1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

M.L.S. Holice, s.r.o.

M.L.S.Holice 22Energetická krize podnítila poptávku po našich generátorech

Zatímco některé průmyslové podniky vyhlížejí následující období s větší či menší nervozitou, největší výrobce elektrických generátorů v České republice roste. Ze dvou výrobních závodů v Holicích u Olomouce putují generátory mimo jiné na Ukrajinu, kde Rusové ničí energetickou infrastrukturu. „Lidé potřebují elektrickou energii, a kde nefunguje konvenční elektrická síť, nastupují naše generátory. Rosteme a rozšiřujeme tým našich pracovníků,“ říká Vladan Hlaváč, ředitel společnosti M.L.S. Holice, s.r.o.

Vyrábíte generátory, které jsou nyní velmi žádané. Asi máte plné ruce práce.

Ano. Geopolitické dění na východ od hranic Evropské unie navýšilo poptávku po našich výrobcích, a to s ohledem na to, v jakém stavu je tamní energetická infrastruktura. Lidé se bez energií neobjedou, a pokud klasické elektrárny nefungují, nastupují naše generátory. Vyrábíme synchronní generátory – průmyslové alternátory, které jsou součástí většího generátorového setu. Nejčastěji jsou poháněné dieselovým motorem. Zkompletovaný generátorový set pak putuje k zákazníkovi. Dieselový agregát otáčí synchronním generátorem a ten vyrábí elektrickou energii. Jednotky jsou mobilní, je možné je postavit kdekoli. Naše produkty dodáváme významnému zákazníkovi z Polska, jenž generátory vozí na Ukrajinu – aktuálně jde o tisíce kusů. Naše kapacity jsou maximálně vytížené. Máme objednávky na následující půlrok dopředu, což je v našem byznysu bezprecedentní situace. V období před covidem jsme měli zakázky na zhruba dva tři týdny dopředu. Výhled je pro nás proto velmi solidní.

O jaké generátory mají na Ukrajině zájem?

Jde především o menší mobilní zdroje s výkonem do 200 kilowatt. Současně ale roste i poptávka po větších generátorech, která nesouvisí s válkou, ale s potřebou spravovat data. Díky covidu se řada věcí posunula do online prostředí a poskytovatelé internetových služeb musí někde ukládat data. Vzniká řada datových center, které jsou napájené z klasické elektrické sítě. Současně ale tato datová centra potřebují mít záložní řešení, pokud by došlo k výpadku sítě. Tento segment trhu má zájem o větší generátory, třeba o výkonu kolem 4 MW.

Pokud rostete, musíte zakázky zajistit i personálně.

To je pravda. V Olomouci máme dva výrobní závody, které mají dohromady kolem 830 pracovníků. Tým chceme v následujících měsících posílit postupně o 50 až 60 zaměstnanců, chceme nabírat asi 10 lidí měsíčně. To samozřejmě není jednoduché. Hledáme operátory výroby, kteří budou šikovní a spolehliví.

Jaké požadavky na ně ještě máte?

Minimálně to, aby byli schopní přijít ráno do práce, byli zruční a nad prací přemýšleli. Současný pracovní trh ale pořád nenabízí dostatek takových pracovníků. U nás nejde jen o to zmáčknout tlačítko na stroji, naše výroba je o ruční práci, o manuální zručnosti. Většinou proto nemůžeme využít pracovníky z automotive, protože u nás není míra automatizace tak vysoká jako v automobilovém průmyslu.

Vyrábíte hned ve dvou závodech. Liší se nějak?

V obou našich závodech, které jsou asi jen dva kilometry od sebe, vyrábíme generátory. Ve starším závodě, který navazuje na národní podnik MEZ – Moravské elektrotechnické závody privatizovaný v roce 1993, vznikají menší generátory. Druhý závod vystavěný v roce 2001 se zaměřuje na větší generátory s výkonem až 4 MW a s váhou až 7 tun.

Jak se zvýšená poptávka po vašich produktech promítne do vašich ekonomických výsledků?

Jsme výrobní entita a výdělky hodnotíme v kontextu naší skupiny působící v Evropě. Jsme členem koncernu Nidec, který má na kontinentu další výrobní závody i prodejní pobočky. Sice se nám daří, ale rostou vstupy materiálů a ceny energií. Z materiálů je pro nás důležitá hlavně ocel a měď, ze které se vyrábí komponenty, jež ve výrobcích používáme. S ohledem na zdražování jsme začali část nákupů realizovat v Asii, abychom ušetřili. Na druhou stranu zase narostla cena logistiky a transportů. I tak budeme v černých číslech.

Postupně rozvíjíte i dodávky výrobcům kogeneračních jednotek. Co konkrétně dodáváte?

Dodávky pro kogenerační jednotky tvoří asi 2 až 3 % z celkové produkce. V tomto segmentu máme významného zákazníka z Třebíče, který roste, a to se pozitivně promítá i do naší výroby.

Na jakých inovacích pracujete? Jaké novinky chystáte na příští období?

Na novinkách pracujeme kontinuálně, a to napříč naším výrobkovým spektrem. Snažíme se vyjít vstříc požadavkům našich zákazníků, hledáme cesty, jak vybalancovat náklady, jak být efektivnější. V našem oboru to znamená nabídnout zákazníkům menší generátory s vyšším výkonem. Pokud bude generátor menší, použijeme méně materiálu, uspoříme zdroje. Aktuálně inovujeme dvě z našich deseti výrobních řad. Vedle efektivity se zaměřujeme i na design.

Jaké jsou vaše vize? Kam chcete podnik posunout?

V současné době je naší nejvyšší výzvou rozšíření výrobní kapacity, což souvisí s narůstající poptávkou. Potenciál je obrovský. Chceme našim zákazníkům vyhovět, včas jim dodat výrobky. Současně uvažujeme o dalších inovacích, ať už jde o produkty nebo samotné výrobní technologie. Pracujeme na dílčí automatizaci. Pokud do automatizace investujeme, chceme, aby to dávalo smysl, aby se investice navrátila. Vše je o číslech, ekonomice. Samozřejmě, pokud automatizujete, potřebujete kvalifikované lidi, kteří vše vymyslí, zavedou, udržují. To jsou požadavky na jejich další kvalifikace. Zdatných a zkušených techniků ale bohužel na trhu práce v současné době moc není. I tak se se situací snažíme vypořádat, jak to jen jde. 

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...