1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Aero Vodochody pracuje na modernizaci a vývoji L-159, vzlétl prototyp L-159 T2X

aero vodochody logoOdolena Voda - Aero Vodochody pracuje na modernizaci a vývoji lehkého bojového letounu L-159. Minulý týden vzlétl prototyp L-159 T2X s novými avionickými systémy a klíčovými konstrukčními prvky. Práce na jeho přípravě trvaly čtyři roky.

Cílem je letoun, který splní náročné podmínky bojového výcviku pilotů pro letouny páté generace, uvedl dnes v tiskové zprávě ředitel marketingu Aera Vodochody Jan Chvojka.

Letoun L-159 využívají armády České republiky a Iráku a také společnost Draken Europe pro výcvik pilotů britského Královského letectva (RAF). V Aeru zatím vyrobili 86 kusů L-159 v různých konfiguracích včetně přestaveb.

"Vyvinuli jsme nové křídlo a integrální nádrž, která zejména dvoumístným konfiguracím zvyšuje dolet. Umožní nám také zvýšit počet využitelných závěsníků na křídle letadla. Dále plánujeme integrovat zcela přepracovanou avioniku a technologie přesných zbraní proti pozemním cílům. Modernizací chceme zákazníkům zajistit dlouhodobé a efektivní využití letadla," popsal hlavní konstruktér L-39, L-59 a L-159 Miloš Trnobranský.

Mezi výhody letounu označovaného jako Honey Badger (Medojed) patří nízké provozní náklady a jednoduchost údržby v běžném provozu. Slouží pro pokročilý a bojový výcvik pilotů pro stíhací letouny čtvrté a nastupující páté generace. Dokáže účinně působit i proti dronům, umožňuje to jeho výkonný palubní radar.

Aero Vodochody se věnuje vývoji, výrobě, údržbě a vylepšení civilních a vojenských letadel. Je největším leteckým výrobcem v České republice. Aktuálně sériově vyrábí cvičný letoun L-39NG, spolupracuje i na řadě projektů v civilním letectví.

31.10.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...