1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Plzeňský Prazdroj, a.s.

Pokračujeme v investicích i v podpoře restaurací

Po dvou náročných letech, které zásadně ovlivňovala pandemie, se pivovaru Plzeňský Prazdroj v roce 2022 dařilo už docela dobře. „Od ledna do září naše prodeje v Česku meziročně vzrostly o 14 %. Lidé měli zvláště během letní sezóny chuť chodit zase do hospod a restaurací, potkávat se s přáteli a užívat si ten zážitek, který pro ně byl dva předchozí roky částečně omezený,“ říká obchodní ředitel Tomáš Mráz s tím, že od podzimu začal být viditelný dopad energetické krize a snaha lidí šetřit.

Dá se očekávat, že zima bude ještě náročnější, což se odrazí také v návštěvnosti hospod a restaurací napříč Českem. I proto jim Plzeňský Prazdroj pomáhá stejně intenzivně jako během pandemie.

Vrátily se pivovary a restaurace loni do stejné kondice jako před pandemií? Jsou případně stále znát dopady restrikcí? Nyní je tady navíc inflace a růst cen energií.

Covid byl pro pivovarnictví i gastronomii těžký. Ale nesklonili jsme hlavu, od začátku jsme byli rozhodnutí hospodám pomoci, aby přežily. I díky naší dlouhodobé a systematické pomoci se většina z nich mohla v létě těšit z návratu lidí. Prodeje piva se víceméně vrátily na úroveň roku 2019. To ale neznamená, že je všechno růžové. Podzim a zima jsou pro všechny velkou prověrkou. Rostou ceny energií a další vstupní suroviny, je nedostatek personálu. Protože však nejsme jen dodavatel piva, ale záleží nám na tom, aby se hospodám dařilo, máme řadu aktivit na jejich podporu. Na podzim jsme spustili pro naše zákazníky poradensko-vzdělávací program s názvem První u zdroje, který svým rozsahem nemá v tuzemsku obdoby. Najdou zde tipy a rady, jak zlepšit své podnikání a udržet si hosty. Kromě toho prostřednictvím našich obchodních zástupců radíme hospodským, jak se zorientovat v nastalé energetické krizi. Nejen s tím, jaká vládní pomoc se jich týká, ale i jak efektivně řídit ekonomiku provozu nebo jak pracovat s vybavením a technologiemi v hospodě tak, aby zbytečně neplýtvali.

Promítají se faktory jako zejména růst cen energií i do vaší cenové politiky?

Rostoucí ceny pochopitelně dopadají i na nás. V reakci na výrazný a dlouhodobý růst nákladů, především energií, pohonných hmot nebo obalového materiálu, jsme byli nuceni od října upravit náš ceník. V průměru šlo o navýšení o 8 %, přičemž inflace, tedy meziroční růst spotřebitelských cen, přesáhla v posledních měsících hranici 17 %.

Realizujete nebo chystáte investice do opatření, kterými snížíte energetickou náročnost ve vašich pivovarech?

Úsporami energií se zabýváme dlouhodobě, a to nejen snižováním energetické náročnosti ve výrobě, ale také v našich skladech a dalších procesech. Mezi konkrétní kroky patří například rekuperace, tedy znovu využívání odpadního tepla či chladu pro další výrobní procesy i pro další topení nebo chlazení. Při výměně technologie je vždy jedním z klíčových parametrů právě energetická náročnost. Měníme také neefektivní svítidla ve výrobě i kancelářích za úsporná LED svítidla. Veškerá opatření ale činíme tak, abychom vždy naplnili naši prvořadou prioritu, a tou je maximální kvalita našich produktů a maximální komfort našich zaměstnanců, kteří jsou pro nás klíčoví.

Velkou výzvou pro průmyslové podniky je rovněž evropský Green Deal a závazky vůči životnímu prostředí. Jaké kroky podnikáte v této oblasti?

Věříme tomu, že udržitelnost je skutečně klíčová pro dlouhodobý úspěch naší firmy i celé společnosti. Proto k ní přistupujeme aktivně a patří mezi naše byznysové priority. Do strategie udržitelnosti jsme zapojili i naše dodavatele, partnery a spotřebitele, u kterých roste toto téma na významu. Chceme docílit uhlíkové neutrality, cirkularity obalů, udržitelně pěstovaných surovin. Snažíme se snižovat uhlíkovou stopu nejen v našich pivovarech, ale přistupujeme k tomu tzv. od zrnka po sklenici, aby byl celý dodavatelsko-spotřebitelský řetěz udržitelnější. Příkladem je náš projekt na pomoc pěstitelům PRO CHMEL, který jsme iniciovali v roce 2021 a na kterém spolupracujeme s Chmelařským institutem nebo Svazem pěstitelů chmele a také s Microsoftem. Jeho cílem je díky moderním technologiím monitorovat vliv změny klimatu a výkyvů počasí na pěstování chmele a dát chmelařům aplikaci, která jim pomůže efektivně zavlažovat, šetřit s vodou a zachovat jedinečnou kvalitu i vypěstované množství tuzemského chmele. Na konci listopadu jsme podobný projekt spustili i v hospodách. Spolu s ČVUT a firmami Microsoft, Adastra a Smart Technology změříme spotřebu energií a vody u výčepu a následně upravíme výčepní technologii tak, aby byla energeticky úspornější a šetrnější na spotřebu vody. Cílem je ušetřit v hospodách a restauracích až 30 % energií v rámci výčepu a zároveň snížit uhlíkovou stopu čepovaného piva.

