1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

2VV, s.r.o.

2VV 23Naše výroba roste stejně jako celý obor

Již od roku 1995 přináší na trh inovativní řešení v oboru vzduchotechniky pardubická společnost 2VV neboli 2. východočeská větrací, která vznikla jako rodinná firma zaměřující se nejprve na výrobu jednoduchých komponentů pro větrací systémy. Dnes je hráčem světového významu a podniká s cílem vyrábět účinná, úsporná a tichá zařízení, která zajišťují komfort s minimálními náklady na provoz v různých typech domů, budov a objektů.

Její tým je složený ze zhruba 200 zaměstnanců, kteří se podílejí na obratu ve výši přibližně 630 milionů korun. Tradičně silnou stránkou firmy je vlastní vývoj, který disponuje jedním z nejmodernějších tuzemských pracovišť i špičkovými specialisty.

Výrobce kompaktních jednotek

Více nám řekne Filip Hazuka, jednatel a výkonný ředitel společnosti 2VV, který navazuje na průkopnickou a vizionářskou práci svého otce. „Původně jsme jako rodina měli velkoobchod se vzduchotechnikou pro český a slovenský trh, kam jsme dodávali většinou zahraniční produkty včetně oblíbených vzduchových clon z Holandska. Táta, který absolvoval vzduchotechniku na ČVUT v Praze, chtěl však vždy mít vlastní výrobu, a tak založil společnost 2VV. Začínal s výrobou jednodušších dílů, jako byly klapky do potrubí, a k tomu přidal vývoj vzduchových clon, kterými jsme postupně nahradili holandského dodavatele. Důležité bylo, že jsme tehdy mohli do nové firmy investovat z vlastního zisku díky předchozímu podnikání, díky tátovi měli potřebnou technickou zdatnost a uměli vyrábět za úplně jiné ceny než konkurence,“ vysvětluje Filip Hazuka.

První vzduchové clony, které se používají u vstupů do obchodů nebo čerpacích stanic, kde foukáním teplého vzduchu zabraňují průniku studeného venkovního vzduchu, uvedla společnost 2VV na trh v roce 1997. Následně v roce 2002 rozšířila sortiment o klasické větrací jednotky, které přivádějí do budov čerstvý vzduch. Od roku 2005 se zaměřuje rovněž na rekuperační jednotky, které zajišťují přívod i odvod vzduchu v jednom. Obsahují totiž dva ventilátory a rekuperační výměník, ve kterém může zahřátý vnitřní vzduch předat energii chladnému vzduchu přicházejícímu do objektu zvenku. „Obecně jsme se profilovali jako výrobci kompaktních jednotek. Přišli jsme například s inovativním plug-in řešením. Naše zařízení jsou navíc poměrně malá, dají se instalovat třeba i pod stropy a mají kompletní regulaci. Zkrátka zapoj a můžeš fungovat, v tom všem jsme průkopníci,“ pokračuje jednatel.

Zatímco v roce 1995 byla společnost 2VV lokálním výrobcem, který měl 12 zaměstnanců a obrat 23 milionů korun, dnes má mezinárodní renomé a obchodní zastoupení na prakticky všech kontinentech. Na zahraniční expanzi se začala více soustředit od roku 2000, kdy zejména díky účastem na mezinárodních veletrzích zahájila exportní aktivity. Firma si nadále zachovává rodinný charakter, a to i přesto, že se výrazně rozrostla a od roku 2016 patří do švédské globální skupiny Systemair, která je jedním z největších výrobců vzduchotechniky na světě. „Pro nás je hlavní, že jsme zůstali samostatnou značkou, byť se skupinou působíme paralelně na stejných trzích. Zásadní je i to, že jsme součástí byznysu někoho, kdo oboru rozumí, dává nám suverenitu a velký prostor se rozvíjet. Dalším benefitem je silné finanční zázemí a také posílení našeho sebevědomí tak, abychom si dokázali vzhledem k naší kvalitě říct na trhu o vyšší cenu,“ doplňuje Filip Hazuka.

Stěhování do nových prostor

Pro rozvoj firmy bylo podle něj klíčové také neustálé rozšiřování výrobních kapacit, které brzy dostanou novou dimenzi. Ze stávajících zhruba 10-tisíc m2 výrobních a skladovacích ploch by si společnost 2VV měla již v srpnu letošního roku polepšit na celkem 17-tisíc m2. „Budou to sice opět prostory pronajaté, ale stavěné přesně pro naše potřeby a budou také vybavené novými technologiemi. Jako příklad mohu uvést automatickou, laserem pálící a ohýbací linku, díky které ušetříme práci spousty lidí a získáme o 30 % větší kapacitu ve výrobě plechových dílů. Celkově se snažíme investovat do technologií tak, abychom i s menším počtem lidí dokázali vyrábět víc,“ navazuje jednatel s tím, že nová automatická linka vyjde na 2,5 milionu euro. Další 1,2 milionu euro bude investováno do nové lakovny a finančně nákladné bude i samotné stěhování do nového areálu.

