Vědci zkoušejí energeticky využít čistírenské kaly spolu s odpadem z restaurací
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Brno - Růst cen energií vede čistírny odpadních vod k posilování energetické soběstačnosti, například prostřednictvím solárních panelů. Alternativní přístup testují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Zaměřili se na společnou fermentaci odpadních kalů a gastroodpadu, při které získávají bioplyn, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Jen v roce 2020 v Česku podle odhadu odborníků vzniklo více než 970.000 tun gastroodpadu. Proces zpracování ale má svá specifika. "Složení se každý den mění v závislosti na tom, jaké pokrmy zrovna restaurace uvaří. Jídlo také obsahuje bílkoviny a různá koření, které mohou proces fermentace výrazně ovlivnit," uvedl Pavel Suchý z fakultního ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky.
Vědci se proto rozhodli gastroodpad zkombinovat s čistírenskými kaly, které vznikají v množství několika set tisíc tun ročně a procesu fermentace udržují stabilitu.
Spojení s gastroodpadem umožní získat více energie. "Odpad z restaurací je bohatý na lipidy a sacharidy, které jsou v procesu fermentace nejvhodnějším substrátem pro tvorbu bioplynu. Předpokládáme, že jeho přidáním k odpadním kalům dokážeme navýšit energetickou soběstačnost čistíren odpadních vod až na 70 až 80 procent,“ uvedl Suchý.
Pro zpracování čistírenských kalů i gastroodpadu je zapotřebí speciální oprávnění. "V obou případech se jedná o práci s potenciálně infekčním biologickým odpadem. V odpadu se mohou vyskytovat mimo jiné různé bakterie – například salmonela nebo Escherichia coli. Výhodou je, že čistírenské bioplynové stanice už toto speciální oprávnění a potřebné technologie mají,“ vysvětlil Suchý.
Vědci spolupracují s firmou, která sváží odpad z restaurací a jídelen v Brně. „V laboratoři budeme testovat různé poměry odpadního kalu a gastroodpadu. Budeme zkoušet také různé teploty při procesu anaerobní fermentace, abychom zjistili, které podmínky jsou pro produkci bioplynu – konkrétně biometanu – nejvhodnější,“ řekl Suchý. Zájem praxe o nové technologie v oblasti zpracování odpadů je podle Suchého velký. Výsledky výzkumu budou vědci znát na konci roku.
11.03.2024 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Británie koupila továrnu na polovodiče, aby zajist…
Category: Elektrotechnika
Londýn - Britská vláda koupila od americké společnosti Coherent továrnu na polovodiče, která se potýká s problé…
Výrobce autodílů EBZ Hoffmann loni navýšil tržby…
Category: Automobilový průmysl
Ostrožská Nová Ves - Společnost EBZ Hoffmann z Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, která vyrábí karosářské…
CS-Beton v Lužci n. Vltavou zvýšil po modernizaci…
Category: Stavebnictví
Lužec nad Vltavou - Lužecký závod CS-Beton Prefa navýšil po modernizaci výrobu, od roku 2022 na dvojnásobek. Za…
V deseti německých městech bude brzy jezdit přes 2…
Category: Strojírenství
Plzeň - V deseti německých městech bude brzy jezdit přes 220 tramvají ze závodů plzeňské Škody Group. Skupina t…
Česká skupina Tedom koupila italského výrobce koge…
Category: Strojírenství
Praha - Česká energetická skupina Tedom koupila stoprocentní podíl v největším výrobci kogeneračních jednotek v…
Připojte se: