1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

První Boeing 737 MAX dodaný čínským aerolinkám od března 2019 přistál v Číně

boeing logo2Kanton - První letadlo Boeing 737 MAX dodané čínské letecké společnosti od března 2019 přistálo v Číně. Po dvou leteckých nehodách, které vedly k smrti 346 lidí, byl dovoz nejziskovějších strojů amerického výrobce do Číny na téměř pět let pozastaven, připomněla agentura Reuters.

Peking minulý týden Boeingu povolil obnovit dodávky letounů 737 MAX 8 čínským společnostem. Dotčené strany se k věci nevyjádřily. Podle poskytovatele leteckých údajů Cirium mají čínské letecké společnosti u firmy Boeing objednáno nejméně 209 letadel MAX.

Letoun 737 MAX 8 byl dodán společnosti China Southern Airlines. Vzlétl ve středu z letiště Boeingu v Seattlu a před přistáním v Kantonu zastavil podle údajů servisu Flightradar24 na Havaji a souostroví Severní Mariany.

Čína byla první zemí, která stroje MAX 8 vyřadila z provozu po dvou leteckých nehodách těchto strojů v letech 2018 a 2019. První letoun havaroval v říjnu 2018 v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře. Zahynulo tehdy 189 lidí. Pak v březnu 2019 se krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby zřítil další stroj se 157 lidmi na palubě, nikdo nepřežil.

Boeing se nicméně potýká s dalšími problémy. Federální regulační orgány zvýšily kontrolu amerického výrobce letadel poté, co tento měsíc ohlásila nehodu společnost Alaska Airlines. Jejímu novému Boeingu 737 Max 9 za letu odpadl kus trupu v místě, kde výrobce nabízí umístění dalších dveří pro nouzový východ. Žádná čínská letecká společnost letadla MAX 9 neprovozuje.

Společnost Boeing v říjnu uvedla, že 85 z 250 hotových letadel MAX, které má na skladě, je určeno pro zákazníky v Číně. K čínským zákazníkům měly směřovat i další letadla, ale Boeing loni 55 strojů s ohledem na čínské pozastavení dovozu předal jiným klientům.

Bezprecedentní zásah amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) do výrobních plánů Boeingu po nehodě stroje společnosti Alaska Airlines by mohl dále zpozdit některé dodávky nových letadel leteckým společnostem. Pokud bude Peking nadále povolovat dodávky letounů MAX, na čínské zákazníky omezení výroby Boeingu patrně nedopadne, napsala Reuters. Letos čínské letecké společnosti převezmou 64 letadel MAX 8 a příští rok 58, vyplývá z údajů společnosti Cirium.

Čína je jedním z nejrychleji rostoucích leteckých trhů. Boeing odhaduje, že do roku 2042 bude generovat 20 procent světové poptávky po letadlech.

02.02.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...