1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Vědci zkoušejí energeticky využít čistírenské kaly spolu s odpadem z restaurací

mendelova univ 17Brno - Růst cen energií vede čistírny odpadních vod k posilování energetické soběstačnosti, například prostřednictvím solárních panelů. Alternativní přístup testují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Zaměřili se na společnou fermentaci odpadních kalů a gastroodpadu, při které získávají bioplyn, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Jen v roce 2020 v Česku podle odhadu odborníků vzniklo více než 970.000 tun gastroodpadu. Proces zpracování ale má svá specifika. "Složení se každý den mění v závislosti na tom, jaké pokrmy zrovna restaurace uvaří. Jídlo také obsahuje bílkoviny a různá koření, které mohou proces fermentace výrazně ovlivnit," uvedl Pavel Suchý z fakultního ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky.

Vědci se proto rozhodli gastroodpad zkombinovat s čistírenskými kaly, které vznikají v množství několika set tisíc tun ročně a procesu fermentace udržují stabilitu.

Spojení s gastroodpadem umožní získat více energie. "Odpad z restaurací je bohatý na lipidy a sacharidy, které jsou v procesu fermentace nejvhodnějším substrátem pro tvorbu bioplynu. Předpokládáme, že jeho přidáním k odpadním kalům dokážeme navýšit energetickou soběstačnost čistíren odpadních vod až na 70 až 80 procent,“ uvedl Suchý.

Pro zpracování čistírenských kalů i gastroodpadu je zapotřebí speciální oprávnění. "V obou případech se jedná o práci s potenciálně infekčním biologickým odpadem. V odpadu se mohou vyskytovat mimo jiné různé bakterie – například salmonela nebo Escherichia coli. Výhodou je, že čistírenské bioplynové stanice už toto speciální oprávnění a potřebné technologie mají,“ vysvětlil Suchý.

Vědci spolupracují s firmou, která sváží odpad z restaurací a jídelen v Brně. „V laboratoři budeme testovat různé poměry odpadního kalu a gastroodpadu. Budeme zkoušet také různé teploty při procesu anaerobní fermentace, abychom zjistili, které podmínky jsou pro produkci bioplynu – konkrétně biometanu – nejvhodnější,“ řekl Suchý. Zájem praxe o nové technologie v oblasti zpracování odpadů je podle Suchého velký. Výsledky výzkumu budou vědci znát na konci roku.

11.03.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...