1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Zálesí, a.s.

zalesi 23Diverzifikace podnikání je základem naší stability

Příběh privátní společnosti Zálesí se začal psát v roce 1993, kdy skupina vrcholových manažerů zprivatizovala zemědělský podnik Zálesí v Luhačovicích. V průběhu třiceti let vytvořili noví majitelé velký průmyslový podnik evropského formátu s více než 500 zaměstnanci a obratem přes 1,3 miliardy korun.

„Zálesí hodnotím jako stabilní a silnou společnost, odhodlanou překonat změny a negativní dopady posledních let. Jsme společnost s ohromným potenciálem dalšího rozvoje, vlastníme technologie, které snesou srovnání s konkurencí celého světa. Především však vidím Zálesí jako jistotu pro zaměstnance, garanta zajímavé práce a pracovních příležitostí nejen pro obyvatele Luhačovic a blízkého okolí, ale celého Zlínského kraje,“ říká generální ředitel Jaromír Semela, který s firmou spojil celý svůj profesní život.

I proto dobře ví, že původní zemědělské družstvo bylo v Luhačovicích založeno již v roce 1953, a tak si letos společnost Zálesí připomíná jak novodobé třicátiny, tak i úctyhodnou 70letou tradici značky Zálesí. Historicky nejstarší výrobní činnost dnes probíhá pod záštitou firmy Zálesí Agro, a.s., jehož podíl na celkovém obratu obou firem se pohybuje kolem 2 až 3 %. Zcela dominantní jsou průmyslové obory koncentrované v závodech Plasty, Obaly, Kovo a Robotics. Do portfolia společnosti Zálesí patří také Obchodní závod zaměřený na prodej traktorů a servis zemědělských strojů i závod Hotel, který provozuje moderní čtyřhvězdičkový wellness hotel Pohoda, nacházející se nedaleko Pozlovické přehrady.

Každé výročí je příležitostí slavit i trochu bilancovat a hodnotit. Jakými slovy byste popsal současnou éru společnosti Zálesí? Daří se vám podle předpokladů?

Společnost Zálesí jsem poznával detailně jako manažer i majitel. Učil se a rostl profesně spolu s firmou od pozice technika kvality, přes ředitele závodu, až po současnou pozici předsedy představenstva a generálního ředitele. Mohu si tedy, na základě mnohaleté zkušenosti, snad dovolit posuzovat a hodnotit. Už když jsme v roce 1993 začínali, zahrnovala struktura činností společnosti nejen zemědělskou výrobu, ale také řadu průmyslových oborů. Rozvíjela se výroba tub, vstřikování plastů, výroba nástrojů pro vstřikování plastů a výroba kovových dílů pro traktory Zetor. Náš obrat byl tehdy na úrovni 150 milionů korun a měli jsme 357 zaměstnanců. V roce 2023, kdy oslavujeme 30. výročí, již zaměstnáváme přes 500 lidí, máme také více než 50 agenturních zaměstnanců a obrat přes 1,3 miliardy korun. Z role regionální firmy jsme se posunuli do pozice podniku s celoevropskou působností a přesahem do dalších kontinentů. Naši obchodní partneři a dodavatelé pocházejí v menší míře také z Asie či Ameriky. V našich řadách pracují špičkoví odborníci svých oborů. Jsou to mnohdy zkušení odborníci, spjatí celý život se Zálesím, kteří předávají svoje zkušenosti mladším generacím. Jsou případy, kdy vedle sebe pracuje otec a syn, nebo dokonce celé rodiny.

Podnikáte v celé řadě oborů. Je právě diverzifikace vaší největší konkurenční výhodou?

Ano, jsem přesvědčen o tom, že široká diverzifikace podnikání v různých oborech je základem stability naší společnosti. I díky tomu jsme relativně snadno překonali období první porevoluční krize v letech 2008 až 2009, a i když některé obory zaostávaly, jiné pokles vyrovnaly. Dokázali jsme se z krize proinvestovat na technologicky a dodavatelsky vyšší úroveň. Na druhou stranu je velmi organizačně i investičně náročné udržet krok s konkurencí ve všech oborech. Musíme si totiž uvědomit, že mezi naše činnosti spadá strojírenská výroba a výroby technických výlisků hlavně pro automobilový, ale i další průmyslové obory. Technologicky náročná je výroba forem pro vstřikování. Dále výroba polyetylenových a laminátových tub pro kosmetický, farmaceutický a potravinářský průmysl včetně tisku grafik. Od roku 2017 se věnujeme rovněž vývoji automatizace a robotizace a její realizaci ve vlastních technologických a výrobních procesech, a především u externích zákazníků. Zapomenout nesmíme na obchodní činnost, provoz wellness hotelu s kapacitou více než 200 lůžek, ani na zemědělský závod, který ročně odchová a prodá na 400 kusů masného skotu.

Jaký je nyní vývoj v klíčových oborech, kterými jsou vstřikování plastů, obaly a kovoobrábění? Spolupracujete spíše s tuzemskými nebo zahraničními zákazníky?

