1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ČEZ, a.s., Elektrárna Dětmarovice

Elektrarna DetmaroviceZkoumáme potenciál pro umístění modulárního reaktoru

Největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje a zároveň největším černouhelným zdrojem na území Česka je Elektrárna Dětmarovice, která byla postavena v letech 1972 až 1976. Elektrárna s výkonem 600 MW ročně vyrobí okolo 2 TWh elektrické energie a více než 650 TJ tepla, kterým zásobuje města Orlová a Bohumín a od roku 2018 také skleníky pro pěstování zeleniny v Dolní Lutyni. Je součástí Skupiny ČEZ, která má v Dětmarovicích do budoucna zájem o výstavbu malého modulárního reaktoru.

Velká příležitost pro celou ekonomiku

Bližší informace o svém záměru poskytla Skupina ČEZ během letošního února, kdy publikovala tiskovou zprávu o tom, že po předběžném posouzení vytipovala další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory neboli Small Modular Reactors (SMR). Vedle pilotního projektu v Temelíně by mohly vzniknout konkrétně v Tušimicích, a právě v Dětmarovicích. V obou případech se jedná o uhelné elektrárny, které se tak mohou transformovat na zdroje zajišťující dlouhodobé, bezpečné a stabilní dodávky bezemisní energie. Ostatně, v rámci „Vize 2030“ se Skupina ČEZ zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1000 MW po roce 2040. Ve zmíněných lokalitách by však mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let. „Malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren. Program výstavby SMR znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku – nabízí se výroba jaderných zařízení, podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, vytvoření regionálního servisního a tréninkového centra. Aby byly využity příležitosti programu SMR, je nutno jednat rychle. Předpokládáme, že nové jaderné zdroje včetně malých modulárních reaktorů budou významně zastoupeny také v připravované aktualizaci Státní energetické koncepce, která dlouhodobě staví český energetický mix na kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů,“ řekl Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ.

Lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích v nejbližších letech projdou celou řadou intenzivních průzkumných a monitorovacích prací, než bude definitivně jasné, zda jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území i na analýzu podloží. Tato fáze prací bude ukončena na podzim letošního roku. Na ní pak budou navazovat další s tím, že samotná transformace nejaderné lokality v jadernou vyžaduje řadu průzkumných činností trvajících tři až pět let. Až poté bude možné zahájit povolovací proces. Skupina ČEZ kromě toho zkoumá také jiné lokality, kde by se mohly další modulární reaktory umístit. Zabývá se například územím elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany.

Zatím je jisté, že první SMR vznikne poblíž jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, což je maximálně vhodná a prověřená lokalita. Za tímto účelem byl založen Jihočeský jaderný park, který zastřešuje výzkum, vývoj a přípravu samotné stavby. Skupina ČEZ přitom spolupracuje nejen s Jihočeským krajem a dceřinou firmou ÚJV Řež, ale podepsala také memoranda o kooperaci s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Obecně platí, že malé modulární reaktory jsou v Česku potřeba hlavně jako nové ekologické a bezpečné zdroje, díky kterým lze předejít problémům s nedostatkem elektrické energie i tepla. V roce 2050 totiž budou ze současných elektráren v provozu pouze JE Temelín a vodní elektrárny. Bez výstavby nových zdrojů budou chybět až desítky TWh elektřiny, což by znamenalo závislost na dovozu z jiných zemí.

Zdroj elektřiny, tepla i vedlejších produktů

Když se vrátíme zpět k současnosti Elektrárny Dětmarovice, zjistíme, že má v provozu tři výrobní bloky, každý o elektrickém výkonu 200 MW. Průměrná denní spotřeba paliva na jeden blok je zhruba 1600 tun uhlí, což představuje přibližně 32 železničních vagonů. Uhlí se po rozemletí na velmi jemnou frakci spaluje v celkem čtyřech kotlích o výkonu 650 t páry/hod. Každý z kotlů má výšku 60 metrů a z vody se zde vyrábí pára o teplotě 540 °C a tlaku 17 MPa. Strojovna elektrárny je osazena třemi turbínami o jmenovitém výkonu 200 MW a otáčkách 3000/min. Všechny spaliny z elektrárny procházejí několika moderními zařízeními pro snižování emisí. Jedná se o odstranění oxidů dusíku, oxidů síry a popílku.

Životní prostředí šetří i tzv. kogenerace neboli společná výroba elektrické energie a tepla v jednom cyklu, která snižuje spotřebu paliva na vyrobenou jednotku energie. Dodávky tepla z elektrárny do Orlové a Bohumína zajišťuje společnost ČEZ Teplárenská. Za zmínku stojí také fakt, že ze spalovacích procesů probíhajících při výrobě elektřiny a tepla vznikají vedlejší energetické produkty (VEP). Elektrárna Dětmarovice vyprodukuje ročně na 250-tisíc tun VEP. Z toho je 90 % popelovin, které jsou certifikovány a využívány především jako přísada do cementu, betonu či pórobetonu. Zbylých 10 % představuje energosádrovec, který je využíván k rekultivacím.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...