1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Xylo Machinery CZ s.r.o.

Xylo machinery 221Investujeme do výroby a moderních technologií

V Jihlavě našla své zázemí moderní strojírenská firma Xylo Machinery CZ s.r.o., která se specializuje na kompletní dodávku výrobních linek na klíč dle přání zákazníka. K jejím předním zákazníkům patří například dřevozpracující závody nadnárodní skupiny Kronospan. Aktuálně společnost dokončuje významný projekt v Katalánsku a připravuje realizaci zakázky v Lucembursku a Polsku.

Nezapomíná ani na sebe, když investuje do rozvoje svého zázemí. V areálu o rozloze zhruba dva hektary tak brzy přibydou nové výrobní prostory vybavené moderními technologiemi. „Ani přes náročnost doby nebudeme letos tratit a podaří se nám naplnit naše cíle a očekávání,“ říká v rozhovoru technicko-obchodní ředitel Ing. Jan Frühauf.

Jsme na začátku nového roku. Jak se pro vás vyvíjí? Máte dostatek práce a zakázek?

Obchodní rok pro nás začíná již v říjnu, takže máme úspěšně první kvartál za sebou. Výsledky jsou dobré i přesto, že doba není zcela příznivá. Momentálně dokončujeme zakázky, které jsme měli takto naplánované a začínáme pracovat na nových projektech, které se nám podařilo získat. S velmi nepatrným rozdílem zatím stíháme vše podle plánu, takže situaci hodnotím pozitivně. Je dobré, že práce a zakázek máme zatím dostatek. A pevně věřím, že to tak zůstane i do budoucna.

Jaké letos očekáváte hospodářské výsledky?

I přes nepříznivý vývoj cen vstupů počítáme s růstem v řádu jednotek procent. Sice ten růst bude zřejmě menší než v předchozích letech, ale určitě budeme v plusových číslech.

Zmínil jste nárůst cen. V průmyslu se o něm teď hodně mluví, stejně jako o inflaci. Zdražují vstupy, materiály a také energie. Jak se s tím vypořádáváte? Jaká opatření jste přijali?

Ano, tohle mohu potvrdit. Jen je třeba zdražování rozdělit, vnímat ho podle jednotlivých položek. Třeba ceny hutního materiálu se nyní vrací na hodnoty před vypuknutím války na Ukrajině. Z toho je zřejmé, že dovozy hutního materiálů z Ukrajiny a Ruska do zemí Evropské unie byly nahrazeny, a tím pádem se stabilizovaly i ceny. Pro nás a naše dodavatele je hutní materiál klíčovou komoditou pro naši výrobu. Stabilizace cen je tak pro nás pozitivní zprávou. Na druhou stranu lze jen těžko predikovat vývoj cen energií – elektřiny a zemního plynu. Jenže s tím se potýkáme úplně všichni v cele Evropské unii. I proto jsme interně nastavili naše plány a strategie tak, aby se nám dařilo snižovat jak spotřebu plynu, tak elektrické energie.

Pravidelně investujete. Nedávno jste rozšířili skladovací prostory, plánovali jste výstavbu nových výrobních prostor. V jaké fázi je tento projekt?

Projekt výstavby nových výrobních hal již máme hotový a schválený. Stavební povolení z magistrátu města Jihlava už také máme a tím pádem jsme již začali se zemními a stavebními pracemi. Zároveň u nás ještě probíhají výběrová řízení na dokončovací práce. Počítáme s tím, že koncem léta bychom stavbu mohli kolaudovat.

V posledním rozhovoru pro náš časopis jste zmiňoval také modernizaci vybavení firmy a administrativních prostorů. I tento projekt jste dokončili?

Ano, podařilo se nám ho realizovat. A máme z toho radost, zase nás to o kousek posune. Objednali jsme nové strojní vybavení a mezitím připravujeme prostory na jeho nastěhování. Nové stroje budeme instalovat v lednu a únoru tohoto roku. Krom toho se nám také daří inovovat IT technologie v oblasti projekce, kde jsme rovněž investovali nemalé finance především do projekčních softwarů.

Jaké další investice máte v plánu?

Letos bychom chtěli opět inovovat stroje na obrobně a také vozový park.

Vedle investic pracujete na celé řadě zajímavých projektů pro své významné klienty. Naposledy to byl třeba nový závod na dřevotřískové desky v Katalánsku pro Kronospan, což je zároveň vaše mateřská společnost. Kam jste tento projekt v poslední době posunuli? Co vše pro zákazníka děláte?

Tento projekt je ve fázi dokončení, a to už přímo v Katalánsku. Námi dodané výrobní linky jsou již namontované a oživené tzn., že je nyní doladíme a je hotovo. Jsme velice rádi, že se projektu můžeme účastnit, protože nás to posouvá dál a pomáhá nám to rozvíjet naši firmu tím správným směrem. Tato zakázka má u nás nyní absolutní prioritou a v tuto chvíli děláme maximum pro to, abychom vše úspěšně dokončili.

Na jakých dalších významných zakázkách pracujete?

V projekci aktuálně pracujeme na vývoji nové výrobní linky pero-drážka pro zpracování OSB desek. Jedná se o projekt středního rozsahu, se kterým máme bohaté zkušenosti, ale chceme ho více zdokonalit, a to po stránce výkonu, softwaru i údržby. Dalším z projektů je například realizace kompletní balící linky, kterou dodáme závodu v Lucembursku. Dalším velkým projektem, kde bychom rádi uspěli a účastníme se tendrů je vnitropodniková doprava do a z vysoko regálových skladů. To je pro nás cesta budoucnosti.

Dobré projekty nejde zvládnout bez zkušeného týmu. Kolik lidí zaměstnáváte? A máte dostatek pracovníků?

Je nás celkem jedenašedesát. Nové pracovníky stále hledáme. Ve výrobě nyní budeme posilovat oblast sváření, zámečnictví a elektro. Přibíráme ale i v administrativě, průběžně například posilujeme oddělení automatizace a doplňujeme i tým v oblasti konstrukce.

Jaké benefity u vás pracovníci najdou?

Zakládáme si na tom, že jsme dobrý tým. Největším benefitem je různorodá práce po celém světě a skvělý kolektiv. K tomu se pak přidávají tradiční benefity jako např. příspěvek na penzijní připojištění, dotované závodní stravování, sick days, možnost poskytnutí ubytování atd. 

Jaké novinky vás v letošním roce ještě čekají?

O některých už jsem se zmínil. Výstavba nových výrobních prostor. Pořizujeme nové strojní vybavení. Krom toho zavádíme i nový kreslící systém. Postupně se snažíme firmu posouvat, zlepšovat se v celé řadě ohledů. Abychom v tomto mohli pokračovat, potřebujeme, aby se nám dařilo. I proto bych nám všem přál především pevné zdraví, protože bez něho to nejde.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...