Přetrvávající dopady pandemie, růst cen surovin a energií naše hospodaření sice v letech 2021 až 2023 přibrzdily, nicméně zdá se, že se v celé šíři našeho podnikání dokážeme s těmito překážkami vyrovnat. V polovině letošního roku jsme mohli konstatovat, že všechny závody naší společnosti pracují velmi dobře. Naše spolupráce je dlouhodobě zaměřena k tuzemským zákazníkům se zahraniční vlastnickou strukturou, ale naše výrobky míří také k zákazníkům do zemí celé Evropy. Dodávky dílů pro automotive realizujeme také přes Atlantik a spolupráci udržujeme i s některými čínskými partnery. Nejsilnější pozici má tradičně závod Plasty, který je stále schopen získávat nové výroby. Také v závodě Obaly se nám letos podařilo získat nové zakázky a nahradit výpadky z loňského roku. Naopak v závodě Kovo bychom rádi kapacity více naplnili. A to přesto, že naše strojní zařízení jsou již prakticky v celoročním nepřetržitém provozu.

Které technologické investice byly pro rozvoj společnosti Zálesí nejvýznamnější?

Z pohledu investic jsou pro nás nejvýznamnější samozřejmě průmyslové obory, kde vlastníme špičkové technologie, které snesou srovnání s konkurencí celého světa. Nelze zde vyjmenovat všechny zásadní investice, ale zmínit musím vybudování dvou závodů. Závod Plasty I. Luhačovice a závod II. Biskupice, určených ke zpracování plastů vstřikováním. Z technologií pak určitě automatizovanou linku MIKRON na výrobu elektrod pro výrobu tvarových částí forem pro Nástrojárnu. Dále investici do osmibarevného potiskovacího stroje na laminát Gallus RCS430 a linku na výrobu tub SAESA 2000 závodu Obaly. Značné prostředky byly investovány také do oblasti hromadné výroby hliníkových bloků klimatizačních jednotek závodu Kovo, která probíhá na tzv. transferových technologiích, strojích Hydromat švýcarské provenience. Celkově proinvestovali majitelé společnosti Zálesí za 30 let do technologií, obnovy a výstavby provozních budov bezmála dvě miliardy korun. Dlouhodobě se však angažujeme také v oblastech ESG, jako jsou úspory a alternativní zdroje energie nebo udržení vody v krajině. V současné době například dokončujeme investici do fotovoltaické elektrárny, která by měla už od září pokrývat zhruba 8 % naší celkové roční spotřeby elektřiny. Se zřetelem na úspory energií přistupujeme také při plánované obnově našeho strojního parku.

Portfolio aktivit jste rozšířili o robotizaci. Co vás přivedlo k tomuto oboru?

Technologické trendy, hledání úspor a snižování závislosti na lidských zdrojích nás vedlo k tomu, že jsme v roce 2017 založili závod, který se tímto oborem začal zabývat. Prvním úkolem závodu Robotics bylo automatizovat a robotizovat výrobní procesy v průmyslových oborech naší firmy. Zatímco tehdy jsme začínali s jedním zaměstnancem, dnes máme 25 odborníků, kteří se většinově zabývají vývojem a realizací robotických a automatizačních řešení pro externí zákazníky. Do budoucna se chceme soustředit na propojení robotiky s našimi průmyslovými závody a najít synergii směrem k vývoji vlastního produktu. Tím bychom mohli snížit naši závislost na subdodavatelském řetězci, který se bohužel vyznačuje značnou nestabilitou a mnohdy až neetickým cenovým bojem.

S jakými plány jste šli do letošního roku a s jakými výsledky budete spokojeni?

Jsme významně zaměřeni na automobilový průmysl, až 50 % obratu společnosti je právě z tohoto oboru. Bylo obtížné překonat roky postižené pandemií, ale větší potíže přišly až s energetickou krizí. Naše výrobní odvětví jsou velmi energeticky náročná, a tak byl před námi úkol promítnout růst nákladů v řádu desítek milionů za energie do cen našich produktů. To se našim obchodníkům při vyjednávání kontraktů na letošní rok podařilo. Plánovaný obrat ve výši 1,35 miliardy korun tak pravděpodobně významně překročíme.

Rozvíjí se společnost Zálesí úspěšně také po personální stránce?

Personální oblast je kapitola sama pro sebe. Také jako většina ostatních firem řešíme již několik let nedostatek odborníků průřezem všech oborů, ale zejména hledáme pracovníky k obsluze strojů do nepřetržitých provozů. Demografický vývoj Zlínského kraje se nevyvíjí pozitivně, zdá se, že úbytek obyvatel i stárnutí populace bude pokračovat. Jak jsem zmínil, jdeme cestou snižování závislosti na lidských zdrojích automatizací a robotizací výrobních procesů, ale také musíme navyšovat počet agenturních pracovníků. Snažíme se přilákat mladé lidi do našich řad, rozvíjíme proto spolupráci s regionálními technickými školami, jejichž žákům nabízíme stipendia, a věnujeme se také systematické výchově a neustálému vzdělávání našich vlastních zaměstnanců. Důležité je udržet současné kmenové zaměstnance, nabízíme proto v rámci možností různé benefity, prostě děláme vše, aby se u nás zaměstnancům po všech stránkách líbilo.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...