ Pelhřimov se pod jeho vedením stala významným dodavatelem světových výrobců zemědělské techniky a užitkových vozidel, který dbá na propracované výrobní postupy, důslednou kontrolu jednotlivých výrobních fází a vysokou kvalitu výsledných produktů. Kromě stálého výrobního programu pro nadnárodní společnosti produkuje i vlastní zemědělskou techniku, čímž neustále získává unikátní zkušenosti pro řešení specifických požadavků ze strany zákazníků i obchodních partnerů. V silně konkurenčním prostředí bude nadále stavět na spolehlivosti, flexibilitě a vysoké kvalitě stejně jako na schopnosti komplexního řešení od prvotního nápadu, přes návrh, konstrukci a precizní zpracování v sériové výrobě, až po logistiku k samotnému zákazníkovi.

Kromě toho AGROSTROJ již od roku 2000 velmi aktivně pracuje v oblasti personalistiky a lidských zdrojů. Zaměřuje se na spolupráci se středními technickými školami a univerzitami. Vyhledává mladé talenty i zkušené techniky a programátory pro CNC stroje, robotizované a automatizované výrobní linky a rozšířil také portfolio benefitů. Novým kolegům může nabídnout dokonce i velmi příjemné bydlení v klidné lokalitě v Pelhřimově, kde vybudoval osm vila-domů, každý s 12 byty 3+kk o výměře 95 m2, v docházkové vzdálenosti od firmy.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...