1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V Dukovanech zvýšili energetici tepelný výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny

Nuclear Energy PlantDukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany zvýšili energetici poprvé tepelný výkon jednoho bloku na 1475 megawattů (MW), což je o 2,3 procenta víc než doposud. Je to blok číslo tři. Stejné úpravy se firma ČEZ chystá udělat na zbývajících třech blocích.

Roční výroba elektřiny Dukovan by pak mohla vzrůst o 0,3 terawatthodiny (TWh). ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Vloni dodala dukovanská elektrárna do sítě 14,3 TWh elektrického proudu.

Teplota vody na výstupu z reaktoru třetího bloku teď stoupla přibližně o dva stupně na 300,4 stupně Celsia. Blok měl zatím elektrický výkon 500 MW, zvýšením tepelného výkonu se v optimálních podmínkách může dostat až na 511 MW.

"Ještě letos chceme zvýšit výkon na nový standard v rámci odstávek druhého a na konci roku i prvního výrobního bloku. Projekt bychom chtěli dokončit příští rok," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Pokud elektrárna projde úspěšně všemi testy, mohla by její výroba elektřiny stoupnout o 300.000 MWh od příštího roku.

Zvýšení výkonu třetího reaktorového bloku Dukovan podle firmy ČEZ předcházely několikaleté přípravy zahrnující detailní propočty a analýzy bezpečnostních parametrů a modernizaci technologických i bezpečnostních systémů. Spotřeba paliva se tím podle firmy nezvýší.

"Zdánlivě malé změny parametrů nám přinesou stovky tisíc megawatt elektřiny ročně. Příprava na provoz se zvýšeným výkonem vyžadovala potvrzení bezpečnostních analýz, ale nebyly nutné žádné rozsáhlé investice," uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Po spuštění v letech 1985 až 1987 měly bloky Jaderné elektrárny Dukovany elektrický výkon 440 MW. Před patnácti lety zvýšili energetici pomocí modernizací zařízení a s využitím rezerv instalovaný výkon každého dukovanského bloku na 500 MW. V Temelíně elektrický výkon obou bloků stoupl z 981 MW na současných 1086 MW.

"Modernizacemi našich jaderných elektráren se nám obrazně podařilo vybudovat velkou uhelnou elektrárnu či menší jaderný blok. A aktuální zvýšení výkonu v Dukovanech odpovídá tomuto trendu," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Prioritou je podle něj bezpečnost. "Nikdy bychom nepřistoupili k takovému kroku bez potvrzení bezpečnostních parametrů," uvedl.

V Dukovanech teď vyrábí všechny čtyři bloky a v Temelíně jeden blok. Druhý temelínský blok je odstavený kvůli výměně paliva a servisu zařízení. Firma ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu nového jaderného zdroje, vybírá dodavatele. První nový reaktor by tam měl být spuštěný v roce 2036.

16.04.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...