Tradičně se věnujete také sociální odpovědnosti. Které projekty jste se rozhodli podpořit?

Ve všech regionech, kde působíme, chceme být dobrým sousedem. Za posledních 20 let jsme podpořili místní rozvojové programy za více než 150 milionů korun. Naši podporu mají projekty na ochranu životního prostředí, udržitelný rozvoj vodního hospodářství, ale zaměřujeme se i na podporu komunitního života. V roce 2022 jsme už vyhodnotili program Radegast lidem, který se výrazně zabývá projekty spojenými s šetřením vody a jejím zadržováním v krajině. Jednou z podpořených aktivit je projekt „Zadržování vody v lesích, každá kapka se počítá“. Autoři projektu zajistí zájemcům z organizací, které se této problematice věnují, přednášky a workshopy v terénu a vytvoří tým tzv. mapovatelů. Ti například získají nové znalosti o fungování vody v krajině nebo se naučí, jak úspěšně realizovat vlastní projekty a aktivity. V Plzni a Velkých Popovicích, kde se přihlásilo 22 respektive 14 projektů, jsme vítězné projekty vyhlásili v prosinci.

Chtějí zákazníci ochutnávat nové druhy piv, nebo jsou spíše konzervativnější? Například plzeňský ležák nedávno oslavil 180. výročí a jeho obliba je stabilní.

Preference spotřebitelů se v čase mění. Vidíme, že lidé stále častěji vyhledávají chuťově výrazná piva, zejména ležáky. Týká se to oblíbeného ležáku Pilsner Urquell i ležáků našich dalších značek Radegast, Kozel či Gambrinus. Trend, kdy si lidé chtějí užít větší hořkost nebo vyzkoušet nové chutě, se přelévá i do dalších kategorií, do výčepních piv, tedy desítek, a dokonce i do nealko piv, kde bodují Birell Za studena chmelený, Birell stylu IPA i náš Birell Světlý, u kterého jsme loni vylepšili recepturu. Druhým tahounem našich nealkoholických piv jsou ochucené nealkoradlery, jejichž prodeje se v roce 2021 zvýšily o 4 %. Nejvíce rostl Birell Pomelo & Grep, a to včetně čepované varianty, která je mezi dospělými spotřebiteli stále populárnější.

Plzeňský Prazdroj byl vždy exportně zaměřený pivovar. Platí to i v posledních letech?

Prazdroj byl a nadále zůstává největším exportérem tuzemských piv. Jen za rok 2021 jsme vyvezli přes 1,7 milionu hektolitrů. Většinu z toho tvořil ležák Pilsner Urquell, který se vaří pouze v Plzni a odtud ho exportujeme do více než 50 zemí světa. Za prvních devět měsíců roku 2022 export našich piv do zahraničí meziročně mírně vzrostl, a to zhruba o 5 %. Zvýšený odbyt je způsobem i tím, že ve většině zemí už neplatí koronavirová omezení jako v roce 2021. Výjimkou, kam jsme se naopak rozhodli v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině naše produkty nevyvážet, je Rusko a Bělorusko.

S jakými prioritami jdete do roku 2023?

Priorit máme hned několik. Tou prvořadou je dělat našim spotřebitelům radost našimi produkty, aby pro ně byl okamžik s našimi pivy opravdu zážitek. Chceme pokračovat v podpoře hospod a restaurací, do jejichž rozvoje jsme v roce 2022 investovali přes 450 milionů korun a na letošní rok máme připravený podobný objem prostředků. Investujeme i do našich pivovarů, ve Velkých Popovicích budeme dokončovat stáčecí linku na lahve a v Plzni zprovozníme nový moderní sklad. Chystáme však i různé produktové novinky.

Na co konkrétně se mohou milovníci piva těšit?

Novinky ještě nechci prozrazovat, ale je se na co těšit. Prozatím můžu všechny milovníky piva pozvat do všech hospod, kde se skvěle starají o pivo. Tam, kde je samozřejmostí čistá, studená a mokrá sklenice, protože jen tak má pivo lahodnou krémovou pěnu a po napití kroužkuje. Zárukou takové kvality jsou třeba hospody, které mají ocenění Hvězda sládků. To hospodským udělujeme od roku 2019 a je potvrzením špičkové péče, kterou výčepní a celý personál pivu věnuje.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...