Větší a modernější výrobní kapacity potřebuje společnost 2VV zejména proto, aby uspokojila stále rostoucí poptávku po špičkových vzduchotechnických zařízeních. Hlavně po rekuperačních jednotkách, jejichž využívání je podporováno i významnými směrnicemi, jako je evropský Green Deal nebo také závazky USA ohledně uhlíkové neutrality. Takřka všechny vyspělé státy světa upravují svoje národní normy s ohledem na snižování energetické náročnosti budov, což se do značné míry týká i systémů větrání, které výrazně eliminují spotřebu energií na vytápění budov a které jsou samy o sobě energeticky úsporné. „Proto zřejmě nikoho nepřekvapí, že náš obor roste a že rekuperační jednotky dnes tvoří 70 % naší produkce. Dalších 20 % jsou vzduchové clony, ale dříve to bylo přesně naopak,“ říká Filip Hazuka, podle kterého je poptávka po rekuperačních jednotkách jak ve výstavbě rodinných a bytových domů, tak u komerčních, kancelářských a průmyslových objektů či třeba škol.

„Všude tam je potřeba kvalitní větrání, zvláště pokud mají budovy zateplené fasády. Vzduch lze mnohdy dovnitř dostat pouze mechanickou ventilací, protože okna nemusejí být otevíratelná. Princip našich jednotek umožňuje dostat dovnitř čerstvý vzduch a odpadní vnitřní vzduch odvést pryč, ale přitom si z něj brát zpátky až 85 % energie,“ upozorňuje jednatel společnosti 2VV, která až 87 % produkce exportuje nejčastěji přes distributory do zemí, jako je Francie, Německo, Švédsko, Finsko, Anglie, Belgie, Holandsko nebo Itálie. „Z hlediska poptávky po rekuperačních jednotkách je situace na světových trzích podobná. Zohlednit ovšem musíme technická specifika a normy. Poslední čtyři roky dodáváme díky distributorovi také do USA, kde jsou jiné požadavky na interní komponenty a požadavek plnění normy UL. Tím se náš produkt liší, i když v principu funguje stejně,“ upřesňuje Filip Hazuka.

Za technologickou špičku v portfoliu značky 2VV považuje „štíhlé“ rekuperační jednotky, které se instalují do stropních podhledů, čímž v budovách šetří prostor vyhrazený obvykle pro vzduchotechnickou strojovnu. Kromě podhledových jednotek firma samozřejmě vyrábí také samostatně stojící vnitřní i venkovní jednotky či lokální jednotky, které jsou určené pouze pro jednu místnost. „Tyto jednotky, kterým říkáme Whisper, jsou vhodné například do škol nebo open space kanceláří, kde je složité instalovat centrální jednotky. Také v tomto segmentu jsme silní,“ sděluje jednatel firmy, která chce být na trzích nadále konkurenceschopná především ve středním komerčním a rezidenčním segmentu. Stále posilovat hodlá prémiovou řadu podhledových jednotek a prezentuje se i jako výrobce jednotek, které jsou nejtišší ve své třídě. Vývojem takto inovativních produktů se intenzivně zabývá specializované oddělení, ve kterém pracuje 25 vývojářů a konstruktérů.

Růst cen zákazníci přijali

Společně se všemi zaměstnanci firma úspěšně zvládla i náročné období posledních let, během kterých se svět změnil hlavně vlivem pandemie a válečného konfliktu na Ukrajině. „Co se týče pandemie, prošli jsem vším poměrně dobře, protože náš segment nebyl tolik zasažen. Naopak se ukázalo, že větrání je velice důležité i z hlediska zdraví, což náš byznys podpořilo. Nyní stejně jako ostatní firmy bojujeme s růstem cen energií a veškerých komponentů. Snažili jsme se to promítnout do cen našim zákazníkům, což se docela podařilo a jsme rádi, že zákazníci naše nové ceny akceptovali. Zřejmě i proto, že se jedná o všeobecný trend. Jinak ohledně energií máme sice vysokou spotřebu, ale pomáhají nám ceny zafixované do roku 2024. Přesto výhledově zvažujeme investici do solární elektrárny na střechách našich budov,“ dodává Filip Hazuka, který za rok 2022 počítal s hospodářským výsledkem na úrovni 9 % ze zhruba 630 milionového obratu. Jako největší událost letošního roku vnímá jednoznačně stěhování do nových prostor, které je plánováno na druhé pololetí.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...