1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

JUTA, a.s.

Juta 15Robotizace a automatizace je u nás dlouhodobě žhavým tématem

Ve 14 závodech společnosti JUTA, a.s., vzniká široké spektrum produktů, které směřují hlavně do zemědělství a stavebnictví. Vyrábějí se tady fólie pro střešní a fasádní systémy, síťoviny na balení slámy nebo umělé trávníky. Tomu odpovídá i technologické zázemí. Ve výrobních halách mají dlouhodobě své místo automatizované technologie i roboti nahrazující lidskou práci.

 

Záměrem významného českého exportéra je zvýšení efektivity ve výrobě a úspora nákladů. Zároveň se rozhlíží po nových trzích, které by mohly vykrýt výpadky sezónní poptávky v Evropě.

JUTA, a.s., je příkladem společnosti založené v předminulém století, která dokázala zvládnout změny režimů i výkyvy na trhu. Podnik vznikl v druhé polovině 19. století. Tehdy se v soukromé továrně vyráběly hlavně příze, tkaniny, pytle, vázací motouzy a lana z přírodních materiálů. V roce 1946 byl založen národní podnik JUTA, továrny juty a konopí, jenž později nesl jméno národní podnik JUTA, Dvůr Králové nad Labem. V průběhu času se neměnil jen název, ale také vyráběný sortiment.

Náklady na suroviny rostou

Dnes má společnost klíčové odběratele hlavně v segmentu stavebnictví, kam dodává například hydroizolační fólie nebo netkané geotextilie, a v zemědělství, kde je poptávka po pytlech, síťovinách či velkoobjemových vacích. Ve výrobním programu mají své místo také technické materiály, například podkladové tkaniny nebo netkané textilie pro automobilový průmysl. „Jsme závislí hlavně na stavebnictví a zemědělství. Stavebnictví má nyní sezónu, je v plném proudu. Poptávka v zemědělství závisí zejména na počasí. Letos je velké sucho. Díky tomu nebude tolik obilí jako v minulých letech, což bude znamenat sníženou poptávku po našich produktech,“ říká Ing. Jan Čeřovský, technický ředitel společnosti JUTA, a.s.

Přesto podnik očekává podobný obrat jako v loňském roce, tedy kolem 7 miliard korun. Kromě kolísající poptávky se společnost musí umět vyrovnat i s aktuálním nárůstem ceny vstupních surovin. „Zdražující suroviny znamenají navyšování cen finálních výrobků, což se nám ne vždy úplně daří, protože někteří zákazníci mají dlouhodobé kontrakty s fixovanými cenami. Do narůstajících nákladů musíme započítat i navyšování mezd v České republice,“ dodává Jan Čeřovský.

Většina výroby jde hlavně na export. JUTA, a.s., vyváží 80 % produkce mimo Českou republiku. Odbytiště má po celém světě, ale logicky se soustředí hlavně na evropský region. Významné odběratele má zejména v Německu, Rakousku, Itálii, ve Francii nebo ve Španělsku. Zároveň se snaží rozšířit své prodeje na druhou stranu polokoule, například do Jižní Ameriky nebo do Austrálie. „Vede nás k tomu hlavně sezónnost poptávky v Evropě. Zájem o naše výrobky je tady především v létě, kdy se pracuje ve stavebnictví i v zemědělství, zima bývá naopak slabší,“ vysvětluje technický ředitel.

Žhavá robotizace a automatizace

Výrobní závody akciové společnosti jsou rozprostřené v České republice. Důležité je, že mají vysokou autonomii a jsou výrobně nezávislé. Každá ze 14 továren je vybavená špičkovými technologiemi odrážejícími produktové portfolio firmy. Technologie jsou plným spektrem textilního a plastikářského průmyslu. V halách pracují extruzní stroje na výrobu textilií nebo extruzní stroje na výrobu pásek. Doplňují je linky na netkané textilie, které využívají technologii vpichování. Firma vlastní také dvě velké linky na geomembrány, dokáže je vyrábět až do šíře 8,5 metrů. JUTA, a.s., tak má nejširší technologické zázemí a produktové portfolio ve střední Evropě.

