1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Stavba srbského úseku plynovodu South Stream má začít v červenci

PlynovodBělehrad - Výstavba srbského úseku plynovodu South Stream by měla začít v červenci, nyní se dokončují jednání o jejím financování. Sdělil to zástupce ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexander Syromjatin.

Plynovodem má vést ruský plyn mimo Ukrajinu přes Černé moře a Balkán až do západní Evropy. Gazprom v přípravách projektu pokračuje i přes překážky, které mu nyní staví do cesty Evropská unie kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi.

Gazprom již tento týden zadal konsorciu ruských a bulharských firem mnohamiliardovou zakázku na výstavbu bulharského úseku plynovodu. Celý projekt má stát odhadem 40 miliard dolarů (808 miliard Kč) a Srbskem by mělo potrubí vést od bulharských hranic po trase dlouhé 422 kilometrů. Kapacita srbské větve má činit 40,5 miliardy krychlových metrů ročně.

Srbský úsek má provozovat společný podnik mezi Gazpromem, který v něm bude mít 51 procent, a místním plynárenským podnikem Srbijagas. Syromjatin dnes uvedl, že jednání se Srbijagasem o úvěru, který mu umožní získat plánovaný podíl ve společném podniku, by měla být hotova do dvou týdnů.

"Začátek prací čekáme v červenci," řekl Syromjatin podle agentury Reuters. Šéf Srbijagasu Dušan Bajatović už dříve sdělil, že firma si musí k získání podílu v podniku zajistit 175 milionů eur (4,8 miliardy Kč).

Pro Srbsko, které je na dovozu ruského plynu zcela závislé, je South Stream investicí zásadního významu. Země má potíže s nastartováním ekonomického růstu a tento měsíc ji navíc postihly ničivé záplavy.

Evropská komise po ruské anexi Krymu zastavila schvalovací proces pro South Stream a upozorňuje na to, že realizace projektu vyžaduje ještě velké množství povolení. Gazprom je ale připraven přizpůsobit plán trasy nové situaci. "Máme pro trasu plynovodu různé možnosti a můžeme ji podle situace změnit," řekl Syromjatin.

South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský plyn do Evropy od konce roku 2015. Potrubí dlouhé kolem 2500 kilometrů má vést po dně Černého moře do Bulharska a dál přes Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve mají směřovat do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka.

Ročně má plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 15 procent objemu, který Evropa ročně spotřebuje. Plné kapacity by měl dosáhnout v roce 2018.

05.06.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...