1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Servis Climax, a.s.

Servis climax 23Chceme maximálně využít benefitů našich investic

Mimořádně úspěšných 30 let od založení si v roce 2022 připomínala vsetínská společnost Servis Climax, která je v současnosti největším tuzemským výrobcem stínicí techniky. Do jejího produktového portfolia patří desítky typů výrobků určených pro interiérové a exteriérové stínění budov.

Aby svoji silnou pozici na trhu obhájila i do budoucna, pracuje neustále na inovacích produktů, zlepšování zákaznických služeb i na doplňování svého týmu, který čítá zhruba 600 zaměstnanců, o nové, zdravě sebevědomé a správně motivované kolegy. „Za necelých 20 let, co ve firmě působím, nás ovlivnila celá řada důležitých událostí. Těžko se vybírá jeden okamžik, který by byl naprosto dominantní. Náš rozvoj byl spíše o dlouhodobé každodenní práci, kontinuálním růstu či o šikovných lidech, kteří firmu posouvají dál. Právě proto jako rozhodující milníky vnímám chvíle, kdy se nám podařilo posílit náš tým o člověka, který nám pomohl dostat se na vyšší úroveň, ať už v obchodní, marketingové nebo výrobně-technické oblasti,“ říká na úvod rozhovoru David Žabčík, ředitel společnosti Servis Climax, která mimo jiné dává šanci lidem schopným a ochotným přijmout pravomoci i odpovědnost. Nabízí jim nejen kariérní růst, ale také atraktivní prostředí české výrobní firmy, která si stále zachovává svůj původní rodinný status.

Na začátku jste mluvil o dlouhodobém vývoji firmy. Zmínil byste přesto alespoň některé významné události nebo rozhodnutí z posledních let?

V posledních letech pro nás bylo zásadní, že jsme významně investovali. Vzpomínám si, že když jsem do firmy nastupoval, všechno jsme vyráběli v jedné hale. Před 10 lety jsme rozhodovali o koupi haly po bývalé zbrojovce, kterou jsme chtěli opravit a vyrábět v ní jeden typ výrobku. Hodně jsme tento krok zvažovali, a nakonec řekli ano. Pokud bychom to neudělali, nebyli bychom dnes tak daleko. Totéž lze říct o našem rozhodnutí investovat do nejmodernějších technologií, které jsme do zrekonstruované haly instalovali koncem roku 2021. Do nové výrobní haly, kde máme dvě technologie na lakování, výrobu plechů a centrální sklad, jsme investovali v průběhu dvou let téměř 300 milionů korun, což je obrovské rozhodnutí a základ pro další rozvoj. Navzdory své výši se nám investice už velmi výrazně vyplácí a jsem přesvědčen o tom, že v dalších letech bude ještě mnohem více. Z dalších událostí byly důležité rovněž naše aktivity ohledně dceřiných firem ve Švýcarsku a Francii, které nám pomohly získat významné podíly na těchto trzích.

Řada firem se po 30 letech dostává do fáze generační obměny, ať už na úrovni majitelů, managementu nebo zaměstnanců. Je tomu tak i ve vašem případě?

Určitě to také řešíme, ale pokud jde o nejvyšší vedení, náš majitel je mladý chlap, který má neustále motivaci firmu posouvat dál, takže generační obměna není na místě. Nová generace, nové myšlenky a pohledy na svět tak přicházejí spíše na úrovni středního a vyššího managementu. Myslím si, že když se firmě daří mladé, ambiciózní a motivované lidi správně zapracovat a najít symbiózu se zkušenými kolegy, kteří jsou ochotní jim pomáhat, může to být jen ku prospěchu. Uvědomujeme si, že mladí vnímají svět jinak a že jim zkrátka musíme naslouchat, protože jde o budoucnost firmy. Jsme příznivci řízeného doplňování našeho týmu mladými lidmi, kteří jsou sebevědomí a pokorní zároveň. Také se snažíme udržet si rodinný charakter, i když je nás celkem 600 zaměstnanců a máme obrat kolem 1,6 miliardy korun.

Jak zvládáte specifické období posledních let, kdy nejen průmyslové firmy čelí dopadům globálních faktorů? Nejprve to byla pandemie, nyní válka na Ukrajině…

Je to velmi náročné, což potvrdí asi každý manažer. Řekl bych, že poslední dva tři roky nám vzaly tolik energie jako deset předchozích. Zatímco dříve jsme byli zvyklí plánovat rozvoj firmy, náklady i investice na střednědobá období a přibližně věděli, jak se situace na trzích bude vyvíjet, v posledních letech jsme místo toho museli daleko více reagovat na aktuální dění. Více si „hrajeme“ s jednotlivými položkami v nákladech a investicích a musíme se přizpůsobovat velmi proměnlivému vývoji ve světě. Fakt, že jsme nuceni se více věnovat rutinní každodenní práci a méně se zabývat strategiemi, je pro všechny šikovné firmy a lidi velkou výzvou. Musíme se k tomu zkrátka postavit čelem a řešit problémy, které přicházejí.