Své nezpochybnitelné místo ve výrobě mají moderní technologie, jako jsou roboti nebo automaty. „Robotizace a automatizace jsou u nás žhavé téma. Máme například jednoúčelové roboty, které využíváme na různé operace, při nichž se snažíme mechanickou práci lidí nahradit automatizovaným procesem, abychom našim zaměstnancům ušetřili práci, a zároveň jsme zefektivnili výrobu,“ říká Jan Čeřovský a dodává: „Osobně si ale myslím, že Průmysl 4.0 je velká bublina. Marketingová hra. Protože v podstatě nejde o nic nového, co by přišlo až teď, znenadání. Pravidla, která jsou v koncepci zahrnuta, využívaly vyspělé firmy už 10 nebo 15 let předtím.“

Málo schopných zaměstnanců

Vedle robotizace a automatizace jsou důležitým tématem průmyslových podniků v České republice také zaměstnanci, jichž se na pracovním trhu aktuálně nedostává. Ve společnosti JUTA, a.s., nyní pracuje 2300 lidí. Sehnat kvalifikované pracovníky je přitom stále více problematické. „Ve výrobě se snažíme o kvalitu. Šijeme například vaky pro velmi náročné aplikace v lékařství nebo v potravinářství. Protože zákazníkovi dokážeme nabídnout vysoce jakostní vak, jsme schopni tento výrobek také prodat. Konkurence z Turecka a Indie je obrovská, jsme pod tlakem. Musíme dát zákazníkovi výrobek včas, ve vynikající kvalitě a za přijatelnou cenu. S tím souvisí i nutnost mít kvalifikované zaměstnance, kteří by práci správně odváděli,“ vysvětluje technický ředitel.

Výrobní podniky se musí nyní vyrovnat nejen s vysokou konkurencí na pracovním trhu a nízkou nezaměstnaností, ale také se sílícím tlakem na zvyšování mezd. Tématem je rovněž efektivita výroby a zaměstnanecké benefity. „Lidem vycházíme vstříc, hledáme cestu k jejich spokojenosti. Zpříjemňujeme jim práci, což opět souvisí s procesem automatizace a robotizace. Co se týká hledání nových zaměstnanců, spolupracujeme hlavně s vysokými a středními školami,“ dodává Jan Čeřovský.

Inovace jako předpoklad úspěchu

JUTA, a.s., je lídrem ve svém oboru, a proto jsou pro ni klíčové inovace. Na trh pravidelně přináší nové výrobky, v poslední době to jsou například biologicky odbouratelné obaly nebo speciální typy podstřešních fólií s vysokou životností. Inovace se prolínají napříč celým výrobním spektrem. Firma se přitom řídí jednoduchým heslem: „Bez novinek nemůže dlouhodobě prosperovat a udržet si své místo na trhu“. Stejně podstatný je i marketing. Společnost například prezentuje své výrobky na mezinárodních veletrzích. „Prodáváme většinu výrobků pod privátními značkami našich zákazníků. Účast na veletrzích proto plánujeme tak, abychom našim zákazníkům nekonkurovali. Klíčové jsou pro nás hlavně evropské veletrhy. Naposledy jsme se účastnili IFAT v Mnichově,“ doplňuje technický ředitel.

Výzvu do následujících let vidí společnost JUTA, a.s., jasně – půjde hlavně o stabilizaci firmy a smysluplné investice, které přinesou kýžené tržby. „Investice musejí být udržitelné. Nyní na českém trhu pozorujeme investiční boom, ale pokud už se finance do projektu vkládají, musí přinést výsledek. Tím je například navýšení obratu nebo alespoň jeho stabilizace, zefektivnění výroby, úspory suroviny a pracovní síly, snížení odpadu nebo snížení podílu manuální práce. Takovým směrem se chceme vydat,“ uzavírá Jan Čeřovský.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...