Jedním z problémů posledních let byl prudký růst cen prakticky všech vstupů. Vaše výrobky jsou většinou z hliníkových dílů. Bylo vůbec možné vyhnout se zdražení finálního produktu?

Je pravda, že hliník zdražil v minulých letech několikanásobně. V roce 2022 šla jeho cena sice pomalu dolů, ale zase nám vzrostly zpracovatelské náklady a energie. Tomu jsme se museli přizpůsobit, začali jsme optimalizovat naše procesy, posilovat automatizaci a lépe využívat materiálové zbytky. Chceme, aby se poměr materiálových nákladů vůči našemu obratu každým rokem snižoval. Co se týče cen našich produktů, ještě v roce 2021 jsme nezdražovali. Cítili jsme závazek vůči obchodním partnerům a náklady vzali na sebe. Loni jsme už zdražit museli a ceny drobně zvýšíme i v letošním roce. Je nám jasné, že si musíme udržet určitou úroveň marže, ale na zákazníky chceme zdražování přenášet skutečně jen v nezbytné míře.

S jakými celkovými výsledky a dojmy jste zakončili rok 2022? Dosáhli jste stanovených cílů?

Rok 2022 jsme si naplánovali velmi ambiciózně. Oproti roku 2021 jsme chtěli růst v tržbách o téměř 20 %, což by bylo až o 280 milionů korun. Našemu optimistickému scénáři nahrávala výborná první polovina roku, ale potom jsme od července do poloviny září sledovali celoevropský pokles v přijatých zakázkách. Přesto pro nás rok 2022 dopadl velmi dobře. V tržbách jsme narostli o přibližně 210 milionů korun, což v kontextu dnešní doby a našich původních plánů, kdy jsme nevěděli, co se stane na Ukrajině a jaké budou dopady, vnímám jako velký úspěch. Také nás těší, že jsme mimo jiné zajistili bezproblémový chod výroby.

Jako výrobce stínicí techniky bedlivě sledujete vývoj stavebního trhu, kterému mnozí prognózují pokles poptávky ze strany investorů. Vidíte to podobně?

O poklesu poptávky slyšíme napříč Evropou, tedy nejenom v souvislosti s vývojem stavebního trhu v Česku. Naší výhodou je, že jsme na domácím trhu závislí jen částečně, neboť téměř 60 % produkce exportujeme. Celkově vnímáme mírné ochlazení poptávky a předpokládáme, že nová výstavba bude na určitý čas stagnovat, na druhou stranu vidíme velký potenciál růstu díky našim podílům na trzích v zahraničí a také díky obecnému rozvoji našeho oboru stínicí techniky, který jednoznačně má budoucnost. Exteriérová stínicí technika by měla být podporována také z nejvyšších míst, protože dnes už překonává svoji původní funkci. Naše výrobky jsou chytře řízeny, podílejí se na zvyšování komfortu bydlení i na snižování spotřeby energií a emisí CO2, což je obrovské téma. Z mého osobního pohledu je například naprosto zásadní, aby i starší budovy měly exteriérovou stínicí techniku, která jejich uživatelům zajistí příjemné vnitřní prostředí pro práci a život. Od našich kolegů ze zemí, jako je Německo, Rakousko nebo Francie, víme, že tam existuje velký tlak na to, aby se starší objekty včetně škol, nemocnic nebo úřadů rekonstruovaly, byly úspornější a komfortnější. U nás v tom máme zatím handicap, ale dá se očekávat, že exteriérové stínění se bude prosazovat jako běžná součást budov i v našich podmínkách.

S jakými produktovými inovacemi a trendy chcete zákazníky do budoucna oslovit?

Z hlediska trendů jsou zejména na našem trhu nadále dominantní venkovní žaluzie, které mají nejvíce benefitů a přínosů. Za posledních 20 let vidíme, že se trendem stalo motoricky řízené exteriérové stínění, které se dnes stále častěji ovládá přes inteligentní digitální systémy využitelné pro řízení provozu celého domu nebo bytu. Kromě inteligentního řízení je novým fenoménem záliba lidí trávit co nejvíce volného času venku, na zahradách nebo na terasách. To znamená, že si zákazníci ke svým rodinným domům, restauracím nebo hotelům pořizují různé formy přístřešků nebo pergol, ke kterým opět potřebují stínění. Aktuálně v tomto segmentu zaznamenáváme velký boom, který bude trvat ještě několik let.

Co nového zákazníkům představíte v letošním roce?

Z hlediska inovací nechystáme nic převratného, ale určitě přijdeme s novým typem pergoly nebo fasádních clon. Vzhledem k prostředkům investovaným během posledních let se chceme především stabilizovat a maximálně využít benefitů našich investic. Naším cílem je být stoprocentně spolehlivým partnerem našich zákazníků a zvládnout v kontextu současného vývoje na trhu i letošní rok s mírným nárůstem.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...